Rijeka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Rijeka
Horvatija Rijeka.png Grbri130.gif
Iedzīvotāji (2005) 140 469
Dibināta ķeltu laikos
Citi nosaukumi Fiume (itāliešu)
Reka (slovēņu)
Župānija (županija) Primorskas-Goranskas župānija
Mājaslapa http://www.rijeka.hr/
Rijekas zvanu tornis
HNK Ivana pl. Zajca

Rijeka (Rijeka, vēsturiski bieži pazīstama ar itāļu nosaukumu Fiume) - pilsēta Horvātijas rietumos, Dalmācijas ziemeļos pie Adrijas jūras. Horvātijas lielākā pilsēta. Primorskas-Goranskas župānijas centrs. Ekonomika balstās uz jūras transportu un kuģu būvniecību.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā zināmā apmetne pilsētas teritorijā bija ķeltu Tarsatika (Tarsatica). Romiešu laikos pilsēta kļuva par minicipu. No V gadsimta Rijeka bija franku, horvātu, ungāru valdījumā, līdz 1466. gadā tā kļuva par Habsburgu īpašumu.

1723. gadā Rijeka kļuva par brīvostu. Kaut arī apkārtējās zemes bija Horvātijas autonomijas sastāvā, kopš 1870. gada Rijeka bija tieši pakļauta Budapeštai un bija impērijas ungāru daļas galvenā osta, konkurēdama ar impērijas austriešu daļas galveno ostu - Triesti.

Pēc Austroungārijas sakāves Pirmajā pasaules karā Rijeka kļuva par strīdus objektu starp Itāliju un Serbu, Horvātu un Slovēņu Karalisti (Dienvidslāviju). 1918. gadā Rijeku okupēja franču, britu un ASV karaspēks, bet tās statusu apsprieda Parīzes miera konferencē 1919. gadā.

1919. gada 12. septembrī itāļu neregulārie spēki Gabriēles d'Anuncio vadībā pēkšņi ieņēma pilsētu. Kad Itālijas valdība atteicās anektēt Rijeku savā sastāvā, d'Anuncio deklarēja neatkarīgu Karnaro Itāļu Reģentūru un sevi par tās duči (vadoni).

1920. gada 12. novembrī Dienvidslāvija un Itālija parakstīja Rapallo līgumu, kas nodibināja neatkarīgu Rijekas Brīvvalsti. D'Anuncio tam nepiekrīta, bet Itālijas armija 1921. gada janvārī padzina D'Anuncio spēkus no pilsētas (D'Anuncio pieteica karu Itālijai). 1924. gadā abas valstis noslēdza Romas līgumu, kas paredzēja, ka Triesti iegūst Itālija (izņemot horvātu apdzīvoto Sušaku).

2.pasaules kara laikā 1945. gada maijā Triesti ieņēma Tito vadītie dienvidslāvu partizāni. 1947. gada 10. februārī tika parakstīts Parīzes līgums starp Itāliju un Sabiedrotajiem, un Trieste nokļuva Dienvidslāvijas sastāvā. Gandrīz visi pilsētas itāļu iedzīvotāji pameta pilsētu. 1991. gadā Trieste iekļāvās jaunajā Horvātijas valstī.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rijekā dzimuši: