Pāriet uz saturu

Eirāzijas āpši

Vikipēdijas lapa
Eirāzijas āpši
Meles (Brisson, 1762)
Japānas āpsis (Meles anakuma)
Japānas āpsis (Meles anakuma)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaPlēsēji (Carnivora)
DzimtaSermuļu dzimta (Mustelidae)
ApakšdzimtaEirāzijas āpšu apakšdzimta (Melinae)
ĢintsEirāzijas āpši (Meles)
Izplatība
  Eiropas āpša izplatības areāls
  Āzijas āpša izplatības areāls
  Japānas āpša izplatības areāls
Eirāzijas āpši Vikikrātuvē

Eirāzijas āpši (Meles) ir sermuļu dzimtas (Mustelidae) Eirāzijas āpšu apakšdzimtas (Melinae) plēsēju ģints, kurā ir 3 mūsdienās dzīvojošas sugas.

Vēl nesenā pagātnē Eirāzijas āpšu ģintī bija tikai viena suga — Eiropas āpsis jeb Eirāzijas āpsis (Meles meles). Tomēr DNS pētījumi ir ieviesuši izmaiņas āpšu klasifikācijā. Divas Eiropas āpša pasugas ir kļuvušas par sugām: Āzijas āpsis (Meles leucurus) un Japānas āpsis (Meles anakuma).[1] Daudzos informācijas avotos tās joprojām tiek sauktas par Eirāzijas āpša pasugām: Meles meles leucurus un Meles meles anakuma.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eirāzijas āpši dzīvo lielākajā daļā Eirāzijas teritorijas, izņemot ziemeļos, galējos dienvidos un attālākajās salās. Robeža starp Eiropas āpsi un Āzijas āpsi ir Volgas upe.[1] Japānas āpsis ir endēmisks Japānai.

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āpsim patīk sausi meži ar irdenu augsni, kuru ir viegli rakt. Visiem Eirāzijas āpšiem ir masīva ķermeņa uzbūve, pagarināta ķermeņa forma un īsas, spēcīgas kājas. Galvas forma saplacināta, ar trīstūrveida seju. Priekšķepas platas, ar spēcīgiem, gariem nagiem, kas piemēroti zemes rakšanai. Tie dzīvo pašraktās alās, kuras ik pa laikam tiek mainītas. Eirāzijas āpši medī galvenokārt kukaiņus, uzlasa kukaiņu kūniņas un kāpurus, sliekas, kā arī pie izdevības apēd grauzējus, olas, putnus, rāpuļus, vardes un citus mazus dzīvniekus, kā arī ēd graudus, saknes un augļus.[2]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eirāzijas āpšu ģints (Meles)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Meles meles (Eurasian Badger, Badger)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 11. jūlijā. Skatīts: 2009. gada 10. novembrī.
  2. «Badger Ecology». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 28. martā. Skatīts: 2008. gada 30. augustā.