Džudo

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Džudo
Džudo
Pamatinformācija
Augstākais pārvaldes orgāns Starptautiskā džudo federācija (IJF)
Pirmsākumi Karogs: Japāna Japāna, 19. gadsimts
Īpašības
Kontakts starp
sportistiem
Veids cīņas māksla
Olimpiskās spēles 1964, 1972—pašlaik (vīrieši)
1992—pašlaik (sievietes)

Džudo (japāņu: 柔道, jūdō, izrunā: [d͡ʑɨᵝːdo̞ː] — 'elastības, piekāpības un maiguma ceļš') ir japāņu bezieroču cīņas veids, ko uz džiudžitsa ("maigā māka") pamatiem 19. gadsimta beigās izveidoja džiudžitsa meistars Džigāro Kano (1860—1930), kurš arī noformulēja tā pamatnoteikumus un treniņu principus. Džigāro Kano izslēdza no tās sitienus (atemi) un traumējošos cīņas paņēmienus. Katrā pasaules valstī ir sava džudo federācija. Pastāv arī Starptautiskā džudo federācija (IJF), kas apvieno visu valstu džudo federācijas.

Džudo pirmsākumi saistās ar Kano pirmās džudo skolas izveidi 1882. gadā. Pēc Japānā pieņemtas klasifikācijas, džudo pieskaitāms pie tā saucamajiem mūsdienu cīņas veidiem, kas ir pretstatā tradicionālajām cīņas mākslām.

Atšķirībā no boksa, karatē un citām sišanas stila divkaujām, džudo pamatā ir metieni, sāpju paņēmieni, noturēšana un žņaugšana. No citiem cīņas veidiem (grieķu-romiešu cīņas, brīvā cīņas) džudo atšķiras ar mazāku fiziskā spēka pielietojumu paņēmienos un ar lielāku paņēmienu daudzveidību.

Džudo tehnika ir daudzu mūsdienu cīņas mākslu pamatos, tajā skaitā sambo, Brazīlijas cīņu stilu kindzjucu, aiki budo, aiki do un citu cīņas veidu pamatos.

Džudo olimpiskajās spēlēs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džudo vasaras olimpiskajās spēlēs tika iekļauts 1964. gadā. Tas ir pirmais austrumu cīņas veids, kas iekļauts šajā sporta forumā. 1968. gada olimpiskajās spēlēs džudo nebija, bet kopš 1972. gada tas ir bijis vienmēr. Kopš 1992. gada olimpiskajās spēlēs startē arī sievietes.

Visvairāk olimpisko medaļu džudo ir ieguvusi Japāna. Japānai ir 84 medaļas džudo (39 zelta, 19 sudraba un 26 bronzas medaļas).[a] Nākamās ir Francija (49 medaļas) un Dienvidkoreja (43 medaļas). Latvija ir ieguvusi vienu (bronzas) medaļu. To 2000. gadā Sidnejā ieguva Vsevolods Zeļonijs.

Piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Statistika ir pareiza pēc 2016. gada olimpiskajām spēlēm

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]