Medlina Olbraita

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Medlina Olbraita
Madeleine Albright
Albrightmadeleine.jpg
64. ASV Valsts sekretāre
Amatā
1997. gada 23. janvāris — 2001. gada 20. janvāris
Prezidents Bills Klintons
Priekštecis Vorens Kristofers
Pēctecis Kolins Pauels
20. ASV vēstniece ANO
Amatā
1993. gada 27. janvāris — 1997. gada 21. janvāris
Prezidents Bills Klintons
Priekštecis Edvards Perkinss
Pēctecis Bills Ričardsons

Dzimšanas dati 1937. gada 15. maijā (84 gadi)
Valsts karogs: Čehoslovākija Prāga, Čehoslovākija (tagad Karogs: Čehija Čehija)
Politiskā partija ASV Demokrātiskā partija
Dzīvesbiedrs(-e) Džozefs Olbraits (šķīrusies)
Profesija diplomāte
Augstskola Veslijas koledža,
Džona Hopkinsa universitāte,
Kolumbijas Universitāte
Reliģija Episkopālā baznīca

Medlina Korbela Olbraita (angļu: Madeleine Korbel Albright, dzimusi Marija Jana Korbelova (čehu: Marie Jana Korbelová) 1937. gada 15. maijā) ir Čehoslovākijā dzimusi ASV politiķe no ASV Demokrātu partijas. Pirmā sieviete, kas ieņēmusi ASV Valsts sekretāres amatu. Pašlaik ir Džordžtaunas universitātes pasniedzēja.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimusi Prāgā čehoslovāku diplomāta Josefa Korbela ģimenē. 1948. gadā, kad Čehoslovākijā pe varas nāca komunisti, kopā ar ģimeni emigrēja uz ASV, kur tēvs sāka strādāt Denveras Universitātē (viena no Olbraitas tēva skolniecēm bija cita nākamā ASV Valsts sekretāre — Kondolīza Raisa). 1957. gadā Olbraita ieguva ASV pilsonību. Studēja Veslijas koledžā, Džonsa Hopkinsa universitātē un Kolumbijas Universitātē.

No 1976. gada aktīvi darbojās kā padomdevēja dažādiem Demokrātiskās partijas politiķiem un sabiedriskām organizācijām. Īpaši specializējās Centrāleiropas un Austrumeiropas politikā. No 1993. līdz 1997. gadam bija ASV vēstniece ANO, kur viņai izveidojās sarežģītas attiecības ar toreizējo ANO ģenerālsekretāru Butrosu Butrosu-Gali. Ieņēma neviennozīmīgu politisku nostāju Ruandas genocīda laikā.

No 1997. līdz 2001. gadam Madlēna Olbraita bija ASV Valsts sekretāre un kļuva par vēsturē pirmo sievieti šajā amatā. Tomēr, tā kā viņa bija naturalizēta ASV pilsone, viņa tika izslēgta no tiesībām kontrolēt kodolčemodānu. Amata veikšanas laikā spēcīgi ietekmēja ASV politiku Balkānu karu laikā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]