Ādams Ore

Vikipēdijas lapa
Ādams Ore
Personīgā informācija
Dzimis 1855. gada 12. jūnijā
Valtenberģu pagasts, Vidzemes guberņa (tagad Valmieras novads, Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1927. gada 10. jūnijā (71 gads)
Rīga (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Tautība latvietis
Profesionālā informācija
Mācības Štutgartes un Neapoles mūzikas augstskolas
Ādama Ores dziesmu krājuma "Daugaviņa, māmuliņa. Dziesmas un šlaģeri" vāks (1923).

Ādams Ore (1855-1927) bija pirmais akadēmiski izglītotais latviešu ērģeļu virtuozs un komponists. Guvis izcilus mākslinieciskus sasniegumus Latvijā un Rietumeiropā ar slaveniem ērģeļu koncertiem.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1855. gada 12. jūnijā Valtenberģu pagasta "Ores" mājās. Divdesmit gadu vecumā viņš devās uz Rīgu mācīties klavieru un ērģeļu spēlē. Vēlāk izglītojās Štutgartē un Neapolē. 1880. gadā III Vispārīgajiem latviešu dziedāšanas svētkiem Ore bija sacerējis tautas dziesmas "Kur tu augi, daiļa meita" harmonizējumu. Arī cita Ādama Ores dziesma "Daugaviņa, māmuliņa" laika straumē ieguva tautas dziesmas popularitāti.

Pēc ērģeļspēles studiju beigām Ore kā koncertants apbraukāja Vāciju, Austriju, Šveici, Itāliju, Holandi un citas valstis, gūdams lokālus panākumus. Sacerēja viencēliena operu "Gunda", kas 1899. gadā uzvesta kādā Berlīnes teātrī. Savus vasaras brīvlaikus un arī mūža vakaru Ādams Ore pavadīja tēva mājās un Mazsalacas draudzē kā ērģelnieks. Miris 1927. gada 10. jūnijā Rīgā, apglabāts Mazsalacas kapos.

Daiļrade[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par Ores ražīgumu liecina dziesmu krājumi "Jaunā dziesmu rota" un "Dziesmu kokle", kas nāca klajā Rīgā 1890. gadā. Paliekošākas vērtības Ores darbiem tomēr nav, jo to autoram trūka atbilstošas kompozīcijas tehnikas. Bez tam Ore — kā viņu raksturojis Jāzeps Vītols — "apzinīgi padevās svešu kultūru vilinājumiem un, nepietiekoši stiprs, lai iekarotu savu individuālo vietu, viņš pamazām zaudēja zem kājām dzimtenes zemīti, tautiskos, nacionālos pamatus, tapa bāls un nenozīmīgs".[1]

Desmit Ādama Ores skaņdarbi izdoti žurnālā "Austrums", sākot 1889. gada janvārī ar "Dievs, svētī Latviju!" (jauktam korim), kuram izmantots modificēts Baumaņu Kārļa teksts, taču pēdējais "Austrumā" publicētais Ores opuss ir "Klusu, klusu klausījos" (jauktam korim, publicēts 1890. gada oktobrī).

Komponista Ādama Ores skaņdarbs, izpilda Tālis Matīss

Problēmas šo failu atskaņošanā? Skatīt palīdzību.


Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Valentīns Bērzkalns. Latviešu dziesmu svētku vēsture: 1864–1940. Bruklina : Grāmatu draugs, 1965. 138. lpp. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013-07-23. Skatīts: 2013-07-21.