SAP (uzņēmums)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
SAP SE
Tips Eiropas komercsabiedrība
Darbības joma informācijas tehnoloģijas
Dibināts 1972. gads
Galvenais birojs Valdorfa, Bādene-Virtemberga, Karogs: Vācija Vācija
Produkti programmatūra
Mājaslapa sap.com
SAP galvenais birojs Valdorfā
SAP CRM

SAP SE ir Vācijas uzņēmums, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbības programmatūras izstrādi un apkalpošanu. Tā galvenais birojs atrodas Valdorfā. Uzņēmums dibināts 1972. gadā. Tas ir viens no lielākajiem programmatūras uzņēmumiem pasaulē.[1]

SAP pazīstamākie produkti ir uzņēmuma resursu plānošanas sistēma (SAP S/4HANA), klientu attiecību pārvaldība un klientu pieredze (SAP C/4HANA), tīkla un izdevumu pārvaldība, digitālā piegādes ķēde, cilvēkresursu un personu iesaiste, biznesa tehnoloģiju platforma.

SAP AG akcijas tiek kotētas Frankfurtes un Ņujorkas fondu biržā. Lielākie akcionāri (2019. gada decembrī): Dītmara Hopa ģimene (5,04 %), Haso Platnera ģimene (5,89 %), pārvaldnieku grupa (5,89 %), BlackRock, Inc. (5,6 %).

Uzņēmums ir Manheimas sporta arēnas SAP Arena sponsors.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1972. gada jūnijā pieci bijušie IBM darbinieki Haso Platners, Dītmars Hops, Klauss Čira un Hanss Verners Hektors Veinheimā dibināja privātās partnerības uzņēmumu SAP (Systemanalyse und Programmenentwicklung — "Sistēmanalīze un programmattīstība").[2] Pirmais lielākais klients bija britu Imperial Chemical Industries nodaļa, kam tika izstrādāta grāmatvedības un algu programma. 1973. gadā tika izlaista pirmais komercprodukts — finanšu grāmatvedības programma RF (vēlāk tā nodēvēta par SAP R/1), kas darbojās uz lieldatora. 1976. gadā tika reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību SAP GmbH, akronīmu atšifrējot kā Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung ("Sistēma, lietojumprogrammas un produkts datu apstrādē"). Pēc pieciem gadiem privātā partnerība likvidēta, un tās tiesības nodotas SAP GmbH. 1977. gadā uzņēmums pārcēlās uz Valdorfu; tas sāka programmatūras piegādāšanu klientiem ārpus Vācijas. 1979. gadā tika izlaista uzņēmējdarbības programmatūras uzlabota versija SAP R/2.

1984. gadā Šveicē tika dibināts pirmais meitas uzņēmums ārvalstīs SAP (International) AG. 1987. gadā sākās darbs pie SAP R/3. 1988. gadā uzņēmums tika pārreģistrēts kā publiska akciju sabiedrība SAP AG. Akcijas sāka kotēt Frankfurtes un Štutgartes fondu biržā.

1990. gadā tika iegūti 50 % Vācijas programmatūras uzņēmuma Steeb Anwendungssysteme kapitāldaļu un iegūts uzņēmums CAS. Austrumvācijā tika izveidots kopuzņēmums kopā ar Siemens Nixdorf un Robotron. 1991. gadā tika prezentēta sistēma SAP R/3. 1991. gadā SAP ieguva 100 % Steeb kapitāldaļu, tādējādi klientus varēja labāk apkalpot starptautiskā mērogā. 1993. gadā sākās sadarbība ar Microsoft, lai SAP R/3 portētu uz Windows NT operētājsistēmu, kas tika izlaista nākamajā gadā. 1994. gadā tika iegādāts uzņēmums Dacos Software, kas nodrošināja mazumtirdzniecības risinājumus. 1995. gadā SAP iekļuva Vācijas biržas indeksā DAX. 1997. gadā tika iegādāts uzņēmums Kieffer & Veittinger, kas izstrādāja pārdošanas atbalsta programmatūru. 1998. gadā SAP akcijas sāka kotēt Ņujorkas fondu biržā. 1998. gadā tika iegādāts ASV uzņēmums Campbell Software, kas bija darbaspēka pārvaldības un personiskā laika un apmeklētības reģistrēšanas programmatūras nodrošinātājs. 1998. gadā SAP ieguva vairākumu Izraēlas uzņēmumā OFEK-Tech, kas specializējies noliktavu loģistikas pārvaldībā un kontrolē.

