Homo novus (romāns)

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Homo Novus)
Jump to navigation Jump to search
Homo novus
Autors Anšlavs Eglītis
Vāka autors A. Eglīša zīmējums
Valsts Latvija
Valoda Latviešu
Žanrs proza
Izdevējs laikraksts Tēvija
Izdota 1944
Lappuses 895
ISBN 5796609408

Homo novus (latīņu: Jaunais cilvēks) ir Anšlava Eglīša 1944. gadā laikrakstā Tēvija turpinājumos publicēts romāns, kas parāda precīzi fiksētu Rīgas 1930. gadu ikdienas dzīvi, portretējot Latvijas galvaspilsētu un tās sabiedrību.[1] Rīga tiek skatīta lauku jaunekļa Jura Upenāja acīm, kas pilsētā notiekošajā noraugās kā brīnumā, bet tajā pašā laikā tiek atspoguļots paša rakstnieks skatījums uz pilsētu, ko viņš vienmēr ir dziļi mīlējis, un kas mākslinieku aprindās tika dēvēta par Ziemeļu Parīzi.

2018. gada 26. septembrī norisinājās pirmizrāde Annas Vidulejas komēdijai "Homo Novus", kas veidota pēc šī romāna motīviem.

Saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Romāna galvenais varonis ir Juris Upenājs, kas Rīgā iebrauc no Cesvaines puses. Rīga tiek skatīta izbrīnas pilnu skatienu, bet ar laiku ar šī pilsēta kļūst par svarīgu jaunā mākslinieka dzīves sastāvdaļu, kļūstot tai piederīgs un uzticīgs.[2]

„Homo novus” ir ne tikai 30. gadu Rīgas precīzs atspoguļojums, bet arī objektīvs pilsētas mākslas dzīves raksturojums, ko ir sniedzis A. Eglītis pats būdams mākslas pasaulei piederīgs cilvēks. Tādejādi rakstnieks atzīst tikai vienu pasauli — mākslinieku. Tādēļ romānā var lasīt perfekti noraksturotu Rīgas mākslinieku bohēmu ar neiztrūkstošām iedzeršanām, strīdiem, sarunām, pie reizes apstaigājot visus Rīgas krogus un restorānus, nīkstot pie glāzes vairāku dienu garumā. Eglītis to visu pratis attēlot ar tikai sev raksturīgo pievilcību, kuru papildina īsta dzīvība, vitalitāte un asprātība.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. literature.lv
  2. «Anšlava Eglīša romāna "Homo Novus" analīze». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 10. jūlijā. Skatīts: 2014. gada 16. janvārī.
  3. Hausmanis V. Anšlavs Eglītis un viņa romāns "Homo Novus". Rīga. Zinātne-1992