Pāriet uz saturu

Angļu valodas institūts

Vikipēdijas lapa

Angļu valodas institūts angļu: English Language Institute of Riga) bija Latvijas Izglītības ministrijas speciāla mācību iestāde Rīgā, kas gatavoja vidusskolu un pamatskolu angļu valodas skolotājus, kā arī tirdzniecības darbiniekus sadarbībai ar valstīm, kur nepieciešama angļu valodas prasme.

Angļu valodas institūts dibināts 1922. gadā bijušās Lomonosova ģimnāzijas ēkā Troņmantnieka (tagad Raiņa) bulvārī 29. Tā uzdevums bija sagatavot angļu valodas skolotājus, kantora darbiniekus un tirdzniecības darbiniekus sakariem ar valstīm, kurās dominēja angļu valoda.[1]

Institūta struktūra

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Institūtā darbojās trīs nodaļas: pedagoģiskā, literatūras un komerciālā (no 1924). Visus mācību priekšmetus pasniedza angļu valodā (mācībspēki bija galvenokārt angļi). Mācību ilgums pedagoģiskajā un literatūras nodaļā bija 6 gadi, komerciālajā nodaļā — 5 gadi. Stipendijas piešķirtas netika, mācību maksa bija 60–100 latu gadā. Pedagoģijas nodaļu beigušajiem piešķīra vidusskolas angļu valodas skolotāju grādu. AVI diploms deva iespēju papildināt zināšanas Londonas Universitātē.

Pārveidošana par Pedagoģisko institūtu

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gada oktobrī AVI tika likvidēts un uz tā bāzes tika izveidots Valsts valodu institūts, kas jau novembrī tika pārdēvēts par Valsts pedagoģisko valodu institūtu. 1944. gada decembrī atjaunots kā Rīgas svešvalodu institūts, 1945. gada 27. februārī pārdēvēts par LPSR Valodu un literatūras pedagoģisko institūtu, bet 1946. gada 14. septembrī par Valsts pedagoģisko institūtu. Visbeidzot 1954. gada 24. septembrī tā nosaukums bija Rīgas pedagoģiskais institūts, kas tika slēgts 1958. gada novembrī un ēka tika nodota LVU rīcībā.

Tagad šajā ēkā atrodas Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts.

  1. Latviešu Konversācijas vārdnīca, I sējums, 555 sleja. Rīga, 1927.-1928.