Saules enerģija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Saules starojuma Eiropas karte

Saules enerģija ir enerģija, kuru Saule izstaro gaismas un siltuma veidā. Saules enerģija ir ļoti svarīga dzīvības norisēm uz Zemes, piemēram, augi fotosintēzē iegūst sev nepieciešamo enerģiju. Tā nosaka arī Zemes klimatu. Saules enerģija ir viens no atjaunīgās enerģijas avotiem. Lai gan mūsdienās tehnoloģiskie risinājumi neļauj efektīvi izmantot Saules enerģiju, tiek uzskatīts ka nākotnē tieši Saules enerģija būs visnozīmīgākā, ko cilvēks iegūs no dabas. 2004. gadā tikai 0,04% no visas pasaulē iegūtas elektroenerģijas deva saules enerģija. Viens no elementiem, kas ražo elektroenerģiju no saules enerģijas ir saules baterija.

Saules enerģijas aktīvas izmantošanas gadījumā starojuma enerģija tiek pārvērsta elektrībā ar saules elementu PV vai siltumā ar saules kolektoru palīdzību. Aktīvas saules siltuma sistēmas uztvertais saules starojums tehniskā iekārtā (kolektorā) tiek pārvērsts siltumā, ko pēc tam saņem patērētāji (karstā ūdens uzglabāšanas tvertne, telpu apkure, peldbaseins).

Kopējais saules enerģijas starojuma daudzums, kas sasniedz zemes virsmu, ir pietiekams un vairāk nekā 10 000 reizes pārsniedz ikgadējo pasaules enerģijas patēriņu. Prognozes rāda, ka Saules enerģija varētu veidot galveno pamatieguldījumu pasaules elektroenerģijas ražošanā un līdz 2020. gadam ik gadu sasniegt darījumus 75 miljardu eiro apmērā.