Trejsavienība (1882)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Trejsavienībai veltīta medaļa, uz kuras attēloti trīs savienības valstu monarhi

Trejsavienība bija militārā un politiskā savienība starp Vācijas impēriju, Austroungāriju un Itālijas karalisti, kura tika izveidota 1882. gadā un pastāvēja līdz 1915. gadam. Kā atbildes reakcija tai bija Antantes izveidošanās.

Vācijas impērija un Austroungārija nevēlējās pieļaut Francijas un Krievijas impērijas tuvināšanos, tāpēc 1879. gada oktobrī viņas noslēdza līgumu. Ar to tika izveidota Divsavienība. Līgums paredzēja, ka abas valstis sadarbosies, ja nāksies karot pret Krievijas impēriju. Austroungārijas vēlme rast stipru partneri bija saistīta arī ar viņas interesēm Balkānu reģionā, kur tās sadūrās ar Krievijas impērijas vēlmi aizstāvēt radniecīgos slāvus un Osmaņu impērijas interesēm par teritorijām un musulmaņu aizstāvību.

Tajā pašā laikā Itālijas karalistes un Francijas starpā valdīja nesaskaņas un cīņa par ietekmi Ziemeļāfrikā. Vācijas impērija, izmantojot šīs nesaskaņas, spēja pierunāt arī Itālijas karalisti iesaistīties savienībā. 1882. gada 20. maijā tika izveidota Trejsavienība starp šīm valstīm. Līgums, kas tika noslēgts, paredzēja to, ka militārā konflikta gadījumā starp vienu no šīm savienības loceklēm un citu valsti, pārējās divas dalībnieces paliks neitrālas. Izņēmums būtu pieļaujams gadījumā, ja uzbrucēja būtu Francija. Tāpat līgumā bija noteikts, ka ja pret vienu no dalībnieci militāri vēršas divas vai vairākas lielvaras, tad parējām divām Trejsavienības loceklēm jānāk palīgā. Itālijas karaliste iesaistoties vēlējās, lai savienībai nebūtu uzbrūkošs raksturs.

Nesaskaņas pastāvēja starp Itāliju un Austroungāriju par Alpu reģionu un Adrijas jūras piekrasti, jo šeit sadūrās abu valstu intereses. Jau 20. gadsimta sākumā attiecības starp Franciju un Itālijas karalisti uzlabojās. Viņu starpā tika noslēgtas vairākas vienošanās. Sākoties Pirmajam pasaules karam Itālija faktiski izstājās no Trejsavienības, jo neuzsāka aktīvu karadarbību, tomēr oficiālā izstāšanās notika 1915. gadā, kad tā 23. maijā iestājās Antantē un sāka karadarbību pret Austroungāriju un Vācijas impēriju. Oficiāli Itālijas izstāšanās tika pamatota ar to, ka karu Serbijai pieteikusi Austroungārija, nevis Serbija tai, tādēļ šī valsts ir bijusi agresore konkrētajā gadījumā.

Pēc Pirmā pasaules kara, sākumā Vācijas un Austroungārijas pusē nostājās Osmaņu impērija, kurai pēc kara pieteikuma Krievijai karu pieteica Antante, bet 1915. gada oktobrī šīm valstīm pievienojās Bulgārija. Šīs valstis turpmāk sauca par Centrālajām lielvalstīm.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]