Tīmekļa vietne

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Website)
Jump to navigation Jump to search

Tīmekļa vietne jeb tīmekļvietne[1] (Website) ir tīmekļa lappušu kopums, ko veido caur HTTP protokolu internetā pieejami HTML/XHTML dokumenti. Visas publiski pieejamās tīmekļa vietnes veido vispasaules tīmekli. Tīmekļa vietnes lapas ir pieejamas no kopēja saknes URL (mājas lapas) un parasti atrodas vienā fiziskā serverī. Lapu vietrāži organizē tās hierarhiski, savukārt hipersaites starp tām kontrolē to, kā lietotājs redz kopējo struktūru un kā notiek pārvietošanās starp dažādām vietnes daļām.

Veidotāja un uzturētāja skatījumā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tīmekļa vietne jeb vietne parasti ir vienas personas, uzņēmuma vai iestādes darba rezultāts, kas veltīts noteiktai tematikai vai mērķim. Vietnes veidotāja un/vai uzturētāja amata nosaukums ir vietņvedis.

Vietņu izstrādi veic gan atsevišķi profesionāļi, gan uzņēmumi. Izstrādes grupā var būt vajadzīgi gan dizaineri, gan programmētāji. Tīmekļa vietnes ir rakstītas vai arī tiek dinamiski ģenerētas HTML (hiperteksta iezīmēšanas valodā) un ir pieejamas, izmantojot tīmekļa pārlūkprogrammu. Tīmekļa vietnēs var tikt izmantotas tādas tehnoloģijas kā Active Server Pages (ASP) un Java Server Pages (JSP). Tīmekļa vietnei ir nepieciešama arī HTTP servera programmatūra, piemēram, Apache, kas ir Internetā visizplatītākā tīmekļa servera programmatūra. Ļoti bieži tīmekļa vietnes arī sastāv no satura, kas tiek glabāts datu bāzēs.

Pārlūkprogrammām ir pieejami arī spraudņi, kas ļauj tām attēlot aktīvo saturu, piemēram, Flash, Shockwave, kā arī Java valodā rakstītas sīklietotnes. Zināmu interaktīvo saturu var veidot arī ar JavaScript valodas palīdzību, ko atbalsta lielākā daļa pārlūkprogrammu.

Tīmekļa vietnes mūsdienās lielākoties tiek aprīkotas ar satura pārvaldības sistēmu (angļu: content management system — CMS), kas ļauj lietotājiem bez īpašām programmēšanas valodu zināšanām veikt vērā ņemamus pārveidojumus un papildinājumus vietnes izskatā un struktūrā.

Lietotāja skatījumā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tīmekļa vietnes ļauj interneta lietotājiem saņemt vizuālu, tekstuālu un multimediālu informāciju vispasaules tīmeklī. Lielāka apjoma un plašākai auditorijai domātas vietnes mēdz dēvēt par portāliem un vortāliem.

Daļa tīmekļa vietņu prasa abonēšanu par samaksu vai reģistrēšanos bez tās. Kā piemēru var minēt daudzas interneta pornogrāfijas un ziņu vietnes.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. LZA TK ITTEA protokols Nr. 308 (07.03.2008) un Nr. 417 (17.05.2013), Akadēmiskā terminu datubāze AkadTerm http://termini.lza.lv/