Pļavas biezlapīte

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pļavas biezlapīte
Cuphophyllus pratensis
Pļavas biezlapīte
Klasifikācija
ValstsSēnes (Fungi)
NodalījumsBazīdijsēnes (Basidiomycota)
KlaseHimēnijsēnes (Agaricomycetes)
KārtaAtmateņu rinda (Agaricales)
DzimtaGliemezeņu dzimta (Hygrophoraceae)
ĢintsCuphophyllus
SugaPļavu biezlapīte (C. pratensis)
Pļavas biezlapīte Vikikrātuvē

Pļavas biezlapīte jeb pļavu biezlapīte (Cuphophyllus pratensis, agrāk Camarophyllus pratensis, Agaricus pratensis, Hygrocybe pratensis u.c.) ir Latvijā reta neliela gliemezeņu dzimtas sēne, kuras augļķermeņi ir ēdami.

Taksonomija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šai sēņu sugai nācies piedzīvot daudzas klasifikācijas pārmaiņas, kuras noved līdz problēmām ar identifikāciju. Atmatenēs tā tika ieskaitīta pirmajā sugas aprakstā 1774. gadā, kad atmatenes tika uzskatītas praktiski par lapiņu sēņu sinonīmu. Pēc tam sekoja vairākas pārbīdes, jo sēne tīri vizuāli ievērojami atšķīrās no tipiskajām atmatenēm, un 1914. gadā tā rada mājvietu gliemezeņu dzimtas stikleņu ģintī (Hygrocybe). Vienlaikus daži autori to ieskaitīja biezlapīšu ģintī (Camarophyllus), bet vēlāk pēc DNS izpētes tā tika iekļauta gliemezeņu dzimtas Cuphophyllus ģintī. Taču pastāv ne mazums alternatīvu viedokļu. Latvijā 1981. gadā izdotajā V. Lūkina grāmatā "Mušmires un atmatenes" suga Agaricus pratensis nodēvēta par pļavas atmateni, taču viņa dotais sēnes apraksts stipri atšķiras no citos avotos dotā, un acīmredzot notikusi kļūda un viņa aprakstītā pļavas atmatene ir kāda cita atmateņu suga vai tādas varietāte, kurai kļūdaini dots esošas sugas latīniskais nosaukums.[1] Par to pašu liecina sugas 1774. gada aprakstītāja Šēfera zīmējums, kurā redzamā sēne vairāk līdzinās atmatenei kā gliemezenei.[2] Sēnes izskatam no Latvijas avotiem atbilst A. Baloža apraksts ar nosaukumu "pļavu biezlapīte" un ar attiecīgu latīnisku nosaukumu Camarophyllus pratensis,[3] un praktiski to pašu nosaukumu "pļavas biezlapīte" lieto sugu enciklopēdija "Latvijas daba".[4] Tā kā sēņu latvisko nosaukumu pārgrozīšana, pieskaņojot tos sistemātikas izmaiņām, pašlaik Latvijā ir faktiski apstājusies, jo izmaiņas turpinās un tās ir grūti prognozējamas, tad šī suga pagaidām Latvijā tiek saukta par biezlapīti. Sēņu sistemātikas datu bāze Mycobank raksta, ka dažādu autoru dotie Agaricus pratensis nosaukumi pārklāj vairākas sugas un viena no tām tagad saucas Collybia collina no pūkaiņu dzimtas vērdiņsēņu ģints. Šī datu bāze norāda šai trešajai versijai vēl vairākus iespējamus sinonīmus, ieskaitot Marasmius collinus.[5] Sēņu klasifikators Index Fungorum par Agaricus pratensis vienīgo likumīgo pēcteci atzīst Cuphophyllus pratensis.[6]

Sēnes apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jaunas Cuphophyllus pratensis
Cuphophyllus pratensis ne visai līdzinās atmatenēm
Cuphophyllus pratensis var. pallidus, albīnā šīs sugas varietāte
  • Cepurīte: gaišdzeltena vai okera krāsā, reizēm sārta, ar krokainu, uzliektu malu. Virsmiziņa kaila, gluda, sākumā mitra, vēlāk sausa. Forma sākumā koniska, tad izliekta, vēlāk izplešas līdz gandrīz plakanai. Platums līdz 7, reti līdz 12 cm. Mīkstums blīvs, balts, uz vecumu ar vieglu sārtojumu, griezumā krāsu nemaina, ar nemanāmi vāju smaržu un garšu.
  • Lapiņas: biezas, zarotas, retas, dažāda garuma, nolaidenas gar kātiņu, bālganas vai bāli oranžas, vecumā to krāsa sāk pielīdzināties cepurītes krāsai.
  • Kātiņš: No bālgana līdz bāli oranžam, pie pamatnes balts, sauss, ar vieglu zīdainu spīdumu. Garums līdz 7 cm, resnums 0,5—1,5 cm. Plīvura un gredzena nav.
  • Sporas: gludas, pilienveida vai tuvu apaļām, bezkrāsainas, masā baltas, 5—7/3,5—6 µm.
  • Bazīdijas: divsporu un četrsporu, 40—60/5—7 µm.[7]
  • Cistīdas: nav.[8]

Sugai ir albīna varietāte Cuphophyllus pratensis var. pallidus, kuras augļķermeņi ir balti.

Augšanas apstākļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ilgstoši tika uzskatīta par humusa saprofīti, taču pašlaik tiek uzskatīts, ka šī suga veido simbiozi ar sūnām.[9] Aug no jūlija līdz oktobrim maz pārveidotās pļavās, reizēm aitu ganībās, mežmalās, ceļmalās.

Barības vērtība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ēdama bez iepriekšējas novārīšanas. Viegli "tārpojas".

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]