Helēna Kellere

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Helēna Kellere
Helen Keller
Helēna Kellere
Personīgā informācija
Dzimusi 1880. gada 27. jūnijā
Taskambija, Alabama, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Mirusi 1968. gada 1. jūnijā (87 gadi)
Īstona, Konektikuta, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstniece un sabiedriska darbiniece
Valoda angļu valoda
Rakstīšanas laiks 20. gadsimts
Slavenākie darbi autobiogrāfija "The Story of My Life" (1903)

Helēna Adamsa Kellere (angļu: Helen Adams Keller, dzimusi 1880. gada 27. jūnijā, mirusi 1968. gada 1. jūnijā) bija kurla un akla amerikāņu rakstniece, skolotāja un kreisi noskaņota sabiedriskā darbiniece.

Viņa redzi un dzirdi zaudēja 19 mēnešu vecumā slimības rezultātā. Kad Helēna bija septiņus gadus veca, viņas vecāki nolēma atrast viņai skolotāju. Pie viņiem tika nosūtīta skolotāja Anna Salivana (Anne Sullivan). Viņa Helēnai iemācīja komunicēt ar cilvēkiem, izmantojot rokas. Skolotāja rakstīja vārdus pa vienam burtam uz Helēnas rokas. Pirmais vārds esot bijis "ūdens". Vispirms skolotāja to uzrakstīja viņai uz rokas un tad pieveda Helēnu pie ūdens strūklas. Tādā veidā Helēna esot sapratusi, ka katram objektam pasaulē ir savs nosaukums.

1890. gadā Helēnas vecāki viņu nosūtīja uz Pērkinsa institūtu, kur viņa iemācījās arī runāt. 19 gadu vecumā Helēna devās uz Redklifas koledžu Masačūsetsā, kuru absolvēja 1904. gadā. Viņa ir pirmā kurlaklā persona, kas ieguvusi bakalaura grādu humanitārajās zinātnēs.[1]

Jau 1903. gadā Helēna bija uzrakstījusi grāmatu par savu dzīvi, kuras nosaukums ir The Story of My Life. Kopā viņa uzrakstīja vēl 12 grāmatas, pēc kurām ir uzņemtas pat filmas, piemēram, 1962. gadā uzņemtā filma The Miracle Worker. Savas dzīves laikā viņa palīdzēja arī citiem nabadzīgiem un akliem cilvēkiem, apceļoja pasauli, kā arī iestājās par sieviešu tiesībām.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Helen Keller FAQ». Perkins School for the Blind. Skatīts: 2010. gada 25. decembris.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]