Džidu Krišnamūrti

Vikipēdijas lapa
Džidu Krišnamūrti
జిడ్డు కృష్ణమూర్తి
Džidu Krišnamūrti 20. gadsimta 20. gados
Džidu Krišnamūrti 20. gadsimta 20. gados
Personīgā informācija
Dzimis 1895. gada 12. maijā
Valsts karogs: Britu Indija Madanapalle, Madrasas prezidentūra, Britu Indija (tagad Karogs: Indija Indija)
Miris 1986. gada 17. februārī (90 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Ohai, Kalifornija, Amerikas Savienotās Valstis
Vispārīgā informācija

Džidu Krišnamūrti (telugu: జిడ్డు కృష్ణమూర్తి, Jiḍḍu Kr̥ṣṇamūrti, dzimis 1895. gada 12. maijā, miris 1986. gada 17. februārī) bija Indijas filozofs, domātājs, dzejnieks, orators un garīgais sludinātājs. Viņu teozofijā izglītoja angļu sociālā reformatore Annija Bezanta, kura apgalvoja, ka nākšot “Pasaules skolotājs” — mesija, pasaulē kas nesīs apgaismību. Džidu kļuva par rakstnieku un skolotāju. 20. gadsimta 20. gados daudz laika pavadīja Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. 1929. gadā Džidu Krišnamūrti pārtrauca sadarboties ar Bezantas vadīto Teozofisko biedrību un atteicās no jebkādām pretenzijām kļūt par “Pasaules skolotāju”. Sludinot totālās garīgās brīvības nepieciešamību ar nesatricināmu pašapziņu, viņš palika populārs lektors. Lai sekmētu savu mērķi, Krišnamūrti izveidoja dažādas biedrības Amerikas Savienotās Valstis, Apvienotajā Karalistē, Indijā, Spānijā un Kanādā.[1] Viņa zināmākie darbi ir The Songs of Life (1931) un “Piezīmes par dzīvi” (1956–1960).

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džidu Krišnamūrti dzimis 1895. gada 12. maijā britu valdības ierēdņa ģimenē, Madanapallē. 1909. gadā Džidu ģimene pārcēlās uz Adjaru (netālu no Madrasas), kur viņa tēvs Teozofiskajā biedrībā bija ieguvis darbu. Ar savām spējām nonākt transā Džidu Krišnamūrti piesaistīja sabiedrības uzmanību, it īpaši, Teozofiskās biedrības vadītājas Annijas Bezantas (Annie Besant) un Čārlza Vebstera Ledbītera (Charles Webster Leadbeater) uzmanību. 1911. un 1912. gadā Džidu ar brāli bija devušies uz Angliju, bet viņu tēvs, atklājot intīmo saikni starp viņu dēliem un Ledbīteru, uzsāka tiesas prāvu pret Teozofisko biedrību.[2] 1914. gada Bezantas vadītā organizācija uzvarēja tiesas prāva. Džidu Krišnamūrti ar brāli bija palikuši Anglijā, kur mēģināja iestāties Oksfordas Universitātē. No 1920. līdz 1929. gadam starp teozofiem paplašinājās Krišnamūrti kults. Viņš teozofu sanāksmēs (Indijā, Nīderlandē, Amerikā) arvien biežāk uzstājas, paziņojot par “atklāsmēm” un sludinot sevi par “Pasaules skolotāju”. 1929. gadā Džidu Krišnamūrti pārtrauca sadarboties ar Bezantas vadīto Teozofisko biedrību un atteicās no jebkādām pretenzijām kļūt par “Pasaules skolotāju”. 1933. gadā nomira Annija Bezanta, kura bija virzījusi Krišnamūrti kā “Pasaules skolotāju”. Džidu Krišnamūrti nomira Kalifornijā 1986. gada 17. februārī, 90 gadu vecumā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Jiddu Krishnamurti - Indian spiritual leader» (angļu). Encyclopedia Britannica. Skatīts: 2019. gada 2. novembrī.
  2. «Кришнамурти, Джидду» (krievu). Энциклопедия Кругосвет. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 31. Oktobris. Skatīts: 2019. gada 2. novembrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]