Pričal (SKS)

Vikipēdijas lapa
Pričal
Прогресс М-УМ
Pričal, pievienots pie Nauka moduļa
Pričal, pievienots pie Nauka moduļa
KA veidsorbitālās stacijas modulis
OperatorsRoskosmos
IzgatavotājiRKK Energija
Sērijas Nr.303
Starts24.11.2021. 13:06:35 UTC
Starta vietaBaikonura
NesējraķeteSojuz-2.1b
Palaists kopā arProgress M-UM
Masa3890 kg

Pričal (Причал — "Piestātne") zināms arī kā Uzlovoj modulˈ jeb UM (Узловой модуль — "Mezgla modulis") ir Starptautiskās kosmosa stacijas Krievijas segmenta modulis. To kosmosā palaida 2021. gada 24. novembrī. Stacijā to nogādāja ar specializētu kravas kuģi Progress M-UM un pievienoja pie Nauka moduļa.

Pričal (apakšā, zem Nauka moduļa) atrašanās vieta SKS Krievijas segmentā

Uzbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pričal ar Progress M-UM diagramma

Pričal ir mezgla modulis ar sešām pieslēgvietām, kas pievienots pie Nauka moduļa apakšējā porta. Tas paredzēts kā vieta, kur pieslēgties kosmosa kuģiem Sojuz un Progress, kā arī stacijas moduļiem. Tam ir arī funkcionālas iekārtas, kas atrodas ārpusē un tās iekšpusē. Moduļa iekšpuse ir sadalīta divās zonās: apdzīvojamā un iekārtu ar borta sistēmām. Viena no sešām pieslēgvietām ir aktīvā, lai modulis varētu veikt saslēgšanos ar kosmisko staciju, bet pārējās piecas pieslēgvietas ir pasīvās, ļaujot citiem kosmosa kuģiem veikt saslēgšanos ar moduli. Pričal iekšējais tilpums ir 19 m³. Tam ārpusē ir arī satveršanas mērķis, kas ļauj Eiropas manipulatoram pārvietoties no moduļa vienas daļas uz citu vai uz Nauka moduli.

Lidojuma gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Progress M-UM ar Pričal moduli palaišana notika 2021. gada 24. novembrī 13:06:35 UTC ar nesējraķeti Sojuz-2.1b no Baikonuras kosmodroma.[1]

Saslēgšanās ar staciju automātiskā režīmā notika 26. novembrī 15:19 UTC pie Nauka moduļa, kas SKS bija ieradies jūlijā. 25. novembrī no Nauka moduļa bija atvienojies kravas kuģis Progress MS-17, kas paņēma līdzi īpašu saslēgšanās mezgla adapteru, tādējādi atbrīvojot vietu Pričal modulim. Tas tika veikts, kad Progress M-UM ar Pričal bija veiksmīgi nokļuvis orbītā.[1] 22. decembrī 23:03 UTC tika atvienots Progress M-UM iekārtu agregātu nodalījums, kas 23. decembrī sadega virs Klusā okeāna dienviddaļas.

Pirmais modulim pieslēdzās kosmosa kuģis Sojuz MS-21 2022. gada 18. martā.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Prichal arrives at ISS Anatoly Zak

Ārejās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]