Izceļošanas grāmata

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Mozus sniedz izraēļiem Desmit baušļus

Izceļošanas grāmata, saukta arī par 2. Mozus grāmatu un Eksodus (grieķu: ἔξοδος, exodos — "aiziešana, iziešana", jūdaismā tiek saukta par Shemot (שמות), "vārdi"), ir otrā no Toras un Vecās Derības piecām Mozus grāmatām.

Ticīgie uzskata, ka grāmatas autors ir Mozus. Bībeles pētnieki uzskata, ka savu galīgo formu tā ieguvusi 5. gs. p.m.ē., tātad, gadsimtiem vēlāk par tajā aprakstītajiem notikumiem.

Saturs[1][labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ēģiptē dzīvojošie izraēļi ir kļuvuši par vergiem. Faraons, baidoties no viņu dusmām, pavēl visus izraēļu pirmdzimtos zēnus noslīcināt Nīlā. Mozus māte, glābjot viņu, ieliek zīdainīti peldošā groziņā, ko atrod faraona meita un pieņem mazo Mozu par savu dēlu.

Kādu dienu jau pieaugušais Mozus redz, kā vergu uzraugs sit izraēļu vergu, dusmās Mozus uzraugu nogalina un tāpēc ir spiests bēgt no Ēģiptes uz Midiānu, kur pēc kāda laika apprec vietējā priestera meitu un kļūst par aitu ganu. Reiz, ganot aitas pie Horeba kalna (Sīnāja), Mozu uzrunā Dievs, un paziņo, ka viņš ir izvēlēts, lai izraēļus atbrīvotu no Ēģiptes verdzības un vestu atpakaļ uz Kanaānu, Apsolīto zemi.

Dieva vadīts, Mozus atgriežas Ēģiptē un pieprasa izraēļiem brīvību. Kad faraons atsakās, Dievs Ēģiptei uzsūta desmit sodības. Lai glābtu izraēļus no pēdējās nelaimes - pirmdzimto nāves - Dievs pavēl veikt Pesaha upurēšanu. Beidzot faraons ļauj izraēļiem doties prom, taču pārdomā, un ar armiju sāk tiem dzīties pakaļ. Lai glābtu izraēļus, Dievs veic brīnumu, pašķir Sarkanās jūras ūdeņus, un kad izraēļi ir otrā krastā, ļauj ūdenim pārklāt un noslīcināt pakaļ dzenošos ēģiptiešus.

Pie Sīnāja Dievs un izraēļi noslēdz derību (līgumu). Dievs viņiem dod Desmit baušļus. Kāmēr Mozus ilgstoši atrodas kalnā, lai saņemtu reliģiskos likumus un svētnīcas celšanas instrukcijas, izraēļi apjukumā izveido un sāk pielūgt elku, Zelta teļu, par ko saņem sodu. Taču Dievs piekrīt nelauzt derību, un turpmāk ir kopā ar izraēļiem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]