Schneider Electric

Vikipēdijas lapa
Schneider Electric SE
Tips Eiropas komercsabiedrība
Darbības joma elektrotehnika
Dibināts 1981. gads
Galvenais birojs Rueil-Malmaison, Karogs: Francija Francija
Produkti iekārtas elektrības sadalei un automatizācijai
Tīmekļa vietne schneider-electric.com
Schneider Electric galvenā biroja ēka Rueil-Malmaison
Schneider Electric ražots 3 fāžu slēdzis
Schneider Electric ražota elektromobiļu uzlādes stacija

Schneider Electric SE ir Francijas uzņēmums, kas piedāvā elektrības sadales un automatizācijas risinājumus. Tas ir dibināts 1981. gadā. Galvenais birojs atrodas Rueil-Malmaison.

Uzņēmums izgatavo zema un vidēja sprieguma elektrosadales un drošības ierīces, nepārtrauktas barošanas avotus, rūpnieciskos robotus un citas elektroiekārtas.

Schneider Electric akcijas tiek kotētas Euronext Paris biržā. Lielākie akciju turētāji ir (2020. gada augustā): Sun Life Financial (8,5 %), BlackRock (6,2 %), Autodetention (5,3 %), darbinieki (3,7 %).[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Schneider Electric pirmsākumi meklējami 1836. gadā, kad brāļi Šneideri ieguva dzelzs ieguves šahtas un apstrādes darbnīcas Lekrezo apkaimē. Pēc diviem gadiem viņi dibināja uzņēmumu Schneider & Cie. Ar laiku tas kļuva par nozīmīgu metalurģijas uzņēmumu un vienu no lielākajiem ieroču ražotājiem Eiropā.

Pēc Pirmā pasaules kara uzņēmums pievērsās elektrosadales iekārtu ražošanai. Pēc Otrā pasaules kara tika pārtraukta ieroču ražošana, uzņēmumam pilnībā pārejot uz civilās produkcijas izlaidi. Galvenās nozares bija celtniecība, dzelzs un tērauda izstrādājumi, elektroiekārtas.

1960. gados uzņēmuma vadību pārņēma barons Edouard-Jean Empain. Tika izveidota grupa Empain-Schneider, sākta diversifikācija, bet uzņēmuma stāvoklis neuzlabojās.

1980. gadā par uzņēmuma vadītāju kļuva Didier Pineau-Valencienne. Viņš reformēja Groupe Schneider struktūru, turpmāk koncentrējoties tikai uz elektroiekārtu ražošanu. 1981. gadā Groupe Schneider tika reģistrēta kā akciju sabiedrība (Société Anonyme). Tika piesaistīti jauni investori: investīciju banka Paribas, investīciju grupa Axa, Bruxelles-Lambert France un apdrošināšanas uzņēmums AGF. 1986. gadā šiem četriem akciju turētājiem piederēja grupas holdinga uzņēmuma SPEP 60 % kapitāldaļu. 1999. gadā to daļa bija samazinājusies līdz 8,2 %, bet publiskie akcionāri turēja 82,8 %.[2]

1988. gadā Schneider grupa nopirka uzņēmumu Telemecanique. 1991. gadā tika nopirkts ASV uzņēmums Square D. 1992. gadā tika iegādāts uzņēmums Merlin Gerin. 1994. gadā tika nopirkts Somijas elektropārvades iekārtu ražotājs Nokia Kondensaattorit; 1994. gadā kopā ar Vācijas AEG uz tai piederošā Modicon bāzes tika izveidots kopuzņēmums AEG Schneider Automation automātiskās kontroles iekārtu ražošanai. 1996. gadā no AEG pilnībā iegūts AEG Schneider Automation (Modicon).[3] 1997. gadā tika pārdots celtniecības uzņēmums Spie Batignolles, tādējādi Schneider darbība turpmāk pilnībā saistīta ar elektroizstrādājumiem.

1999. gada maijā uzņēmums mainīja nosaukumu uz Schneider Electric. Iegādāts Skandināvijas Lexel, Itālijas Schyller, Francijas Mafelec un ASV Veris Industries, Electrical Switchgear and Power Distribution Services.[2]

2000. gadā tika nopirkti zemsprieguma ierīču ražotāji: Turcijas Metesan Lexel Elektrik, Ungārijas Prodax, Indijas Crompton Greaves un S&S Power Switchgear, Vācijas May & Steffens, Dienvidāfrikas Conlog, Francijas Infra + un ASV EFI Electronics; vidēja sprieguma ierīču ražotāji: Francijas Bardin un Austrālijas Nu-Lec; rūpnieciskās vadības un automatizācijas iekārtu ražotāji: ASV Steeplechase Software un Quantronix, Francijas Thomson CSF meitas uzņēmums Crouzet Automatismes, Šveices Positec.[2] 2001. gadā Schneider Electric nopirka uzņēmumu Legrand, bet Eiropas Komisija šo darījumu neatļāva, tādēļ Legrand nācās pārdot.