2001. gadā tika iegādāts ASV un Izraēlas uzņēmums TopTier Software, kas izstrādāja portālu programmatūru un integrācijas produktus. 2002. gadā tika nopirkts Izraēlas uzņēmums TopManage Financial Solutions, kas nodrošināja atbalsta un apmācības pakalpojumus grāmatvedības un biznesa pārvaldības programmatūrai TopManage. 2004. gadā tika izlaista integrētā platforma SAP NetWeaver, ko izstrādāja Izraēlas speciālisti. 2006. gadā tika prezentēta uzņēmuma resursu plānošanas sistēma SAP ERP. 2007. gadā SAP nopirka ASV biznesa inteliģences uzņēmumu Pilot Software. 2008. gadā tika iegādāts Francijas Business Objects.[3]

2010. gadā par 5,8 miljoniem USD tika nopirkts ASV uzņēmums Sybase, kas specializējies informācijas analīzē un mobilo datu apstrādē. 2011. gadā tika izlaista atmiņas datubāzes sistēma SAP HANA.[3] 2011. gadā tika nopirkts ASV uzņēmums SuccessFactors, kas izstrādāja mākoņbāzētu cilvēkresursu pārvaldības programmatūru. 2011. gada 1. decembrī konsultāciju un ārpakalpojumu uzņēmums Steeb Anwendungssysteme GmbH tika pārdots Vācijas uzņēmumam All for One Midmarket AG (kopš 2012. gada All for One Steeb). 2012. gadā tika iegādāts ASV programmatūras uzņēmums Ariba. 2014. gadā par 8,3 miljardiem ASV dolāru tika nopirks uzņēmums Concur Technologies, kas uzturēja mākoņbāzētu ceļojumu un izmaksu pārvaldības programmatūru; šis bija līdz šim dārgākais SAP darījums.

2014. gada 7. jūlijā uzņēmums tika pārreģistrēts par Eiropas komercsabiedrību SAP SE. 2014. gadā SAP sāka sadarbību ar IBM mākoņbāzētu pakalpojumu pārdošanā. 2015. gadā tika sākta sadarbība ar HPE, lai nodrošinātu SAP platformas drošus hibrīdus mākoņbāzētus pakalpojumus. Tika paziņota arī partnerība ar Microsoft, lai klientiem būtu pieejami rīki datu vizualizācijai, kā arī uzlabotām mobilajām lietotnēm. 2015. gadā tika prezentēta jaunas paaudzes uzņēmumu programmatūra SAP S/4HANA 2016. gadā SAP paziņoja par nodomu veikt lielas investīcijas lietu interneta tehnoloģijās. 2016. gadā tika noslēgts sadarbības līgums ar Apple par iPhone un iPad lietotņu izstrādi SAP HANA platformai. Tika iegādāts uzņēmums MeLLmo Inc., kas izstrādāja datu analīzes un vizualizācijas risinājumu Roambi. 2017. gadā tika noslēgts sadarbības līgums ar Google par SAP HANA pieejamību Google publiskajā mākoņplatformā. 2017. gadā tika palaista jauna SAP Leonardo sistēma, kas apvienoja dalītas programmatūras iespējas mašīnmācīšanā, lietu internetā, lielajos datos, analītikā un blokķēdēs. 2018. gadā SAP iegādājās uzņēmumu Qualtrics International, kas izstrādāja pieredzes pārvaldības risinājumus. 2019. gadā tika noslēgts sadarbības līgums ar Intel.

2020. gada 5. maijā tika panākta vienošanās par SAP mākoņbāzētu sakaru mobilo risinājumu vienības SAP Digital Interconnect pārdošanu Zviedrijas mākoņsakaru uzņēmumam Sinch AB par 225 miljoniem eiro.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]