Pāriet uz saturu

Gads pirms kara

Vikipēdijas lapa
Gads pirms kara
2019. gada ziemas sezonas epizodes kadrs Skrīveru pagastā pie Daugavas
Žanrs Trilleris
Režisors Dāvis Sīmanis jaunākais
Producents Roberts Vinovskis
Scenārija autors Dāvis Sīmanis jaunākais
Galvenajās
lomās
Petrs Buhta Inga Siliņa
Mūzika Faustas Latenas, Kārlis Auzāns
Operators Andrejs Rudzāts
Mākslinieks Kristīne Jurjāne
Montāža Anna Rindova
Studija Studija Lokomotīve (Latvija)
Studio Uljana Kim (Lietuva)
Produkce Radim Prochazka (Čehija)[1]
Ilgums 95
Valsts Karogs: Latvija Latvija
Budžets 980 000 EUR
IMDb profils

"Gads pirms kara" ir 2021. gada Latvijas, Lietuvas un Čehijas[1] vēsturiska filma, kuras režisors un scenārija autors ir Dāvis Sīmanis jaunākais. Filmā attēloti 1913. gada notikumi un tajā parādīta viena no noslēpumainākajām latviešu personībām — anarhists Pēteris Mālderis (Pēteris Krāsotājs, kurš pats uzdevies arī par Pēteri Pjatkovu un Pēteri Šternu, īstajā vārdā Pēteris Pīlēns), un kurš pasaules vēstures skatuvē spilgti parādījies divdesmitā gadsimta pirmajās desmitgadēs Londonā.

Filma tika nominēta vienpadsmit 2021. gada Lielā Kristapa balvām, no kurām saņēma astoņas, tai skaitā balvu "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma", kā arī "Labākais aktieris galvenajā lomā" — Petrs Buhta, "Labākais aktieris otrā plāna lomā" — Lauris Dzelzītis.

Filmēšanas gaita

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2018. gada aprīlī Nacionālais kino centrs konkursa rezultātā, starp citiem pretendentiem, nolēma piešķirt finansējumu Dāvja Sīmaņa projektam "Gads pirms kara". Spēlfilmas pirmais budžeta piešķīrums ir 244 600 eiro apmērā.[2] Filmas scenārija autors Dāvis Sīmanis[3] vienā no intervijām norādīja, ka kinodarba pamatā ir sazvērestības intriga, ko galvenais "Gads pirms kara" tēls Pēteris Mālderis cenšas atrisināt. Trauksmainā 1913. gada notikumi, kas kļūst par Pētera dzīves pieredzi, un vienlaikus ir reālu vēstures notikumu atveids, nosaka dažādu pazīstamu vēsturisku personību klātbūtni filmā. 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma galvenā tēla dzīvē vēsturiskie personāži un notikumi sajaucas sirreāli traģikomiskā Eiropas paralēlās vēstures interpretācijā un stāstā par vecās kultūras bojāeju.

Filmas "Gads pirms kara" filmēšanas pirmais cikls[4] iesākās 2019. gadā, īpaši izvēlētās filmēšanas vietās[5] — Pļaviņu novadā, Vecrīgā, Talsu pilsētā, Aizkraukles un Jaunjelgavas novados.

2019. gada sākumā[6] pirmās epizodes tika uzņemtas pie Pļaviņām (dolomīta karjera teritorijā, Daugavas krastos), kur filmētas ainas ar sniega laukiem, savukārt nākamajās dienās Rīgas pilsētā tapuši kadri, kuros galvenais varonis slēpjas no žandarmiem, uzduras boļševikiem un bēru procesijai. Ziemas ainu filmēšana turpinājās Talsos, Jaunjelgavā un Aizkrauklē. Viena no komplicētākajām filmas ainām — nepārtraukts kadrs vairāku minūšu garumā 2019. gadā tika filmēts pie Talsu ezera.[7] Lai nodotu "Gads pirms kara" skatītājiem maksimāli autentisku vizuālu vēstījumu, iepriekš ezerā tika izzāģēti ledus kluči, kādus 1913. gadā izmantoja noliktavu saldētavās, horeogrāfiju studēja gan aktieri, gan masu skatu dalībnieki, gan arī ūdenslīdējs.

Filmas "Gads pirms kara" pasaules pirmizrāde norisinājās 2021. gada 5. februārī Roterdamas starptautiskajā kinofestivālā.[1]

Uzņemšanas komanda

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
 • Scenārija autors — Dāvis Sīmanis jaunākais , Uldis Tīrons, Tabita Rudzāte
 • Režisors inscenētājs — Dāvis Sīmanis jaunākais
 • Operators inscenētājs — Andrejs Rudzāts
 • Filmas galvenā māksliniece — Kristīne Jurjāne
 • Kostīmu māksliniece — Kristīne Jurjāne
 • Grima māksliniece — Beate Rjabovska
 • Fotogrāfs — Andrejs Strokins

Vēsturiskā precizitāte

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filmas autori atzina, ka pilnīgi precīzi atainot vēsturiskos faktus nebūs iespējams. Faktoloģisko materiālu par latviešu anarhistu Pēteri Mālderi sniedz Filipa Rufa grāmata "Pa stāvu liesmu debesīs: Nenotveramā latviešu anarhista Pētera Māldera laiks un dzīve",[8] literārā formātā Pētera Māldera tēls kā "antivaroņa" prototips atspoguļots arī Žorža Simenona romānā "Pēteris Latvietis". Kontekstuāls vēsturisks skatījums uz filmā atainoto laikmetu atspoguļots Floriana Iljesa grāmatā "1913. Gads pirms kara".[9]

 1. 1,0 1,1 1,2 «Gads pirms kara». Nacionālais kino centrs.
 2. «Nacionālais kino centrs ar 476 998 eiro finansējumu atbalsta spēlfilmas Gads pirms kara un Nemierīgie prāti». www.diena.lv. Skatīts: 2019-02-04.
 3. «Dāvis Sīmanis». Nacionālais Kino centrs (latviešu). 2015-01-23. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019-01-28. Skatīts: 2019-02-04.
 4. «FOTO: Dāvis Sīmanis sācis darbu pie savas jaunākās filmas Gads pirms kara». www.diena.lv. Skatīts: 2019-02-04.
 5. «Režisors Dāvis Sīmanis sācis darbu pie jaunās spēlfilmas par leģendāro latviešu anarhistu Pēteri Mālderi». www.lsm.lv (latviešu). Skatīts: 2019-02-04.
 6. «Režisors Dāvis Sīmanis sācis uzņemt spēlfilmu par Pēteri Mālderi ar nosaukumu "Gads pirms kara" | Ziņas | LETA». www.leta.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019-02-01. Skatīts: 2019-02-04.
 7. «Talsos uzņem Sīmaņa filmu «Gads pirms kara»». www.lsm.lv (latviešu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019-02-03. Skatīts: 2019-02-04.
 8. «Pa stāvu liesmu debesīs». www.janisroze.lv (latviešu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020-12-26. Skatīts: 2019-02-04.
 9. msmarii. «1913: gads pirms kara». thestoryofelza (lv-LV), 2018-03-17. Skatīts: 2019-02-04.[novecojusi saite]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]