Pāriet uz saturu

Viljams Bendžamins Lenuārs

Vikipēdijas lapa
Viljams Bendžamins Lenuārs
William Benjamin Lenoir
V. Lenuārs 1979. gadā
V. Lenuārs 1979. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1939. gada 14. martā
Maiami, Florida, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Miris 2010. gada 28. augustā (71 gads)
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Bērni 2
Kosmonauta informācija
NASA astronauts
Kosmosā pavadītais laiks 5 d 2 h 14 min
Iesaukums 1967.
Misija(s) STS-5
Kosmosa kuģi Columbia
Inženiera darbība
Nozare elektroinženierija
Izglītība Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts

Viljams Bendžamins "Bills" Lenuārs (William Benjamin "Bill" Lenoir, dzimis 1939. gada 14. martā, miris 2010. gada 28. augustā) bija ASV kosmonauts, inženieris.

Viljams Bendžamins Lenuārs dzimis Maiami, Floridā. Viņš ir pēcnācējs Amerikas Neatkarības kara dalībniekam un valstsvīram ģenerālim Viljamam Lenuāram.

1961. gadā V. Lenuārs ieguva bakalaura gradu elektroinženierijā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT). 1962. gadā turpat ieguva maģistra grādu. 1965. gadā pēc filozofijas doktora grāda elektroinženierijā un datorzinātnē iegūšanas viņš MIT kļuva par asististējošo profesoru elektroinženierijā.

1967. gadā Lenuāru izvēlēja NASA par zinātnieku astronautu. Viņš izgāja sākotnējo akadēmisko apmācību un 53 nedēļu lidojumu treniņus. Viņš bija zinātnes pilota dublieris Skylab 3 un Skylab 4 misijās Skylab orbitālajai stacijai 1973. gadā.

Bills Lenuārs savu pirmo un vienīgo kosmisko lidojumu veica 1982. gada novembrī Space Shuttle misijā STS-5, kas bija pirmais komerciālu pavadoņu palaišanas kosmoplāna lidojums. Viņam kopā ar Džozefu Alenu bija paredzēts veikt iziešanu kosmosā. To pārcēla par vienu dienu, jo Lenuārs saslima. Pēc tam, kad abiem skafandriem atklājās problēmas, iziešana tika atcelta pavisam.

Pēc STS-5 lidojuma viņš bija atbildīgais par misiju vadību. 1984. gadā Lenuārs atstāja NASA. Pēc tam viņš ieņēma vadošu amatu tehnoloģiju konsultāciju uzņēmumā Booz Allen Hamilton Ārlingtonas apgabalā. 1989. gadā V. Lenuārs atgriezās NASA kā Kosmisko lidojumu asociātais administrators. Viņš 1992. gadā vēlreiz atstāja NASA, lai kļūtu par Booz Allen Hamilton pielietojumsistēmu nodaļas viceprezidentu.

Viljams Bendžamins Lenuārs traumēja galvu, braucot ar velosipēdu 2010. gada 26. augustā un mira 28. augustā.[1]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]