Pāriet uz saturu

Gunta Anča

Vikipēdijas lapa
Gunta Anča
Gunta Anča 2018. gadā
Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "SUSTENTO" priekšsēdētāja
Amata sākums
2002. gads
Priekštecis organizācijas dibinātājs
Vieglās valodas aģentūras vadītāja
Amatā
2001. gadā — 2005. gadā

Dzimšanas dati 1968. gada 11. februārī (56 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Rīga, Latvijas PSR, PSRS (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Tautība latviete
Politiskā partija "Progresīvie"
Profesija cilvēktiesību aktīviste, cilvēku ar invaliditāti tiesību aizstāve
Augstskola Latvijas Universitāte
Vadības un sociālā darba augstskola "Attīstība"
Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola

Gunta Anča (dzimusi 1968. gada 11. februārī Rīgā) ir latviešu sabiedriskā darbiniece, cilvēku ar invaliditāti tiesību aizstāve un kopš 2002. gada — Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētāja. Latvijas pārstāve Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā[novecojusi saite] un Eiropas Foruma Cilvēkiem ar invaliditāti ģenerālsekretāre[novecojusi saite]. Aktīvi piedalās sociālās un invaliditātes politikas veidošanā, sadarbībā ar dažādām ministrijām un to pakļautībā esošajām iestādēm.

Lasa lekcijas gan starptautiski (lidostu darbiniekiem, trešo valstu cilvēku ar invaliditāti organizācijām u.c.), gan vietējā līmenī (aptieku galvenajiem farmaceitiem, Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, valsts ministriju darbiniekiem u.c.). Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere.

2019. gada 25. janvārī tika paziņots, ka Gunta Anča kandidēs 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās ar pirmo numuru no partijas "Progresīvie" saraksta.[1] Partija nesaņēma pietiekošu vēlētāju atbalstu, lai tiktu pārstāvēta Eiropas Parlamentā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

G. Anča dzimusi Rīgā 1968. gada 11. februārī un skolas gaitas uzsāka mājmācībā, jo bērniem ar invaliditāti padomju gados skolu apmeklēt nebija iespējams. Vidusskolu viņa pabeidza 1986. gadā. Pēc vidējās izglītības iegūšanas turpināja studijas Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē, kuru pabeidza 1993. gadā, iegūstot bakalaura grādu latviešu valodas un literatūras specialitātē. Laika posmā no 1993. līdz 1997. gadam studēja Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolā "Attīstība", ieguva augstāko izglītību sociālajās zinātnēs. No 2007. līdz 2009. gadam studēja Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā (ISMA), kur ieguva maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. 2016. gadā uzsāka studijas Rīgas Stradiņa universitātē maģistratūras programmā "Sociālo procesu analīze un vadība".

Brīvi pārvalda angļu un krievu valodu, daļēji — vācu valodu.

Karjera[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

G. Anča darba gaitas uzsāka ļoti agri, jo ģimenei vajadzēja naudu. Jau 18 gadu vecumā viņa sāka strādāt uzņēmumā “Daiļrade”, mājās izgatavojot mākslīgos ziedus. 1997. gadā kļuva par lektori Rīgas 5. Medicīnas skolā. Kopā ar domubiedriem 1998. gadā dibināja Invalīdu un viņu draugu apvienību “APEIRONS”, vēlāk līdzdarbojās Latvijas Sieviešu ar invaliditāti asociāciju “Aspazija”, savukārt 2001. gadā izveidoja organizāciju “Vieglās valodas aģentūra” un bija tās vadītāja līdz 2005. gadam. Kopš 2002. gada G. Anča kopīgi ar kolēģiem no Zviedrijas un Latvijas izveidoja Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO un kļuva par tās priekšsēdētāju.

Brīvprātīgais darbs Eiropas Savienības institūcijās un nevalstiskajās organizācijās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No 2004. gada līdz šim brīdim Gunta Anča ir Latvijas pārstāve Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā[2] '(''European Economic and Social Committee — EESK).

EESK viņa konsultē Eiropas Savienības lielākās iestādes (Eiropas Komisiju, Padomi, Eiropas Parlamentu), sniedz atzinumus par ierosinātajiem ES tiesību aktiem, kā arī izstrādā pašiniciatīvas atzinumus par tematiem, kurus uzskata par svarīgiem.[3] Viens no galvenajiem uzdevumiem ir nodrošināt “tiltu”, kas vieno ES iestādes un organizētu pilsonisko sabiedrību. Gunta līdzdarbojas, lai palielinātu pilsoniskās sabiedrības organizāciju lomu, veidojot “strukturētu dialogu” ar dažādām sociālajām grupām ES dalībvalstīs un citās valstīs visā pasaulē

No 2005. gada līdz šim Gunta Anča ir Eiropas Foruma Cilvēkiem ar invaliditāti (European Disability Forum - EDF) valdes locekle, no 2013. līdz 2017. gadam ir EDF viceprezidente, savukārt no 2017. gada līdz šim brīdim — organizācijas ģenerālsekretāre.

Eiropas Forums Cilvēkiem ar invaliditāti (EDF) ir neatkarīga Eiropas nevalstiskā organizācija, kas pārstāv 50 miljonu cilvēku ar invaliditāti intereses Eiropas Savienībā. Valdes locekļi un citas amatpersonas tiek ievēlētas EDF Ģenerālajā asamblejā, kas notiek ik pēc četriem gadiem. Guntas pienākums ir sekot organizācijas virzībai uz izvirzītajiem mērķiem, pārstāvēt cilvēku ar invaliditāti intereses Eiropas līmenī, piedalīties jaunu politiku izstrādē Eiropas līmenī.

No 2006. gada jūlija līdz 2010. gada novembrim un no 2014. gada maija līdz 2016. gada maijam Gunta Anča ir bijusi Eiropas sieviešu lobija (European Women Lobby — EWL) valdes locekle.

Eiropas sieviešu lobijs (EWL) ir lielākā sieviešu jumta organizāciju apvienība Eiropas Savienībā. EWL ir organizācija, kuras mērķis ir veicināt dzimumu līdztiesību Eiropas Savienībā. Padome sastāv no 36 dalībniekiem. Organizācijas sanāksmēs, kas norisinās 4 reizes gadā, tiek pieņemti lēmumi par turpmāko darbību, prioritātēm un stratēģiskajiem virzieniem. Padome bieži sniedz konsultācijas arī attiecībā uz EWL ikdienas darbībām. Padomi ik pēc 2 gadiem ievēl organizācijas Ģenerālā asambleja.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «PROGRESĪVO Eiropas Parlamenta vēlēšanu līdere būs Gunta Anča». PROGRESĪVIE. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 25. maijā. Skatīts: 2019. gada 6. martā.
  2. «Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja». www.mfa.gov.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020-09-18. Skatīts: 2019-02-28.
  3. «Europe must do more to protect women with disabilities». Able Magazine (en-US). 2018-07-13. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2018-09-02. Skatīts: 2019-02-28.