Gads pirms kara

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gads pirms kara
Gads Pirms Kara - Ziemas Epizode.jpg
Spēlfilma "Gads pirms kara" - 2019. gada ziemas sezonas epizožu kadrs Aizkraukles novadā pie Daugavas
Žanrs vēsturiska filma
Režisors Dāvis Sīmanis jaunākais
Producents Roberts Vinovskis
Scenārija autors Dāvis Sīmanis jaunākais
Galvenajās
lomās
Petrs Buhta
Operators Andrejs Rudzāts
Studija Lokomotīve
Valsts Karogs: Latvija Latvija
Budžets 244 600 EUR (pirmajai daļai)

"Gads pirms kara" ir Latvijā uzņemta vēsturiska filma par 1913. gada notikumiem un vienu no noslēpumainākajām latviešu personībām — anarhistu Pēteri Mālderi (Pēteri Krāsotāju, kurš pats uzdevies arī par Pēteri Pjatkovu un Pēteri Šternu, īstajā vārdā Pēteris Pīlēns), kurš pasaules vēstures skatuvē spilgti parādījies divdesmitā gadsimta pirmajās desmitgadēs Londonā. Filmas "Gads pirms kara" filmēšanas pirmais cikls[1] iesākās 2019. gada ziemas sākumā, īpaši izvēlētās filmēšanas vietās[2] — Pļaviņu novadā, Vecrīgā, Talsu pilsētā, Aizkraukles un Jaunjelgavas novados.


Filmēšanas gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2018. gada aprīlī Nacionālais kino centrs konkursa rezultātā, starp citiem pretendentiem, nolēma piešķirt finansējumu Dāvja Sīmaņa projektam "Gads pirms kara". Spēlfilmas pirmais budžeta piešķīrums ir 244 600 eiro apmērā[3]. Filmas scenārija autors Dāvis Sīmanis[4] vienā no intervijām norāda, ka kinodarba pamatā ir sazvērestības intriga, ko galvenais "Gads pirms kara" tēls Pēteris Mālderis cenšas atrisināt. Trauksmainā 1913. gada notikumi, kas kļūst par Pētera dzīves pieredzi, un vienlaikus ir reālu vēstures notikumu atveids, nosaka dažādu pazīstamu vēsturisku personību klātbūtni filmā. 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma galvenā tēla dzīvē vēsturiskie personāži un notikumi sajaucas sirreāli traģikomiskā Eiropas paralēlās vēstures interpretācijā un stāstā par vecās kultūras bojāeju. 2019. gada sākumā[5] tika sākta vēsturiskā trillera filmēšana — "Gads pirms kara" pirmās epizodes tika uzņemtas pie Pļaviņām (dolomīta karjera teritorijā, Daugavas krastos), kur filmētas ainas ar sniega laukiem, savukārt nākamajās dienās Rīgas pilsētā tapuši kadri, kuros galvenais varonis slēpjas no žandarmiem, uzduras boļševikiem un bēru procesijai. Ziemas ainu filmēšana turpinājās Talsos, Jaunjelgavā un Aizkrauklē. Viena no komplicētākajām filmas ainām — nepārtraukts kadrs vairāku minūšu garumā 2019. gadā tika filmēts pie Talsu ezera[6]. Lai nodotu "Gads pirms kara" skatītājiem maksimāli autentisku vizuālu vēstījumu, iepriekš ezerā tika izzāģēti ledus kluči, kādus 1913. gadā izmantoja noliktavu saldētavās, horeogrāfiju studēja gan aktieri, gan masu skatu dalībnieki, gan arī ūdenslīdējs. Paredzams, ka nākamo kinodarba epizožu filmēšana turpināsies 2019. gada vasarā, un plānots, ka galīgā "Gads pirms kara" versija pie skatītājiem nonāks 2020. gada rudenī.

Lomu sadalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņemšanas komanda[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Scenārija autors — Dāvis Sīmanis jaunākais , Uldis Tīrons, Tabita Rudzāte
 • Režisors inscenētājs — Dāvis Sīmanis jaunākais
 • Operators inscenētājs — Andrejs Rudzāts
 • Filmas galvenā māksliniece — Kristīne Jurjāne
 • Kostīmu māksliniece — Kristīne Jurjāne
 • Grima māksliniece — Beate Rjabovska
 • Fotogrāfs — Andrejs Strokins

Vēsturiskā precizitāte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filmas autori atzina, ka pilnīgi precīzi atainot vēsturiskos faktus nebūs iespējams. Faktoloģisko materiālu par latviešu anarhistu Pēteri Mālderi sniedz Filipa Rufa grāmata "Pa stāvu liesmu debesīs: Nenotveramā latviešu anarhista Pētera Māldera laiks un dzīve"[7], literārā formātā Pētera Māldera tēls kā "antivaroņa" prototips atspoguļots arī Žorža Simenona romānā "Pēteris Latvietis". Kontekstuāls vēsturisks skatījums uz filmā atainoto laikmetu atspoguļots Floriana Iljesa grāmatā "1913. Gads pirms kara"[8].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «FOTO: Dāvis Sīmanis sācis darbu pie savas jaunākās filmas Gads pirms kara». www.diena.lv. Skatīts: 2019-02-04.
 2. «Režisors Dāvis Sīmanis sācis darbu pie jaunās spēlfilmas par leģendāro latviešu anarhistu Pēteri Mālderi». www.lsm.lv (latviešu). Skatīts: 2019-02-04.
 3. «Nacionālais kino centrs ar 476 998 eiro finansējumu atbalsta spēlfilmas Gads pirms kara un Nemierīgie prāti». www.diena.lv. Skatīts: 2019-02-04.
 4. «Dāvis Sīmanis». Nacionālais Kino centrs (latviešu). 2015-01-23. Skatīts: 2019-02-04.
 5. «Režisors Dāvis Sīmanis sācis uzņemt spēlfilmu par Pēteri Mālderi ar nosaukumu "Gads pirms kara" | Ziņas | LETA». www.leta.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019-02-01. Skatīts: 2019-02-04.
 6. «Talsos uzņem Sīmaņa filmu «Gads pirms kara»». www.lsm.lv (latviešu). Skatīts: 2019-02-04.
 7. «Pa stāvu liesmu debesīs». www.janisroze.lv (latviešu). Skatīts: 2019-02-04.
 8. msmarii. «1913: gads pirms kara». thestoryofelza (lv-LV), 2018-03-17. Skatīts: 2019-02-04.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]