Pāriet uz saturu

Sidrabenia

Vikipēdijas lapa
Sidrabenia
Pamatinformācija
Dibināšana 1927
Kauņa
Krāsas sarkans-balts-zaļš
Devīze Draugam, zinātnei, tēvzemei.

Sidrabenia bija 1927. gadā Kauņā dibinātā latviešu studentu korporācija. Tās krāsas bija: sarkans-balts-zaļš. Devīze: Draugam, zinātnei, tēvijai.

Tās nosaukums ir senās zemgaļu Sidrabenes zemes latinizēta forma.

Sidrabenia dibinātā 1927. gadā Kauņā, Lietuvā kā Lietuvas Universitātes (no 1930. gada Vītauta Dižā Universitātes) latviešu studentu korporācija. Niecīgā biedru skaita dēļ savu darbību pārtraukusi 1938 vai 1939. gadā.[1] Pēc otrā pasaules kara Sidrabenia atjauno savu darbību trimdā. Veiksmīgi atsāk arī jaunu biedru uzņemšanu. Korporācija nebija uzņemta Latvijas korporāciju apvienībā, bet atsevišķos gadījumos piedalījās tās rīkotajos pasākumos viesu statusā. Trimdas gados izdeva interno žurnālu Draugs Draugam.

Korporāciju dibināja Vītauta Dižā universitātē studējošie latviešu tautības studenti. Tā kā latviešu studentu skaits Kauņā bija salīdzinoši niecīgs korporācija bija spiesta pārtraukt savu aktīvo darbību. Līdz 1940. gadā korporācijā bija uzņemti ap 50 biedri. Trimdā kopējais biedru skaits sasniedza 70 cilvēkus.

2007. gadā visā pasaulē apzināti 3 biedri, līdz ar to Sidrabenia tiek uzskatīta par aktīvo darbību izbeigušu, lai gan oficiāla lēmuma par to nav.[2]

Pazīstamākie sidrabeņi bija: virsnieks un trimdas sabiedriskais darbinieks Vilmārs Kukainis, mācītājs Jānis Kalvāns. Goda filistri: ģenerāļi Oskars Dankers, Jānis Priede, Voldemārs Skaistlauks, diplomāts Ludvigs Sēja. Par varonību Latvijas brīvības cīņās 5 sidrabeņi apbalvoti ar Lāčplēša Kara ordeni.

  1. A. Sietiņsons, Latviešu studentu organizācijas ārzemēs mūsu valsts laikā//Universitas-1963.-Nr.12.-38.-40.lpp.
  2. V.Ščerbinskis, Uzticīgi Draugam, Rīga, 2010.