Kurts Veils

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kurts Veils.

Kurts Juliāns Veils (Kurt Julian Weill, dzimis 1900.g. 2. martā, Desavā, miris 1950.g. 3. aprīlī Ņujorkā) - ebreju izcelsmes vācu komponists. Bieži komponēja mūziku teātrim. Visplašāk pazīstams kā mūzikas autors Bertolta Brehta izrādei "Trīsgrašu opera".

Pazīstamu Veila dziesmu izpildītāju vidū dažādos laikos un stilos ir Veila sieva Lote Lēnja, Lūiss Ārmstrongs, Bobijs Dārins, The Doors, Lū Rīds, P. Dž. Hārvija, Ute Lempera un Marianna Feitfula.

Dzimis Desavā reliģiozu ebreju ģimenē. Studēja kompozīciju Berlīne pie Feručo Buzoni, kur sarakstīja savu pirmo simfoniju. Vēlāk vairāk pievērsās muzikālajam teātrim, un kļuva par vienu no populārākajiem skatuves komponistiem Vācijā XX gadsimta 20. gadu beigās - 30. - to gadu sākumā. 1924. gadā iepazinās ar savu nākamo sievu aktrisi Loti Lēnju, ar kuru 1926. gadā apprecējās (1933. gadā no tās izšķīrās, lai 1937. gadā apprecētu vēlreiz). 1928. gadā tika radīta "Trīsgrašu opera".

Pēc nacistu nākšanas pie varas Veils 1933. gadā devās uz Parīzi, vēlāk Londonu, bet 1935. gadā - uz Ņujorku. 1943. gadā Veils kļuva par ASV pilsoni. Rakstīja mūziku mūzikliem (sadarbojoties ar Maksvelu Andersonu un Airu Geršvinu) un kinofilmām, piemēram, Frica Langa filmai You and Me.