E-klase

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
E-klase
E-klase
Pamatinformācija
Valsts Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Īpašnieks Izglītības sistēmas, SIA
Izveidotāji DEAC, SIA
Darbību uzsāka 2005. gads
Valodas latviešu
Reģistrētie lietotāji ~250 000
Mājaslapa www.e-klase.lv

E-klase ir Latvijas elektroniska skolvadības sistēma, kas nodrošina visu pedagoģiskajā procesā nepieciešamo dokumentāciju. Tā ir paredzēta skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem, piedāvājot veikt dažāda veida atskaites skolas vajadzībām, elektronisko dienasgrāmatu, klases žurnālu, mācību procesa analīzi, kā arī saziņas iespējas. Noteiktas iespējas, kā, piemēram, mēneša sekmju izraksts, E-klasē ir pieejamas tikai ģimenes komplektā, kas ir par maksu. Sistēmu 2005. gadā izveidoja uzņēmums DEAC.

E-klases mērķis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

E-klases mērķis ir līdzdarboties mūsdienīga izglītības procesa veidošanā, lai uzlabotu vispārējo izglītības kvalitāti Latvijā. Sistēma ir veidota un regulāri uzlabota, vadoties pēc trīs galvenajiem uzdevumiem:

  • paātrināt informācijas apmaiņu starp izglītības procesā iesaistītajām pusēm — skolas darbiniekiem, skolēniem un viņu vecākiem;
  • atvieglot datu ievades un apstrādes procesu skolotājiem;
  • iesaistīt visu sabiedrību izglītības procesā veidošanā, veicinot sadarbību un skolēnu sekmju, kā arī uzvedības uzlabošanos.
E-klases Klases žurnāls (2009.g. , pēc skolotāja skatapunkta)

E-klases darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

E-klases darbības princips

E-klase ir centralizēta sistēma: to izmantojot, nav nepieciešams uzstādīt atsevišķu lietojumprogrammatūru. Lai izmantotu sistēmu, skolai ir jānoslēdz sadarbības līgums un jāievada informācija par skolu un skolēniem — atzīmes, kavējumi, piezīmes, ziņojumi vecākiem. Sistēma automātiski informāciju apstrādās un sagatavos nepieciešamās atskaites, kā arī statistiku par skolēnu sekmēm dažādos priekšmetos.

Pēc autorizācijas skolēni un viņu vecāki var aplūkot elektronisko dienasgrāmatu — stundu sarakstus, mājas darbus, stundu izmaiņas —, kā arī klases žurnālu un statistiku. Ir arī nodrošinātas saziņas iespējas starp skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem.

Drošība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

E-klase satur lielu informācijas daudzumu, kas prasa īpašu drošības pasākumu ievērošanu, tādēļ datu apstrādes serveri atrodas DEAC datu centrā, kas nodrošina informācijas aizsardzību no nozagšanas, sabojāšanas, ārējās vides ietekmes, dabas katastrofām un nepiederošu personu piekļuves.

E-klases programmatūra ir aizsargāta ar ugunsmūri un pretvīrusu sistēmām. Informācijai tiek veidotas datu rezerves kopijas. Datu pārraide internetā tiek veikta ar tādu pašu drošības pakāpi kā internetbankās.[nepieciešama atsauce] Lietotāju autorizācija notiek ar drošu identifikācijas un autorizācijas tehnoloģiju.

Statistika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2015./2016. mācību gadā skolvadības sistēma E-klase tika izmantota 730 vispārizglītojošās skolās, kas ir vairāk nekā 90% no visām Latvijas Republikas skolām, kamēr pārējie 10% izmantoja E-klases konkurentu, MyKoob, vai arī kādu citu sistēmu. Noslēdzot 2014./2015. mācību gadu, E-klases sistēmā atradās ar mācību procesiem saistītā informācija par vairāk kā 190 000 Latvijas skolēniem. 2014./2015. mācību gadā E-klasē ievadīto vērtējumu skaits sasniedza vairāk kā 38 000 000. 2015./2016. mācību gadā E-klasi vidēji dienā apmeklēja 350 000 skolotāju, skolēnu un viņu vecāku.

Šobrīd E-klasi ikdienā lieto 25 000 skolotāju un 150 000 ģimeņu visā Latvijā.[1]

Sadarbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skolvadības sistēma E-klase sadarbojas ar Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju, ar to saskaņojot žurnālus (klases žurnālus, mācību sasniegumu kopsavilkuma žurnālus) un liecības.

2010.gadā E-klase sadarbībā ar pasākumu rīkotājiem "Ūdensputni" izsludināja konkursu 5. un 6. klasēm "Atrodi savu laimes putnu!", rosinot skolēnus aktīvi, radoši un lietderīgi pavadīt savu brīvo laiku.

Izstrādāta, pārbaudīta un lietotājiem pieejama ir arī iespēja pāriet no E-klases uz elektronisko uzdevumu portālu Uzdevumi.lv un otrādi. Pateicoties sasaistei, skolotāji bez maksas var veidot un ievietot pārbaudes darbus internetā, kur skolēni tos var pildīt un atbildes elektroniski nosūtīt skolotājam.

Lai motivētu vidusskolas absolventus pievērsties eksakto zinātņu studijām, E-klase uzsākusi ilgtermiņa sadarbību ar Rīgas Tehniskās universitātes veidoto interneta portālu ORTUS.lv. Sadarbības galvenais mērķis ir nodrošināt eksakto priekšmetu skolotājus ar mācību materiāliem un interneta vietni efektīvākai komunikācijai ar skolēniem.

Rūpju bērnu modulis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2008./2009. mācību gadā DEAC iesaistījās projektā "Roku rokā bērna atbalstam".[2] E-klases veidotāji sadarbībā ar Cēsu pilsētas skolu pedagogiem izstrādāja moduli skolēnu pozitīvas un negatīvas uzvedības uzskaitei. Ar šī moduļa palīdzību tiek nodrošināta saziņa pedagogu, sociālo darbinieku, policistu un izglītības darbinieku starpā. Rūpju bērnu moduli izmanto arī Bauskas novada skolās[3].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]