Pirs (SKS)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pirs (priekšplānā) pie Zvezda moduļa

Pirs (krievu: Пирс — 'muliņš'), artikula numurs 240ГК N 1л, ir Starptautiskās kosmiskās stacijas (SKS) krievu segmenta slūžu kamera un saslēgšanās nodalījums (sākotnējais nosaukums SO-1, krievu: Стыковочный отсек). Modulis palaists 2001. gada septembrī, un tagad tas ir pievienots pie Zvezda moduļa. Pie tā var pieslēgties kosmosa kuģi Sojuz un Progress. Pamatfunkcija modulim ir kalpot kā slūžu kamerai, no kuras kosmonauti veic iziešanu kosmosā Orlan skafandros, bet tas arī nodrošina pietiekamu attālumu no stacijas bāzes moduļa kosmosa kuģu tuvošanās un saslegšanās operācijās. Sākotnējā stacijas projekta bija paredzēts analoģisks otrs saslēgšanās nodalījums SO-2, bet 2001. gada pārplānošanas tas tika atcelts. Bez Pirs SKS amerikāņu segmentā ir otra slūžu kamera Quest. Modulis izgatavots Krievijas korporācijā Eņergija.

Uzbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirs konstruēts, maksimāli izmantojot transportkuģa Progress M konstrukciju. Kravas un degvielas nodalījumu vietā tam ir slūžu kamera. Dzinēju un iekārtu nodalījums, kas bija identisks Progress nodalījumam, tika izmantots tikai, lai nogādātu moduli uz SKS; pēc tam tas tika atvienots un novadīts no orbītas. Moduļa masa ir 2882 kg (kopā ar atvesto kravu — 3676 kg), garums 4,1 m (kopā ar saslēgšanās mezgliem — 4,9 m), diametrs 2,6 m, hermētiskās telpas tilpums 13 m³. Kopā ar Progress dzinēju nodalījumu tā masa bija 7130 kg, garums 6,4 m. Tā kā izgatavotā moduļa diametrs bija pārāk liels, lai tas ietilptu zem Progress standarta raķetes plūsmvirža, tad daļa siltumizolācijas netika uzlikta, bet sarullēta atradās līdzās; pirmajā iziešanā kosmonauti to uzlika. Pirs modulis ir apgādāts ar diviem saslēgšanās mezgliem: vienu aktīvo un vienu pasīvo. Tam ir arī divas izejas lūkas 1000 mm diametrā, katrā lūkā ir iluminators 228 mm diametrā. Lūkas ir veramas uz iekšu, kas samazina nodalījuma derīgo telpu, toties nodrošina hermētiskumu iekšējā spiediena dēļ. Moduļa ārpusē ir vietas diviem kravas celtņiem, kuri tika uzmontēti vēlāk. Pirs ir degvielas vadi un savienojumi, kā arī cita aparatūra, kas ļauj pārsūknēt degvielu no transportkuģa uz stacijas degvielas tvertnēm. Moduļa iekšienē ir iekārtas termoregulēšanai, sakariem, vadībai, slūžu kameras darbības nodrošināšanai, u.c. Pirs nodrošina vienlaicīgu iziešanu kosmosā diviem kosmonautiem.

Starptautiskajā kosmiskajā stacijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2001. gada 14. septembrī no Baikonuras kosmodroma tika palaista nesējraķete Sojuz-U ar Progress M-SO-1 (Прогресс М-СО-1), kura derīgā krava bija Pirs modulis.

2001. gada 16. septembrī Progress M-SO-1 saslēdzās ar SKS pie Zvezda moduļa.

2001. gada 26. septembrī 15:36 UTC Progress M-SO-1 dzinēju un aparatūras nodalījums atdalījās no Pirs. Atdalīšanās notika, izmantojot piropatronas. Vēlāk 23:30 UTC kuģis tika novadīts no orbītas, un sadega atmosfēras blīvajos slāņos. Pirs palika pievienots pie Zvezda moduļa.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]