Asaugļu sūrene

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Asaugļu sūrene
Polygonum oxyspermum (C.A.Mey. et Bunge ex Ledeb.)
Asaugļu sūrene
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
RindaNeļķu rinda (Caryophyllales)
DzimtaSūreņu dzimta (Polygonaceae)
ĢintsSūrenes (Polygonum)
SugaAsaugļu sūrene (Polygonum oxyspermum)
Asaugļu sūrene Vikikrātuvē

Asaugļu sūrene (latīņu: Polygonum oxyspermum) ir augu suga sūreņu dzimtā. Tā sportādiski ir sastopama Baltijas jūras piekrastes valstīs - mitros un akmeņainos smiltājos jūras krastā. Latvijā šī ir uzskatāma par ļoti retu, iespējams, izzudušu sugu. Kādreizējais atradņu apvidus, kur sugu visticamāk varētu atrast atkārtoti, ir jūras piekraste starp Tūju un Ainažiem. Latvijai ģeogrāfiski tuvākās pastāvīgo atradņu vietas mūsdienās ir Zviedrijas un Igaunijas salas Baltijas jūrā.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā nulles kategorijā.[1]

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augļu sūrene ir daudzgadīgs, gulošs lakstaugs. Auga stublājs ir zarains, plati izpleties, kails. Tā zari ir 15-70 cm gari. Lapas ir izvietotas pamīšus, tās ir veselas, lineāras, aptuveni 1-2 cm garas un 0,3-0,6 cm platas, to mala ir gluda, gals smails un kāts - īss. Ziedi pa vienam vai nedaudzi pušķī lapu žāklēs. Apziednis ir vainagveidīgs, tā gals sārts vai sarkans. Auglis ir iegareni zaļganbrūns riekstiņš. Augļu gatavības laikā zaļās apziedņa lapas riekstiņu nosedz tikai līdz pusei vai trešdaļai tā garuma. Zied jūlijā un augustā.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «asaugļu sūrene - Polygonum oxyspermum C.A.Mey. et Bunge ex Ledeb. - Augi - Latvijas daba». www.latvijasdaba.lv (latviešu). Skatīts: 2022-03-19.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]