Pāriet uz saturu

Māris Bišofs

Vikipēdijas lapa
Māris Bišofs
Dzimis 1939. gada 11. jūnijā (85 gadi)
Valsts karogs: Latvija Rūjiena, Latvija
Dzīvojis Karogs: Latvija Latvija
Karogs: Izraēla Izraēla
Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Tautība latvietis
Nozares karikatūra
Mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā

Māris Bišofs (dzimis 1939. gada 11. jūnijā Rūjienā) ir latviešu mākslinieks, ilustrators, karikatūrists un rakstnieks.

Dzimis 1939. gada 11. jūnijā Rūjienā. Neilgi pēc dzimšanas ar vecākiem drīz pārcēlies uz Rubas pagasta Reņģi, vēlāk uz Auci. 1954. gadā pabeidzis Auces vidusskolas 7. klasi, iestājās Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolas Koktēlniecības nodaļā, ko pabeidza 1959. gadā. Pēc tam studēja Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijā Interjera un iekārtas nodaļā, 1965. gadā kļūdams par pirmo mākslinieku, kurš saņēmis LMA interjerista diplomu.

Jau studiju gados Bišofs apzināti pievērsās karikatūras žanram un 1963. gadā žurnālā Dadzis publicēti pirmie darbi. 1966. gadā viņš devās uz Maskavu, kur strādāja pie grāmatu noformējuma, ilustrācijām, izpildot izdevniecību pasūtījuma darbus.

1972. gadā kopā ar ģimeni emigrēja uz Izraēlu. Izraēlā Bišofs ātri ieguva atzinību un rīkoja daudzas izstādes, divas galvenās no tām bija personālizstādes Telavivas un Jeruzalemes muzejos. Izraēlā tika publicētas arī viņa pirmās trīs zīmējumu grāmatas – The Exhibition, Encounters un Sexercises.

Pēc Izraēlas M. Bišofs divus gadus (1981—1983) pavadīja Parīzē, starptautiskajā mākslinieku centrā Cité Internationale des Arts. Tolaik viņš pievērsās vienai no viņa daiļradē izplatītām tēmām — literatūrai. Pēc Francijā pavadītā perioda 1984. gadā Bišofs devās uz ASV, kur sāka zīmēt ilustrācijas vietējiem laikrakstiem.

Vēl dzīvojot Izraēlā, uz Telavivu atbraukušais The Washington Post žurnālists Roberts Kaizers (Robert G. Kaiser) pamanījis Bišofa darbus un palūdzis to kopijas, kuras vēlāk tika publicētas The Washington Post. Tas pamudināja Bišofu pārcelties uz ASV, Ņujorku, ar mērķi zīmēt ilustrācijas presei. Atpazīstamība bija jāveido no jauna, bet jau 1980. gadu otrajā pusē pasūtijumu bijis ļoti daudz. Bišofa zīmējumi bija gandrīz katrā žurnāla Time numurā, un 1980. gadu beigās un 1990. gadu sākumā viņa ilustrācijas trīs reizes bija arī uz Time vāka.[1]

2003. gadā M. Bišofs atgriezās Latvijā un sāka zīmēt ilustrācijas laikrakstam Diena, žurnāliem Rīgas Laiks un Ir (pēdējiem diviem vēl šobrīd).

2015. gadā veidojis vizuālo noformējumu XII Baltijas Starptautiskajai mākslas triennālei Viļņā.

Bišofa zīmējumi publicēti laikrakstos un žurnālos Jediot Achronot, Ha Aretz, Time Magazine, Newsweek Magazine, Money, Rolling Stone, The Atlantic Monthly, Harpers, The Washington Post, The New York Times, The Nation, The Willage Voice, Smart Money, The Wall Street Journal, Hippocrates, Conde Nast Traveler, The Boston Globe, The New Yorker, The New York Magazine, Barron’s, PC Computing, US News & the World Report, Diena, Rīgas Laiks, Ir u.c.

Māris Bišofs saņēmis apbalvojumu par augstvērtīgu darbu ilustrāciju jomā. 1975. gadā starptautiskajā karikatūru izstādē Berlīnē Cartoon 75 ieguvis Bronzas Heinrihu — 3. godalgu. Izdotas vairākas Bišofa darbu grāmatas, rīkotas personālizstādes Izraēlā, Vācijā, Beļģijā, ASV, Latvijā, piedalījies arī grupu izstādēs.

  • Māris Bišofs, Alien diaries. New York: Adama Books, 1986.
  • Māris Bišofs, Zīmējumu grāmata. 213 Māra Bišofa zīmējumi. Rīga: Neputns, 2008.
  • Māris Bišofs, My Latvia. Rīga: Latvian Institute, 2004.
  • Māris Bišofs, 444 Māra Bišofa ideju ilustrācijas. Saldus: Valters Dakša, 2021.
  • Māris Bišofs, Dom-raxti. Saldus: Valters Dakša, 2022.
  1. «Māris Bišofs». www.archiv.org.lv. Skatīts: 2020-01-13.