Diplakantīdas

Vikipēdijas lapa
Diplakantīdas
Diplacanthidae Woodward 1891
Diplakants (Diplacanthus striatus).
Diplakants (Diplacanthus striatus).
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
ApakštipsMugurkaulnieki (Vertebrata)
InfratipsŽokļaiņi (Gnathostomatha)
KlaseŽokļžaunzivis (Acanthodii)
KārtaKlimatijveidīgās (Climatiiformes)
DzimtaDiplakantīdas (Diplacanthidae)
Iedalījums

Diplakantīdas (Diplacanthidae) ir klimatijveidīgo akantodu dzimta. Tās pārstāvji dzīvoja devona periodā, bija izplatīti Skotijā, Kanādā, Dienvidāfrikā u.c. Šīs dzimtas pārstāvji ir sastopami arī Latvijas devona nogulumos.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz muguras atrodas divi spuru dzelkšņi, pie tam priekšējais muguras dzelksnis ir dziļi iegremdēts muskulatūrā un tam ir iekšējais skelets.[1] Priekšējais muguras spuras dzelksnis ir garāks par aizmugurējo dzelksni.

Plecu joslā ir papildus (admediāno) dzelkšņu pāris. Skapulokorakoīds ir ar augstu lāpstveida serdi, kas stiepjas dorsāli sānu līnijas virzienā, un ar lielu ķīli ir sadalīts aizžaunu plātnītē un aizmugurējā plātnē. Dermālā plecu josla ir ar pāru priekšējām un pāru pinnālajām plātnēm. Pāru admediānie dzelkšņi un krūšu spuru dzelkšņi ir saauguši vai arī veido locītavu ar pinnālajām plātnēm. Priekšējās ventrālās plātnes ir saaugušas ar prokorakoīdiem. Prepektorālo dzelkšņu nav.

Uz vēdera ir starpdzelkšņu (priekšgurnu dzelkšņu) pāris. Muguras, krūšu un vēdera spuru dzelkšņi šķērsgriezumā ir dziļāki (garāki), nekā platāki. Dzelkšņiem ir viens galvenais pulpārais kanāls un vismaz viens papildus pulpārais kanāls.

Žaunu dobums ir klāts ar vienu žaunu vāku. Gan augšžokļi, gan apakšžokļi pārkaulojas no diviem centriem. Dermālās ornamentētās vaigu plātnes bez sensorā kanāla. Lielās cirkumorbitālās plātnes nepilnīgi aptver acu orbītu. Dzimtas pārstāvjiem ir extramandibulare. Uz apakšžokļa abās pusēs ir zems robusts okuzālais kauls. Zobu nav. Zvīņām ir Acanthodes veida mikrostruktūra. Zvīņu kronīši ornamentēti ar gareniskiem vai šķērseniskiem ķīļiem.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • dzimta: † Diplacanthidae

(†) - izmirušu organismu grupa.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Д. В. Обручев, Основы палеонтологии (Бесчелюстные, рыбы), издательство "Наука", Москва, 1964. г., 184-185. lpp.