Pāriet uz saturu

Palīdzība:Saziņa

Vikipēdijas lapa
Svarīgākā pamatinformācija

Īsa lietošanas pamācība
Stila rokasgrāmata
Nozīmīguma kritēriji
Kas Vikipēdija nav
Špikeris
Pamācība

Saturs

Darba uzsākšana
Vikipēdijas pārlūkošana
Rediģēšana, noformēšana
Iekšējās saites un tabulas
Atsauces, ārējās saites,
kategorijas un starpviki saites

Attēli un citi faili
Veidnes un infokastes
Sekošana izmaiņām
Vikipēdijas vadlīnijas
Saziņa
Ārējie resursi
Konta iestatījumi, uzturēšana
Tehniskā informācija

Skatīt arī

Uzdot jautājumu
Biežāk uzdotie jautājumi
Sazināties ar Vikipēdiju

Dalībnieku uzvedības noteikumi

Saziņa starp dalībniekiem ir būtiska Vikipēdijas sastāvdaļa, jo palīdz atrisināt neskaidrības, uzdot jautājumus citiem dalībniekiem, vienoties par kopējām darba vadlīnijām vai risināt konfliktus.

Ja vēlies uzdot jautājumu par kādu rakstu vai varbūt tev ir kāds iebildums vai komentārs, tu vari to ierakstīt attiecīgā raksta diskusiju lapā. Lai to izdarītu, spied uz saites diskusija lappuses augšpusē. Tas nekas, ka tā saite varbūt ir sarkanā krāsā – tas nozīmē tikai to, ka diskusija vēl nav sākta, un tev ir visas iespējas būt tam, kas to uzsāks.

Ja vēlies uzdot jautājumu vai ierosināt jaunu diskusiju par visiem dalībniekiem kopīgu tēmu, tad tas ir jādara Kopienas portālā, pievienojot savu jautājumu apakšā.

Saziņa starp dalībniekiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Raksta apspriešana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai sazinātos ar citiem dalībniekiem, nekad neizmanto rakstu lapas, bet gan diskusiju lapas! Lai apspriestu noteiktu rakstu, vēlams izmantot attiecīgā raksta diskusijas lapu. Lai tur atstātu savu komentāru, uzklikšķini uz "diskusija" (pa kreisi no "izmainīt šo lapu"), tad — uz "labot" (diskusiju lapa tiks izmainīta) vai "jauna sadaļa" (ja vēlies sākt jaunu diskusijas tematu).

Saziņa ar noteiktu dalībnieku[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja vēlies sazināties ar noteiktu dalībnieku, lieto šī dalībnieka diskusiju lapu tādā pašā veidā, kā aprakstīts iepriekš sadaļā "Raksta apspriešana". Jebkura dalībnieka diskusiju lapu vari atrast, adrešu logā ierakstot "http://lv.wikipedia.org/wiki/Dalībnieka_diskusija:abc" ("abc" jānomaina pret attiecīgā dalībnieka vārdu) vai arī meklētājā: "Dalībnieka_diskusija:abc" ("abc" jānomaina pret attiecīgā dalībnieka vārdu). Vari arī pēdējo izmaiņu logā atrast vajadzīgo dalībnieku un uzklikšķināt uz "diskusija" saites aiz dalībnieka vārda.

Ja kāds dalībnieks atstājis Tev ziņu Tavā diskusiju lapā un ir pamats domāt, ka viņš tuvākajā laikā no jauna šo lapu neapskatīs, atbildi viņam viņa diskusiju lapā, lai viņš redzētu paziņojumu, ka saņēmis jaunu vēstījumu.

Paziņojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Paziņot dalībniekam, ka vēlies dzirdēt viņa domas, vari arī ar veidni {{Reply to}}. To lieto šādi:

{{reply to|Dalībnieka vārds}} Paziņojuma teksts Zuiks 2016. gada 1. jūnijs, plkst. 21.14 (EEST)[atbildēt]

Tikai atceries, ka tajā pašā labojumā ir arī jāparakstās ar četrām tildēm (plašāk skatīt šeit), citādi dalībnieks šo paziņojumu nesaņems.

Parakstīšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pieklājīgi ir savus komentārus parakstīt. Lai to izdarītu, rīku joslā, kas redzama, kad izmaini kādu lapu, jānospiež poga . Tad parādīsies simboli --~~~~ (ja vēlies, vari šo simbolu kombināciju ierakstīt arī ar roku!). Kad lapu būsi saglabājis, citi dalībnieki redzēs Tavu dalībnieka vārdu un ziņas atstāšanas laiku.

Kā pareizi veidot diskusiju[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kad tu pievieno jaunu komentāru, raksti to diskusiju lapas apakšā. Izņēmums būtu atbilde uz kāda cita piezīmi vai jautājumu, tādā gadījumā pievieno savu sakāmo tieši zem tā komentāra. Lai tavs komentārs atšķirtos no citiem komentāriem, raksti to ar atkāpi — to dara, rindkopas sākumā rakstot kolu (:).

