Pāriet uz saturu

Marija Fjodorovna (Pāvila I sieva)

Vikipēdijas lapa
Marija Fjodorovna
Мария Фёдоровна
Krievijas imperatore konsorte
1796. gada 6. novembris — 1801. gada 11. marts
Dzimusi 1759. gada 25. oktobrī
Štetīne, Prūsijas Karaliste
(Ščecina, Karogs: Polija Polija)
Mirusi 1828. gada 24. oktobrī (68 gadu vecumā)
Pavlovskas pils, Pavlovska, Krievijas Impērija
(Sanktpēterburga, Karogs: Krievija Krievija)
Apglabāta Pētera - Pāvila katedrāle, Sanktpēterburga, Karogs: Krievija Krievija
Dzīvesbiedrs Pāvils I
Bērni 10 bērni, to skaitā Aleksandrs I, Konstantīns Pavlovičs, Aleksandra Pavlovna, Jeļena Pavlovna, Marija Pavlovna, Katrīna Pavlovna, Anna Pavlovna, Nikolajs I, Mihails Pavlovičs
Dinastija Virtembergas dinastija
Tēvs Frīdrihs III Eižens
Māte Brandenburgas-Švēdas Frīderīke
Reliģija luterānisms, pēc laulībām pareizticība
Paraksts

Marija Fjodorovna (krievu: Мария Фёдоровна, līdz laulībām Virtembergas Sofija Doroteja (vācu: Sophie Dorothee von Württemberg); dzimusi 1759. gada 25. oktobrī, mirusi 1828. gada 24. oktobrī) bija Krievijas imperatore konsorte no 1796. gada līdz vīra, imperatora Pāvila I nāvei atentātā 1801. gadā. Krievijas imperatoru Aleksandra I un Nikolaja I māte.

Dzimusi Štetīnē Virtembergas hercoga ģimenē. Tika saderināta ar Hesenes grāfu Ludvigu I, tomēr pēc Krievijas troņmantinieka Pāvila I pirmās sievas nāves saderināšanās tika atcelta, un 1776. gada 26. septembrī Sanktpēterburgā notika pāra kāzas.

Marijai Fjodorovnai izveidojās sarežģītas attiecības ar savu novadnieci, imperatori Katrīnu II Lielo, tomēr ar vīru, neskatoties uz tā pretrunīgo raksturu, laulība bija veiksmīga. Laulībā piedzima 10 bērni. Divus vecākos dēlus Katrīna II neļāva uzaudzināt ģimenē. 1781./82. gadā pāris ceļoja pa Eiropu.

Pēc Katrīnas II nāves Marija Fjodorovna kļuva par imperatori konsorti. Viņas vadībā tika izgreznotas un uzlabotas Santpēterburgas pilis. Pēc vīra nāves lielu daļu laika pavadīja Pavlovskā. Vairāku filantropisku organizāciju dibinātāja.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]