Sambo

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par cīņas sportu. Par rasi skatīt rakstu Sambo (rase).

Sambo (akronīms no krievu: самозащита без оружия — ‘pašaizsardzība bez ieroča’) ir kaujas un sporta cīņas veids. Radies Padomju Savienībā 20. gadsimta 20.—30. gados, apvienojot džudo cīņas elementus ar dažādu Eiropas un Āzijas tautu nacionālo cīņas veidu elementiem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par sambo izveidotājiem tiek uzskatīti divi savstarpēji konkurējoši austrumu cīņas meistari — Vasilijs Oščepkovs un Viktors Spiridonovs. Oščepkovs dzimis Sahalīnā, kas pēc Portsmutas līguma nosacījumiem 1905. gadā kļuva par Japānas īpašumu. Oščepkovs kā bārenis un Japānas pilsonis nonāca apmācībā garīgajā seminārijā Kioto, bet vēlāk tika uzņemts Kodokanas institūtā, kur 1913. gadā ieguva džudo pirmo danu.[1]

Spiridonovs bija Krievijas armijas kadru virsnieks, kurš 1906. gadā ieinteresējās par tajā laikā Eiropā populāro džiudžitsu, ko apguva pašmācības ceļā. Pirmā pasaules kara laikā guvis smagu kontūziju un atvaļinājies. 1918. gadā sācis nodarboties ar milicijas darbinieku apmācīšanu tuvcīņai. No 1923. gada iekšlietu darbinieku sporta biedrībā Dinamo izveido specifiska cīņas veida samoza ([самоз]ащита — 'pašaizsardzība') apmācību, kas paredzēta tikai specvienību kaujiniekiem.

Paralēli tiek attīstīts sporta sambo. Oščepkovs sāk pasniegt džudo Maskavas Fiziskās kultūras institūtā. Pārvaldot arī ušu un durkļu cīņas, kā arī augstskolā no studentiem iepazinies ar dažādu PSRS tautu cīņu veidiem, Oščepkovs pakāpeniski attālinās no klasiskā džudo kanoniem un veido jaunu pašaizsardzības cīņas mākslu. Vienlaicīgi tā paša institūta militārajā fakultātē Oščepkovs pasniedz jaunizveidotās cīņas mākslas kaujas stilu.

Pakāpeniski Spiridonova un Oščepkova izveidotie cīņās stili apvienojas un 1938. gada 16. novembrī sambo oficiāli atzīst PSRS Sporta komiteja.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Контрразведчик, придумавший самбо. Автор: Борис ХРАМОВ». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012. gada 25. februārī. Skatīts: 2013. gada 2. februārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]