Pāriet uz saturu

Voldemārs Lazdiņš

Vikipēdijas lapa
Voldemārs Lazdiņš
Voldemārs Lazdiņš
Personīgā informācija
Dzimis 1887. gadā
Vidzemes guberņa (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1916. gada 1. augustā
Baland-Kīkas ieleja, Fergānas apgabals (tagad Kalnu Badahšāna, Karogs: Tadžikistāna Tadžikistāna)
Tautība Latvietis
Zinātniskā darbība
Zinātne Bioloģija
Alma mater Kazaņas universitāte (1907-1910), Pēterburgas universitāte

Voldemārs Lazdiņš (krievu: Владимир Яковлевич Лаздин, 1887-1916) bija latviešu skolotājs, zoologs. Pēterburgas dabaszinātnieku biedrības loceklis.

Dzimis 1887. gadā Vidzemes guberņā dārznieka Jēkaba Lazdiņa ģimenē. No 1903. gada mācījās Vidzemes skolotāju seminārā, bet sakarā ar piedalīšanos 1905. gada revolūcijas notikumos viņu no semināra izslēdza. Strādāja par mājskolotāju Dobelē. 1907. gadā iestājās Kazaņas universitātes vēstures un filoloģijas fakultātē, pēc tam pārgāja uz fizikas un matemātikas fakultāti, bet 1910. gadā uz Pēterburgas universitāti. Pēc tās beigšanas strādāja par asistentu Zooloģijas un salīdzinošās anatomijas katedrā un Pēterburgas Psihoneiroloģiskajā institūtā (Санкт-Петербургский научно-исследовательский психоневрологический институт). Pētīja kaulzivju galvaskausa uzbūvi un attīstību.

Pēc Pirmā pasaules kara sākuma tika nosūtīts ekspedīcijā uz Vidusāziju, lai veiktu zooloģisko izpēti Pjandžas upes ielejā uz tagadējās Tadžikistānas un Afganistānas robežas. 1916. gada vasarā viņš organizēja vēl vienu ekspedīciju uz Tadžikistānas un Ķīnas robežas apvidu. Nogalināts 1916. gada 1. augustā Baland-Kīkas (krievu: Балянд-Киик) upes ielejā netālu no Karakula ezera Pamira kalnos.[1]

Viņa savāktā zooloģisko paraugu kolekcija glabājas Krievijas Zinātņu akadēmijas Zooloģijas muzejā un Uzbekistānas Nacionālajā universitātē.

V. Lazdiņa vārdā nosaukti stērstu dzimtas putns Emberiza cia lasdini (1917), ķirzaka Eremias scripta lasdini (1918) un muša Homoneura lasdini (1932).

  • Лаздин В. Я. Маршрут поездки с зоологической целью в Восточную Бухару и Западные Памиры летом 1915 года // Ежегодник Зоологического музея Имп. АН. Т. 20 (1915). — Пг. С. LIV-LVIII.
  1. Дерюгин К. М. Памяти В. Я. Лаздина и Н. В. Просвирова // Известия Академии Наук. 1918. С. 495—501.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]