Golveja

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Galway/Gaillimh
IrijaGolveja.png Galway CoA.png
Iedzīvotāji (2006) 72 237
Dibināta 1124.g
Province Konahta
Mājaslapa http://www.galwaycity.ie/

Golveja (angļu: Galway, īru: Gaillimh) - sena ostas pilsēta Īrijas rietumu piekrastē, Konahtā.

Vēsturiski pazīstama ar savām četrpadsmit dzimtām, kuras pārvaldīja pilsētu no XII līdz XVI gadsimtam. Golvejas pašvaldības vadītāja no 1989. līdz 1998. gadam - Andžela Linča (Angela Lynch), bija kopš 1485. gada 84. Linču ģimenes pārstāve šajā amatā.

Pilsēta ir viens no spēcīgākajiem īru valodas centriem valstī, īru valoda pilsētā funkcionē ikdienas dzīvē. Pilsētā darbojas pastāvīgs teātris īru valodā Taibhdhearc na Gaillimhe.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Golvejas vecpilsēta

Golvejas cietoksni 1124. gadā dibināja Konahtas karalis Tardelbahs Mak Ruaidri Va Konhobairs (Tairrdelbach mac Ruaidri Ua Conchobair/Turlough O'Connor) un tā kļuva par Konahtas karaļu jūras bāzi. 1232. gadā to ieņema normāņu karotājs Ričards Mors de Burgs (Richard Mor de Burgh).

1484. gadā apmetne ieguva pilsētas tiesības. Pilsētas iedzīvotāji bija normāņu izcelsmes, bet vara pilsētā bija četrpadsmit valdošo tirgotāju ģimeņu rokās. Apkārtējiem īru iedzīvotājiem bez atļaujas bija aizliegts uzturēties pilsētā. Viduslaikos Golveja bija galvenā Īrijas osta tirdzniecībai ar Spāniju un Franciju.

1641. gada īru sacelšanās laikā Golvejas pilsēta nostājās katoļu nemiernieku pusē, tāpēc 1652. gadā to pēc deviņu mēnešu aplenkuma ieņēma Olivera Kromvela karaspēks. Viljamītu kara (Williamite war in Ireland) laikā Golveja nostājās jakobītu pusē, un pēc netālu zaudētās Augrimas kaujas 1691. gada 12. jūlijā bez cīņas padevās uzvarētājiem. Līdz ar šiem zaudējumiem Golveja panīka līdz pat XVIII gadsimta beigām.

Īrijas Neatkarības un Pilsoņu kara laikā Golvejā lielas cīņas nenotika. 1974. gadā ugunsgrākā nodega daļa no pilsētas centra.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Golvejā dzimuši: