Pāriet uz saturu

1919. gada Parīzes miera konference

Vikipēdijas lapa
"Lielais četrinieks" Parīzes miera konferences laikā (no kreisās uz labo, Deivids Loids Džordžs, Vitorio Orlando, Žoržs Klemanso, Vudro Vilsons)
Viena no Parīzes miera konferences sesijām

Parīzes miera konference 1919. gadā bija Pirmā pasaules kara uzvarētājvalstu rīkota konference Parīzē ar mērķi noslēgt miera līgumus starp Sabiedrotajiem un sakautajām Centrālajām lielvalstīm. Konference sākās 1919. gada 18. janvārī Versaļas pilī un ar dažiem pārtraukumiem ilga līdz 1920. gada 21. janvārim. Konferencē tika dibināta Tautu Savienība.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmajam pasaules karam beidzoties un noslēdzot pamieru ar Vāciju, uzvarētājvalstis Lielbritānija, Francija, ASV un Itālija sasauca Miera konferenci, lai vienotos par miera noteikumiem un lemtu par to, kāda būs pēckara Eiropa. Parīzes Miera konferencē nepiedalījās uzvarētās valstis. Pēckara miers, kam vajadzēja izbeigt visus karus, neiekļāva Vāciju un Krieviju, kurās abās kopā dzīvoja lielākā daļa Eiropas iedzīvotāju. Ar šo faktu vien pietiktu, lai Versaļas sistēma būtu lemta neveiksmei. Parīzes Miera konferences lēmumus apvienoja viena ideja - zaudētāju sodīšana. Par kara izraisītāju tika atzīta Vācija, Versaļas līgums bija uzvarētājvalstu diktāts tai.

Līgumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Versaļas sistēmas miera līgumi bija uzvarētājvalstu līgumi

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]