Eiropas Savienības Muitas savienība

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Eiropas Savienības Muitas savienībā ietilpst ES valstis, Turcija, Andora, Sanmarīno un Monako.
Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija Eiropas mikrovalstu monetārā vienošanās ar ES Šengenas zona Eiropas Ekonomiskā Telpa Centrāleiropas Brīvās Tirdzniecības vienošanās Eiropas Padome Eiropas Savienība Eirozona ES Muitas savienība Baltkrievijas, Kazahstānas un Krievijas Muitas savienība GUAM Šveice Islande Lihtenšteina Norvēģija Kosova Albānija Bosnija un Hercegovina Maķedonija Melnkalne Serbija Moldova Kazahstāna Baltkrievija Krievijas Federācija Ukraina Gruzija Azerbaidžāna Armēnija Turcija Andora Sanmarīno Monako Vatikāns Horvātija Bulgārija Apvienotā Karaliste Rumānija Čehija Dānija Ungārija Lietuva Polija Zviedrija Kipra Īrija Austrija Beļģija Igaunija Somija Francija Vācija Grieķija Itālija Luksemburga Latvija Malta Nīderlande Portugāle Slovākija Slovēnija Spānija
Interaktīvā Eilera diagramma, kas rāda sakarības starp dažādām Eiropas valstu pārnacionālajām organizācijām un sadarbības līgumu darbības zonām.

Eiropas Savienības Muitas savienība ir muitas savienība starp Eiropas Savienības valstīm, Turciju, Andoru, Sanmarīno un Monako. Savienības valstis lieto vienotus muitas tarifus.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmo Eiropas Ekonomikas Kopienas valstu muitas savienību noslēdza 1968. gadā. Muitas savienībai automātiski pievienojās arī Monako, kuras valdība jau 1963. gadā bija noslēgusi divpusēju muitas savienību ar Franciju. Savienības ietvaros aizliedza lietot muitas nodevas un ievedamo preču daudzuma ierobežojumus, neattiecinot to uz degvielu, tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un kafiju.

1991. gadā Andora un Sanmarīno, bet 1996. gadā arī Turcija pievienojās ES Muitas savienībai.[1]

Muitas savienībai nepiederošās Eiropas valstis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šveice un Eiropas Ekonomiskās Telpas valstis Islande, Norvēģija un Lihtenšteina nepieder ES Muitas savienībai, tomēr veido kopīgu brīvās tirdzniecības telpu, kurai tomēr nav vienotu muitas tarifu. ES Muitas zonai nepieder arī tās Balkānu valstis un Moldova, kas ievēro Centrāleiropas Brīvās Tirdzniecības vienošanos.

Tāpat kopīgajai muitas zonai nepieder ES Austrumu partnerības valstis un Krievijas Federācija, kas ir izveidojusi Baltkrievijas, Kazahstānas un Krievijas Muitas savienību.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]