Sultāne Mihrimaha

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Sultāne Mihrimaha gleznā Cameria Solimani

Sultāne Mihrimaha (1522. g. — 1578. g. 25. marts) bija Osmāņu Impērijas princese ,Suleimana Lieliskā un viņa legālās sievas Sultānes Hirremas meita. Viņa bija viena no visietekmīgākajām sultānēm Osmaņu Impērijas vēsturē.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mihrimaha ir dzimusi 1522. gadā Stambulā, sava tēva Suleimana I valdīšanas laikā. Viņas māte bija sultāne Hirrema, kura tajā laika bija Sultāna favorīte. 1533. vai 1534. gadā Hirrema tika atbrīvota no verdzības un juridiski kļuva par Suleimana sievu (pirmais gadījums kopš Orhana I laikiem).

1539. gada 26. novembrī Mihrimahu izdeva par sievu Rustemam Pašā, horvātam, kurš bija kļuvis par Dijarbakiras pārvaldnieku un 5 gadus vēlāk arī Osmaņu Impērijas lielvezīru. Pārim bija divi bērni: Osmāns un Humašaha. Kaut gan laulība nebija laimīga, Mihrimaha spīdēja kā mākslas piekritēja un labdare. Viņa turpināja ceļot kopā ar tēvu līdz vīra nāvei.

Mihrimaha nebija kā citas Osmaņu princeses, viņa bija politiki aktīva, kā arī viņai bija pieejami ievērojami ekonomiskie resursi. Sava brāļa Selima II valdīšanas laikā, Mihrimaha pildīja sultānes mātes (Valide Sultan) lomu un valdīja harēmu.

Politiskā dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mihrimaha ceļoja kopā ar tēvu pa Osmāņu Impēriju, kamēr viņš apskatīja savas zemes un iekaroja jaunas. Kā sava māte, viņa rakstīja vēstules Sigismundam II, Polijas karalim.

Populāra ir teorija, ka Mihrimaha piedalijās savas mātes un Rustema intrigās pret savu pusbrāli Mustafu. Izveidojot stipru savienību, viņiem izdevās panākt prinča nāvessodu 1553. gadā, kas ir ticami, jo, ja Mustafa kāptu tronī, viņas brāļi (Selims II, Bajezids un Džihangirs) visticamāk tiktu nogalināti, kā pieprasīja tradīcijas.

Mihrimaha kļuva par sava tēva padomdevēju un uzticības personu, kā arī tuvāko ģimeni pēc Mustafas, Mehmeda, Hirremas, Bajezida, Džihangira, Gulfemas un Rustema nāves. Viņa mudināja tēvu doties karagājienā uz Maltu un sūtija viņam vēstules ar ziņām un jaunumiem.

Ekonomiskā dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sultānes Mihrimahas Mošeja Iskidarā

Mihrimahai bija plaši ekonomiskie resursi un bieži finansēja ievērojamus arhitektūras projektus. Piemēram, divas mošejas Iskidarā un Edirnē, kas nosauktas viņas vārdā.

Mihrimaha arī reizēm aizdeva naudu savam brālim Selimam II.

Vēlākie gadi un nāve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mihrimahas liktenis pēc Selima II nāves ir neskaidrs. Daži saka, ka viņa zaudēja visu savu varu un pārcēlās uz dzīvi Vecajā Pilī, bet visdrīzāk viņa palika harēmā un turpināja dalīt varu ar sultāni Nurbanu (jauno sultāni māti savam dēlam Muradam III) un ar sultāni Safiji (Murada sievu).

Viņa nomira Stambulā 1578. gadā, Murada III valdīšanas laikā, pārdzīvojot visus savus brāļus. Mihrimaha ir vienīgā no Suleimana bērniem, kas tika apglabāta viņa kapenēs — Suleimana Mošejā.