Dalībnieka vārdu tu vari iegūt, piereģistrējoties kā jauns dalībnieks (to vari izdarīt dažos mirkļos un tas ir bez maksas). Ja nebūsi ielogojies, tava paraksta vietā būs redzama tava datora IP adrese.

Atkāpes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atkāpes ievērojami uzlabo diskusijas izkārtojumu un līdz ar to arī tās uztveršanu. Parasti tu rakstītu atbildi ar atkāpi, kas ir vienu līmeni tālāk no malas, nekā tās personas komentārs, kurai tu atbildi.

Vikipēdijā ir iespējamas vairāku veidu atkāpes:

Vienkāršas atkāpes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visvienkāršāk atkāpi var ievietot, rakstot kolu (:) rindkopas sākumā, kā jau iepriekš minējām. Jo vairāk kolus tu ierakstīsi, jo tālāka būs tava atkāpe. Sākot jaunu rindkopu (piespiežot Enter), atkal jāraksta tikpat daudz koli, ja gribi turpināt iepriekš teikto.

Piemēram:

Šis teksts ir pašā kreisajā malā.
:Šis teksts ir ar vienu atkāpi.
::Šis teksts ir ar vēl vienu atkāpi.

un tas izskatās šādi:

Šis teksts ir pašā kreisajā malā.
Šis teksts ir ar vienu atkāpi.
Šis teksts ir ar vēl vienu atkāpi.

Saraksts pa punktiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atkāpi vari arī izveidot ar punktiem, kādus parasti izmanto sarakstos. Lai ievietotu tādu punktu, rindkopas sākumā raksti zvaignīti jeb asterisku (*). Līdzīgi kā ar koliem, jo vairāk zvaigznīšu, jo tālāk no kreisās malas būs “punktētā” rindkopa.

Īss piemērs:

*Saraksta pirmais punkts
*Saraksta otrais punkts
**Otrā punkta apakšpunkts
*Vai tas nav aizraujoši!

Un tas izskatīsies šādi:

 • Saraksta pirmais punkts
 • Saraksta otrais punkts
  • Otrā punkta apakšpunkts
 • Vai tas nav aizraujoši!

Numurētas rindkopas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tu vari veidot arī numurētas rindkopas vai arī vienkārši numurētus sarakstus. Lai to izveidotu, raksti “restīti” (#). To bieži vien izmanto aptaujās un balsojot. Arī šajā gadījumā tu vari rakstīt vairākas restītes, lai norādītu zemāka līmeņa numerāciju.

Piemērs:

#Pirmais punkts
#Otrais punkts
##Otrā punkta apakšpunkts
#Trešais punkts

Un rezultāts:

 1. Pirmais punkts
 2. Otrais punkts
  1. Otrā punkta apakšpunkts
 3. Trešais punkts

Diskusijas piemērs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šādi izskatās labi noformēta diskusija:

Čau! Man ir jautājums par šo rakstu. Esmu diezgan pārliecināts, ka violetie ziloņi dzīvo tikai Ņujorkā! KādsWikiDalībnieks 02:49, 10 Dec 2003 (UTC)

Vispār, kad es pēdējo reizi biju Ņujorkā, tie ziloņi, kurus es redzēju, bija zaļā krāsā. — centiesBUUTizpalīdzīgs 17:28, 11 Dec 2003 (UTC)
Vai tavam apgalvojumam ir kāds pierādījums? Dzīve × Skepse 20:53, 11 Dec 2003 (UTC)
Es atradu, ka šie ziloņu žurnāli apstiprina manus uzskatus:
 • “Ziloņu Mēnešraksts”
 • “Ziloņu pasaule”
centiesBUUTizpalīdzīgs 19:09, 12 Dec 2003 (UTC)
Es dzīvoju Austrālijā un pie mums ziloņi izskatās pēc ķenguriem! Lūk, šie cilvēki to apstiprinās: -KrokodiluDendijs 17:28, 14 Dec 2003 (UTC)
 1. ZiloņPētnieks 01:22, 15 Dec 2003 (UTC)
 2. ManPatīkBalsotParVisuKo 05:41, 15 Dec 2003 (UTC)
 3. parvēlutunāc 18:39, 27 Jan 2004 (UTC)

Dalībnieka un Dalībnieka diskusiju lapas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja vēlies sniegt kādu informāciju par sevi, tad tam īstā vieta ir tava Dalībnieka palīglapa jeb dalībnieka lapa (En). Ja esi ielogojies kā reģistrēts dalībnieks, tad savu dalībnieka lapu vienmēr varēsi atrast ļoti vienkārši. Ja tev tāda ir, tad tu to varēsi atrast arī tad, ja nebūsi ielogojies, ar meklētāja palīdzību vai arī spiežot uz sava paraksta saites kādā diskusiju lapā. Taču, ja esi ielogojies, tad ekrāna augšpusē vienmēr būs redzamas vairākas saites uz tavām "personīgajām" lapām.)

Ja citi dalībnieki vēlēsies tev ko pateikt, viņi atstās tev ziņu tavā Dalībnieka diskusija palīglapā.