Vītauta Dižā Universitāte

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Lietuvas Universitātes, vēlāk Vītauta Dižā Universitātes galvenā ēka.

Vītauta Dižā Universitāte (lietuviešu: Vytauto Didžiojo universitetas, latīņu: Universitas Vytauti Magni) ir Lietuvas universitāte Kauņā. Tā bija pirmā universitāte, kas 1922. gadā kā Lietuvas Universitāte uzsāka studiju programmas lietuviešu valodā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lietuvas brīvības cīņu laikā 1919. gadā izveidoja Stefana Batorija Universitāti kā Viļņas Universitātes pēcteci ar apmācību poļu valodā. Pēc Viļņas apgabala okupācijas Lietuvas valdība tās pagaidu galvaspilsētā Kauņā nodibināja Lietuvas Universitāti ar apmācību lietuviešu valodā.

1930. gadā sakarā ar Vītauta Dižā nāves 500. gadadienu Lietuvas Universitāti pārdēvēja viņa vārdā. Otrā pasaules kara laikā, 1939. gadā, pēc Viļņas apgabala daļējas iekļaušanas Lietuvā Stefana Batorija Universitāte tika slēgta, tās vietā atvērta Viļņas Universitāte ar lietuviešu kā mācību valodu.[1] Tādēļ Vītauta Dižā Universitāte tika slēgta. Tās vietā 1950. gadā tika nodibināts Kauņas Politehniskais institūts un Kauņas Medicīnas institūts.

1989. gadā Vītauta Dižā Universitāte atjaunoja savu darbību. Līdztekus tai Kauņā darbojas arī Lietuvas Veselības Zinātņu Universitāte.

Struktūrvienības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Universitātē pašlaik ir 6 fakultātes:

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās norādes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]