Grifs (mitoloģija)

Vikipēdijas lapa
Grifa statuja Svētā Marka bazilikā Venēcijā

Grifs (grieķu: γρύφων, grýphōn;, latīņu: gryphus) ir mitoloģiska būtne ar lauvas ķermeni, asti un pakaļējām kājām, ērgļa galvu un spārniem, ērgļa nagiem uz priekšējām kājām. Tā kā lauva tradicionāli tika uzskatīts par zvēru karali un ērglis par putnu karali, grifu var uzskatīt par īpaši spēcīgu un dižciltīgu radījumu. Dažkārt grifu var uzskatīt par visu radījumu karali. Grifs ir zināms kā dārgumu un nemateriālo vērtību sargātājs.[1]

Grifi ir bieži sastopami Senās Grieķijas mākslā un citos vēsturiskos avotos, tomēr ir atrasti pierādījumi par vēl senākiem grifiem līdzīgu radījumu attēlojumiem Senās Persijas un Senās Ēģiptes mākslā, pat 3000 gadu p.m.ē. senā vēsturē.[2] Senatnē grifs bija dievišķā spēka simbols, dievišķā sargātājs.[3] Mūsdienās grifi bieži ir attēloti arhitektūras objektos un ģerboņos.

Heraldikā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Stephen Friar. A New Dictionary of Heraldry. London : Alphabooks/A & C Black, 1987. 173. lpp. ISBN 0-906670-44-6. (angliski)
  2. Illustrated Dictionary of Egyptian Mythology. Buffaloah.com. Atjaunināts: 2012-01-02. (angliski)
  3. Carl-Alexander von Volborth. Heraldry: Customs, Rules and Styles. Poole : New Orchard Editions, 1981. 44–45. lpp. ISBN 1-85079-037-X. (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]