Eiropeīdā rase

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Īru vīrietis, Vidusjūras rase
Afgāņu vīrietis, irāņu tips
Tadžiku vīrietis, Alpu rase
Kataloņu vīrietis, ibēriešu tips
Armēņu vīrietis, armenoīdā rase
Bišaru vīrietis, hamītu tips
Dāņu vīrietis, ziemeļu tips
Indiešu vīrietis, āriešu tips

Eiropeīdā jeb Eirāzijas rase ir viena no trim lielajām cilvēku rasēm. Tā ir izplatīta pamatiedzīvotājiem Eiropā, Āfrikas ziemeļos, Somālijas pussalā, Āzijas rietumos, centrālajā daļā un dienvidos,[1] kā arī imigrantiem Amerikā, Austrālijā, Okeānijā un Dienvidāfrikā.

Eiropeīdu galveno atzaru izplatība Eiropā saskaņā ar Medisona Granta darbu The Passing of the Great Race (1916). Ar sarkanu norādīts ziemeļu atzars, zaļu — Alpu atzars, dzeltenu — Vidusjūras atzars

Eiropeīdās rases pārstāvjiem ir raksturīga relatīvi gaiša āda, šaurs un stipri izvirzīts deguns, liels vai vidējs augums, plānas lūpas.[2]

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

J. Meijera izdotajā enciklopēdija "Lielā konversācijas vārdnīca" (1885–90) kā eiropeīdās rases apakštipi bija minēti āriešu, semītu un hamītu rases.

Padomju antropoloģija eiropeīdo rasi iedalīja divos galvenajos zaros pēc ārējām pazīmēm, starp šiem zariem minot pārejas formas.[2] Kā galvenie eiropeīdās rases zari bija minēti ziemeļu zars — Atlantijas-Baltijas rase un Baltās jūras-Baltijas rase, kuru pārejas formas ir Alpu rase un Viduseiropas rase, un dienvidu zars — Balkānu-Kaukāza rase, armenoīdā rase, Pamira-Fergānas rase, Vidusjūras rase un indomediterānā rase.[3] Dažkārt izšķīra atsevišķu lapoīdo rasi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Carleton Stevens Coon. The Races of Europe. New York : The Macmillan Company, 1939. 400–401. lpp.
  2. 2,0 2,1 Latvijas padomju enciklopēdija. 3. sējums. Rīga : Galvenā enciklopēdiju redakcija. 61. lpp.
  3. Ģeogrāfijas vārdnīca Pasaules zemes un tautas. Rīga : Galvenā enciklopēdiju redakcija. 1978. 196. lpp.