No 2002. līdz 2008. gadam Schneider Electric divkāršoja ienākumus. 2003. gadā tika iegādāts Zviedrijas automatizācijas risinājumu uzņēmums TAC. 2004. gadā tika nopirkts Andover Controls, ko apvienoja ar TAC ar nosaukumu Tour Andover Controls. 2004. gadā Schneider Electric ieguva Austrālijas uzņēmuma Clipsal vairākuma kapitāldaļu. 2006. gadā tika nopirkts Vācijas uzņēmums Merten. 2007. gadā tika iegādāts nepārtrauktās elektroapgādes avotu ražotājs American Power Conversion (APC), ko apvienoja ar 2003. gadā iegādāto MGE-UPS. 2007. gadā par 1,5 miljardiem ASV dolāru tika nopirkts ASV drošības tehnoloģiju uzņēmums Pelco. 2008. gadā tika iegādāts invertoru (no līdzstrāvas uz maiņstrāvu) ražotājs Xantrex Technology Inc.[2] Kopš 2009. gada Merlin Gerin un Telemecanique produkcija tiek pārdota ar Schneider Electric zīmolu.

2010. gadā Schneider Electric kopā ar Alstom no Areva nopirka elektropārvades un sadales iekārtu nodaļu Areva T&D; tā elektropārvades bizness tika integrēts Alstom Grid, bet elektrosadales iekārtu ražošana pievienota Schneider Electric. 2011. gadā tika nopirkts Spānijas uzņēmums Telvent, kas specializējies informācijas sistēmu izstrādē rūpnieciskajai automatizācijai. 2014. gadā uzņēmums tika pārreģistrēts par Eiropas komercsabiedrību (SE). 2014. gada janvārī tika nopirkts Apvienotās Karalistes uzņēmums Invensys, kas nodarbojās ar rūpniecisko automatizāciju un enerģijas kontroli. 2015. gadā apgaismojuma ražotājam Acuity Brands tika pārdots meitas uzņēmums Juno Lighting. 2017. gada septembrī tika paziņots, ka Schneider Electric iegādāsies 60 % Apvienotās Karalistes informācijas tehnoloģiju uzņēmuma AVEVA Group kapitāldaļu; darījums pabeigts 2018. gada 1. martā. 2017. gada novembrī tika nopirkts ASV ēku elektrības un sakaru pārvaldības risinājumu uzņēmums ASCO Power Technologies. 2018. gada maijā tika panākta vienošanās, ka konsorcijs, ko vada Schneider Electric, no Indijas uzņēmuma Larsen & Toubro iegādāsies elektrotehnikas un automatizācijas biznesu. Pēc darījuma pabeigšanas Schneider iegūs 74 % šajā struktūrā (2020. gada vidū darījums vēl nebija pabeigts). 2019. gada 29. maijā investīciju uzņēmumam Transom Capital tika pārdots video drošības uzņēmums Pelco.

2020. gada februārī Schneider izteica 1,4 miljardu eiro lielu pārņemšanas piedāvājumu Vācijas uzņēmumam RIB Software se, darījums tika pabeigts 10. jūlijā. 2020. gada 23. aprīlī Schneider Electric vienojās iegādāties Vācijas uzņēmumu ProLeiT AG, kas specializējies rūpnieciskās automatizācijas risinājumos pārtikas un dzērienu nozarei; darījums pabeigts 3. augustā. 2021. gada 11. janvārī tika iegādāts Nīderlandes jaunuzņēmums DC Systems B.V., kas specializējies aktīvajos maiņstrāvas / līdzstrāvas mikrotīklos, līdzstrāvas jaudas pārveidošanā un līdzstrāvas risinājumos. 2021. gada oktobrī kustības kontroles komponenšu ražotājs Schneider Electric Motion tika pārdots ASV uzņēmumam Novanta.

Schneider Electric Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1996. gadā Latvijā reģistrēta Schneider Electric S.A. pārstāvniecība, kas 2000. gadā pārdēvēta par Schneider Electric Industries S.A. pārstāvniecību, bet likvidēta 2005. gadā.[4]

Kad Schneider Electric nopirka Skandināvijas uzņēmumu Lexel, tā meitas uzņēmums Latvijā SIA LEXEL Elektropreces, arī pārgāja tā pārziņā. 2002. gadā mainīts nosaukums uz SIA LEXEL Elektropreces, bet kopš 2004. gadā nosaukums ir SIA Schneider Electric Latvija.[5] 2008. gadā reģistrēta SIA Schneider Electric Baltic Distribution Centre.[6] Šie uzņēmumi nodarbojas ar produktu un risinājumu tirdzniecību.[7]

Latvijā ir Dānijā reģistrētā Shneider Nordic Baltic A/S meitas uzņēmums SIA LEXEL Fabrika, kas ir Schneider Electric vienīgā ražotne Baltijas valstīs.[8] Tā dibināta 1993. gadā ar nosaukumu SIA AHLSTROM-REMLR ELEKTRA, bet 2002. gadā mainīts nosaukums uz līdzšinējo.[9] Fabrikā bija nodarbināti ap 180 darbinieki. Tā ražoja elektroinstalācijas piederumus (kontaktligzdas, slēdžus u.c.).[7] Produkcija tiek eksportēta galvenokārt uz Ziemeļvalstu reģionu un Vāciju. Latvijas ražotne paplašinājās, jo notika papildu ražošanas līniju pārņemšana no citiem Schneider Electric grupas uzņēmumiem. 2005. gadā rūpnīca pārcēlās uz plašākām telpām Bukultu ielā Rīgā.

2014. gada jūlijā sākās jaunas ražotnes celtniecība, investējot gandrīz 10 miljonus EUR.[10] Darbu jaunajās telpās Rīgā, Krustpils ielā 35A sāka 2015. gadā. Fabrika pārkvalificējās uz elektronikas ražošanu (sensori un slēdži, elektrības vadības ierīces u.c.), darbinieku skaits pieauga līdz 350.[11]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]