Jūras lauva

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jūras lauvas
Otariinae
Kalifornijas jūras lauva (Zalophus californianus)
Kalifornijas jūras lauva (Zalophus californianus)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaPlēsēji (Carnivora)
ApakškārtaSuņveidīgie (Caniformia)
VirsdzimtaAirkāji (Pinnipedia)
DzimtaAusroņi (Otariidae)
ApakšdzimtaJūras lauvas (Otariinae)
Jūras lauvas Vikikrātuvē

Jūras lauva ir jebkurš ausroņu dzimtas (Otariidae) dzīvnieks, kas pieder pie jūras lauvu apakšdzimtas (Otariinae). Šajā apakšdzimtā apvienotas 6 mūsdienās dzīvojošas sugas un viena izmirusi suga, kas tiek iedalītas 5 ģintīs. Pārējos ausroņu dzimtas dzīvniekus sauc par kotikiem.

Jūras lauvas dzīvo, sākot ar arktiskajiem ūdeņiem un beidzot ar tropiskajām jūrām, tie ir sastopami gan ziemeļu puslodē, gan dienvidu puslodē, izņemot Atlantijas okeāna ziemeļu daļu.[1] No kotikiem jūras lauvas atšķir pēc to kažoka. Atšķirībā no kotikiem jūras lauvām kažokā ir gandrīz tikai akotspalva. Kažoks ir gluds un slīdīgs. Senākajās klasifikācijās ausroņu dzimta tika sadalīta divās apakšdzimtās: kotiku un jūras lauvu apakšdzimtās. DNS pētījumos ir noskaidrots, ka ziemeļu kotiks ir tuvāks radinieks dažiem jūras lauvām nekā dienvidu kotikiem, līdz ar to apakšdzimtu iedalījums tika atcelts.[2] Tomēr visiem jūras lauvām ir kopīgs tas, ka tie ir lielāka auguma kā kotiki, tie barojas krasta tuvumā un medī lielas zivis.

Jūras lauvas un cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dažas jūras lauvu sugas viegli pakļaujas pieradināšanai un apmācībai. Tie ir ļoti atraktīvi, un tādēļ jūras lauvas mēdz izmantot cirkā un citās atrakcijās. Klasisks jūras lauvas cirka numurs ir bumbas ķeršana un tās balansēšana uz degungala, kā arī aplaudēšana ar priekšējām airkājām.

Jūras lauvas ļoti reti uzbrūk cilvēkam, tomēr šādi gadījumi ir reģistrēti. Austrālijā 2007. gadā jūras lauva izlēca no ūdens un uzbruka sērfojošai 13 gadus vecai meitenei. Glābējiem bija nepieciešams atvairīt otro jūras lauvas uzbrukumu. Zinātnieki izvirza hipotēzi, ka jūras lauva meiteni uztvēra kā rotaļlietu, ar ko vēlējās paspēlēties.[3] Sanfrancisko ir gadījumi, ka Kalifornijas jūras lauvas tēviņi sakož peldētājus, sargājot savu teritoriju.[4]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūras lauvu apakšdzimta (Otariinae)

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zalophus californianus at Moss Landing 3.jpg Cal Sea Lions on Pier 39.JPG Galapagossealion.jpg Sea lion head.jpg
Kalifornijas jūras lauvas Kalifornijas jūras lauvas pie Sanfrancisko Galapagu jūras lauvas Jūras lauva Memfisas zoodārzā

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]