Martīna Mažvīda katehisms

Vienkāršo vārdu katehisms (lietuviešu: Katekizmo prasti žodžiai; veclietuviešu: Catechismvsa Prasty Szadei) jeb tā sauktais Martīna Mažvīda katehisms (Martyno Mažvydo katekizmas) ir Martīna Mažvīda lietuviski sarakstīta un Hansa Veinreiha Kēnigsbergā 1547. gada 8. janvārī iespiesta grāmata. Tā ir pirmā zināmā grāmata lietuviešu valodā.[1][2]
Katehismā ietilpst 5 lapaspuses ar priekšvārdu latīņu un 5 lapaspuses ar priekšvārdu lietuviešu valodas dzejā, 4 lapaspušu ābece, 23 lapaspušu katehisms, kura pamatavots ir poļa Jana Sekluciana 1545. gada katehisms un 11 dziesmas, kas galvenokārt ņemtas no Sekluciana dziesmu grāmatas poļu valodā.[1]
Grāmatas izdošanas izdevumus sedza no kunigaiša kases. Katehisma tirāža bija 200 līdz 300 eksemplāru. Liela tās daļa gan palika nerealizēta, jo draudžu mazā skaita dēļ pieprasījums pēc tās nebija liels, kā arī drīz baznīcas vajadzībām tika izdots labāk atbilstošais Baltremeja Vilenta lietuviešu valodā tulkotais Mārtiņa Lutera mazais katehisms „Enhiridions”. 17. gadsimta beigās un 18. gadsimtā Martīna Mažvīda katehisma nokļuva izsolēs. Līdz mūsdienām saglabājušies divi grāmatas eksemplāri, no kuriem viens glabājas Viļņas Universitātes bibliotēkā, bet otrs — Toruņas Universitātē Polijā.
Pilnais nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
- ↑ 1,0 1,1 Pēteris Vanags. «2. Martins Mažvīds (Martynas Mažvydas) (ap 1520–1563)». Lekcijas lietuviešu valodas vēsturē. Latvijas Universitātes Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāte, 2009. gada pavasaris. Skatīts: 2016. gada 20. novembrī.
- ↑ Eduards Liniņš. «8. janvāris. Iespiests Martīna Mažvīda "Vienkāršo vārdu katehisms"». Šī diena vēsturē. Latvijas Radio 1. Latvijas Sabiedriskais medijs, 2019. gada 8. janvāris. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 2. Februāris. Skatīts: 2019. gada 13. februārī.
Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
- Katehisms Viļņas Universitātes bibliotēkā (lietuviski)
![]() | Šis ar literatūru saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |