Pāriet uz saturu

Ivana kapi (Rīga)

Vikipēdijas lapa

Ivana kapi (krievu: Ива́новское кла́дбище) ir kapsēta Rīgā starp Kalna, Daugavpils, Jēkabpils ielām un dzelzceļu. Pie kapsētas galvenās ieejas, Lielajā Kalna ielā 21, atrodas Rīgas Kazaņas Dievmātes ikonas pareizticīgo baznīca.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jau vismaz kopš 17. gadsimta vidus Ivana kapu atrašanās vietā bijuši katoļu apbedījumi. Vēlāk teritorijai pievienoti papildu posmi arī vecticībnieku un pareizticīgo kapu iekārtošanai, kas līdz 20. gadsimtam bija nodalti ar žogu.

Aiz kapsētas žoga tika apglabāti bezpajumtnieki, nabagi, noslīkušie un vardarbīgā nāvē mirušie.

Kapsētā bija katoļu kapela. 1777. gadā tās vietā tika uzcelta Visu svēto kapela, kas 1815. gadā pārbūvēta par Visu svēto pareizticīgo baznīcu jeb Visu svēto Pasludināšanas (Nikoļska) draudzes baznīcu, kuras pašreizējais nosaukums ir Rīgas Kazaņas Dievmātes ikonas pareizticīgo baznīca. Tā ir viena no senākajām koka baznīcām Rīgā.

1867. gada Rīgas kartē Ivana kapi ar žogu bija sadalīti divās daļās — Austrumu Pareizticīgās baznīcas apbedījumos (vācu: Griechische Recht Gläubig Begräbnis) un Jauno vecticībnieku apbedījumos (Neues Begräbnis der Altgläubigen).[1]

20. gadsimtā šos kapus sauca par Maskavas kapiem (arī — Maskavas rajona kapiem), bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kapiem atjaunoja iepriekšējo nosaukumu.[2]

2004. gadā kapsētu nodeva Rīgas Grebenščikova vecticībnieku draudzes valdījumā un apsaimniekošanā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]