Sliede

Vikipēdijas lapa
Platpēdas sliedes šķērsprofila galveno izmēru shēma

Sliede ir īpaša šķērsprofila tērauda sija, pa ko rit vilcienu, tramvaju, vagonešu, celtņu riteņi. Sliede virza ritošo sastāvu un uzņem no tā slodzi, ko caur sliežu stiprinājumiem nodod zemākiem elementiem. Sliedes kalpo signālstrāvas un vilces sproststrāvas vadīšanai. Sliedēm jābūt izturīgām (ar lielu inerces momentu un pretestības momentu, lai lieces un vērpes spriegumi tajās nepārsniegtu pieļaujamos) un stabilām, jānodrošina vilcienu kustības drošība un pieļaujamie vilcienu kustības ātrumi. Sliedēm jākalpo iespējami ilgi un jāmaksā pietiekami lēti. Izturīgas sliedes nozīmē, ka tām jābūt pietiekami smagām, stingrām, stigrām, materiālam nesaplacināmam, neplūstošam, nedilstošam un pietiekami cietam. Sliedēm jābūt līdzenām, pietiekami raupjām un gludām. Izvirzītās prasības nozīmē piemērotu sliedes šķērsprofila izvēli, ķīmisko sastāvu un izgatavošanas tehnoloģijas ievērošanu.

Sliežu profilu tipus, to izgatavošanas tehnoloģiju un pieņemšanu standartizē pēc to metriskās masas. Jaunbūvējamos un rekonstruējamos sliežu ceļos pārsvarā izmanto 60E1, R65 un retākos gadījumos R50 tipa sliedes uz mazāk svarīgiem ceļiem. Skaitlis sliedes tipa apzīmējumā nozīmē noapaļotu līdz veseliem kilogramiem sliedes metrisko masu. Sliežu unifikācija un standartizācija nozīmē arī to stiprinājumu standartizāciju atbilstoši sliedes profilam.

Sliežu galviņas virsējo slāni nodilumizturības palielināšanai termiski rūda – strauji atdzesē. Tilpumnerūdītas sliedes no jauna praktiski neizmanto.

Sliežu attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rievsliede[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rievsliede ietver monolītu sliedes galvas un pretsliedes profilu, kas ievērojami samazina riteņa nobraukšanas no sliedēm varbūtību, ja ir sapuvuši gulšņi, nolietoti sliežu stiprinājumi, kā arī līknēs ar sevišķi mazu rādiusu. Rievsliede vienlaicīgi izpilda pretsliedes funkciju. Tāpat uz autoceļa brauktuves un tehnoloģiskās pārbrauktuves rievsliedes veido kārtību savas mazelentības un funkcionalitātes dēļ. Tāpēc tās var izmantot sliežu ielu transportam (pārsvarā tas ir tramvajs) un ostu teritorijās, kur notiek intensīva kraušana, kurā piedalās dzelzceļa infrastruktūra. Var būt arī rievsliežu pārmijas iepriekšminēto iemeslu dēļ. Tramvaja rievsliedes rieva ir šaurāka par tā paša sliežu platuma dzelzceļa ritošā sastāva rievsliedi.

Pretsliede[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pretsliede kopā ar braucamo sliedi ("parastā" sliede), nodrošinot stingri noteiktu riteņa braukšanas trajektoriju. Bez pretsliedēm nebūtu iespējama pārmiju ekspluatācija ar krusteni, kuram ir nekustīgs serdenis. Pretsliedes stiprina pie ceļa sliedēm izmantojot sliežu stiprinājumus. Tās lielākoties izmanto pārmiju pārvedās, pārbrauktuvēs, gājēju pārejās, līknēs ar mazu rādiusu u.c. Pēdējā laikā pārbrauktuvēs pretsliežu vietā izmanto gumijas, kas nodrošina labu sliežu elektrisko izolāciju no virsbūves materiālem.

.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]