Teollisuuden Voima

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Teollisuuden Voima Oyj
Tips Publiska kapitālsabiedrība
Darbības joma enerģētika
Dibināts 1969. gads
Galvenais birojs Eurajoki, Karogs: Somija Somija
Produkti elektroenerģija
Īpašnieks(-i) Pohjolan Voima, Fortum, Helsingin Energia u.c.
Mājaslapa tvo.fi
Olkiluoto AES trešā energobloka celtniecības laikā

Teollisuuden Voima Oyj jeb TVO ir Somijas elektroapgādes uzņēmums, kas apkalpo Olkiluoto atomelektrostaciju. Dibināts 1969. gadā. Galvenais birojs atrodas Eurajoki.

TVO pieder arī daļas Somijas lielākajā ar oglēm kurināmajā elektrostacijā Meri-Pori un viena 1 MW vēja elektrostacija Olkiluoto salā.

Teollisuuden Voima ar 60 % kapitāldaļu ir īpašnieks kodolatkritumu apkalpošanas un noglabāšanas uzņēmumā Posiva.[1]

Īpašnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TVO īpašnieki ir Pohjolan Voima Oy (58,5 % akciju), Fortum Oyj meitas uzņēmums Fortum Power and Heat Oy (25,8 %), Helsingin Energia meitas uzņēmums Oy Mankala Ab (8,1 %), EPV Energia Oy (6,5 %), Kemira Oyj (1,0 %) un Karhu Voima Oy (0,1 %), kas darbojas E.ON grupā. Pohjolan Voima īpašnieki ir kokapstrādes uzņēmumi UPM un Stora Enso, reģionālie elektroapgādes uzņēmumi Kymppivoima, Etelä-Pohjanmaan Voima un pensiju apdrošināšanas uzņēmums Ilmarinen. Pohjolan Voima dalība Olkiluoto-3 ir 60,2 %.[2]

Elektroenerģija īpašniekiem tiek piegādāta pēc Mankalas principa, pārdodot elektrību par pašizmaksu proporcionāli akciju daļai.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Teollisuuden Voima 1969. gada 23. janvārī dibināja 16 rūpniecības un enerģētikas uzņēmumi, kas apkalpotu Somijas pirmo atomelektrostaciju. 1972. gadā par AEC būvētāju tika izvēlēts Zviedrijas ASEA-Atom. Pirmā energobloka Olkiluoto 1 celtniecība sākās 1974. gadā, un 1978. gadā sākta elektrības ražošana. Olkiluoto 2 celtniecība sākta 1975. gadā, un tas tika pieslēgts valsts energotīklam 1980. gadā.

Teollisuuden Voiman agrākais logotips

Trešo energobloku Olkiluoto 3 Francijas un Vācijas kopuzņēmums Areva NP sāka celt 2005. gada decembrī un to pabeigt bija paredzēts 2009. gadā. Projekta realizācijas gaitā dažādu problēmu dēļ tā pabeigšanas datums vairākkārt tika pārcelts. 2018. gadā plānots, ka Olkiluoto 3 elektrību sāks ražot ne agrāk par 2019. gada septembri.

2010. gadā Somijas parlaments atbalstīja Teollisuuden Voima priekšlikumu būvēt Olkiluoto ceturto energobloku. 2014. gada septembrī, aizkavējoties Olkiluoto trešā energobloka celtniecībai, Somijas valdība atcēla plānu būvēt ceturto energobloku.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Posiva's Owners
  2. Teollisuuden Voima Oy. «Ownership and finances» (angliski). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012-07-18. Skatīts: 2012-08-24.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]