Nasdaq Riga

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no NASDAQ OMX Riga)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Nasdaq Riga, AS
Tips akciju sabiedrība
Darbības joma finanses
Dibināts 1993. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Galvenās personas Daiga Auziņa-Melalksne (valdes priekšsēdētāja)
Produkti fondu birža
Īpašnieks(-i) Nasdaq Nordic, Ltd, Rietumu banka
Mājaslapa http://www.nasdaqbaltic.com
Rīgas Fondu biržas ēka 20. gadsimta sākumā
Biržas ēka mūsdienās

Nasdaq Riga, AS (iepriekšējie nosaukumi — NASDAQ OMX Riga, Rīgas Fondu birža) ir vienīgā fondu birža Latvijā. Birža kopā ar Latvijas Centrālo depozitāriju (LCD) un Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kas licencē un uzrauga biržas darbību, nodrošina Latvijas vērtspapīru tirgus infrastruktūru.

Nasdaq Riga lielākais īpašnieks ir Nasdaq grupā ietilpstošais Nasdaq Nordic, Ltd., kuram pieder 92.98% akciju. Otrs Nasdaq Riga akcionārs  ir AS Rietumu banka ar 7.02%. Latvijas Centrālā depozitārija 100% akciju īpašnieks ir Nasdaq biržu grupā ietilpstošais Nasdaq Nordic, Ltd.

Baltijas vērtspapīru tirgu veido Nasdaq grupas biržas Tallinā, Rīgā un Viļņā. Baltijas vērtspapīru tirgus mērķis ir iespējami samazināt atšķirības starp atsevišķu Baltijas valstu vērtspapīru tirgiem, tādējādi atvieglojot pārrobežu tirdzniecību un norēķinus un piesaistot reģionam vairāk investīciju. Nasdaq Baltijas biržās vērtspapīru tirdzniecība notiek vienā tirdzniecības sistēmā; noteikumi un tirgus prakse ir savstarpēji saskaņoti - tas palīdz samazināt izmaksas pārrobežu tirdzniecībai Baltijas reģionā. Nasdaq Baltic ir vienots nosaukums Nasdaq Baltijas tirgum, ko lieto, lai apzīmētu Nasdaq Tallinn, Nasdaq Riga un Nasdaq Vilnius kopīgo piedāvājumu.

Biržas Nasdaq Riga funkcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Birža Nasdaq Riga ir vērtspapīru tirdzniecības organizētājs — tirgus vieta, kurā bankas, brokeru sabiedrības un to klienti veic darījumus ar dažādiem vērtspapīriem — akcijām, obligācijām, parādzīmēm un ieguldījumu fondu apliecībām. Uzņēmumi un valsts izmanto biržu, lai piesaistītu finansējumu no vietējiem un starptautiskiem investoriem, veicot akciju publisko piedāvājumu, parādzīmju vai obligāciju emisiju. Emitēto vērtspapīru iekļaušana biržā dod iespēju tos pārdot un pirkt par tirgus cenu.

Vērtspapīru kotācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nasdaq Riga nodrošina akciju, parāda vērtspapīru (obligācijas un parādzīmes) un ieguldījumu fondu apliecību kotāciju jeb iekļaušanu vērtspapīru tirgū. Baltijas vērtspapīru tirgū vērtspapīri tiek kotēti šādos sarakstos:[1]

Akcijas Parāda vērtspapīri Ieguldījumu fondu apliecības
Baltijas Oficiālais saraksts Baltijas Parāda vērtspapīru saraksts Baltijas Ieguldījumu fondu saraksts
Baltijas Otrais saraksts Baltijas Fondu centrs
Alternatīvais akciju tirgus First North

Vērtspapīru tirdzniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Biržā iekļautie vērtspapīri ir dematerializēti — tie nepastāv papīra formātā, bet gan kā ieraksts to īpašnieka vērtspapīru kontā. Darījumu veikšana ar vērtspapīriem notiek ieguldītājiem iesniedzot vērtspapīru pirkšanas vai pārdošanas uzdevumus bankās vai brokeru sabiedrībās, kas ir biržas Nasdaq Riga biedri.[2] Vērtspapīru elektroniskai tirdzniecībai tiek izmantota vērtspapīru tirdzniecības sistēma INET, kas ir kopīga visām NASDAQ OMX biržām. Kad vērtspapīri tiek pirkti vai pārdoti, Latvijas Centrālais depozitārijs veic naudas un vērtspapīru norēķinus starp pircējiem un pārdevējiem. Tirdzniecība biržā notiek darbadienās no 10:00 līdz 16:00.

Vērtspapīru izsoļu organizēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2005. gada Nasdaq Riga vērtspapīru tirdzniecības sistēmā tiek organizētas Latvijas valsts latu parāda vērtspapīru izsoles. Kopējais biržas organizētajās izsolēs pārdotais valsts parāda vērtspapīru apjoms uz 2010. gada beigām bija 2,4 miljardi latu.[3] Biržā tiek organizētas arī akciju un korporatīvo parāda vērtspapīru izsoles. Lielākā akciju izsole biržā notika 2006. gada 5. oktobrī, kad par naudu tika pārdoti valstij piederošie 38,62% uzņēmuma Ventspils Nafta akciju. Izsoles rezultātā valsts ieguva 74,2 miljonus latu no vietējiem un starptautiskajiem investoriem.[4]

Vērtspapīru tirgus uzraudzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas vērtspapīru tirgus tiek regulēts saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu Markets in Financial Instruments Directive (MIFID), LR Finanšu instrumentu tirgus likumu, kā arī biržas Nasdaq Riga un Latvijas Centrālā depozitārija noteikumiem. Vērtspapīru tirgu — vērtspapīru emitentus, investorus un biržas biedrus — bankas un brokeru sabiedrības — uzrauga gan birža NASDAQ OMX Riga, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija.[5]

Informācijas pieejamības nodrošināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saskaņā ar Finanšu Instrumentu tirgus likumu un biržas noteikumiem uzņēmumiem, kuru vērtspapīri tiek kotēti biržā, bez kavēšanās ir jāatklāj jebkura informācija, kurai varētu būt ietekme uz uzņēmuma vērtspapīru cenu. Uzņēmumiem ir jāatklāj informācija par jebkuru nozīmīgu notikumu to saimnieciskajā darbībā, kā arī regulāri jāpublisko ceturkšņa un gada finanšu pārskati. Informācijas atklāšanas prasību mērķis ir nodrošināt visus vērtspapīru tirgus dalībniekus ar vienādu un pilnīgu informāciju par biržā iekļautajiem uzņēmumiem. Emitenti informāciju tirgus dalībniekiem atklāj, izplatot paziņojumus ar biržas informācijas izplatīšanas sistēmas GlobeNewswire starpniecību. Informācija biržā jāiesniedz vienlaicīgi ar vai pirms informācijas publiskas atklāšanas.[6]

Nasdaq Riga vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Biržas Nasdaq Riga pārvaldi īsteno biržas padome un valde. Kopš 2005. gada biržas valdes priekšsēdētāja ir Daiga Auziņa–Melalksne.

Biržas vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Birža Nasdaq Riga tika dibināta 1993. gada 7. decembrī kā Rīgas Fondu birža. Pirmā tirdzniecības sesija notika 1995. gada 25. jūlijā. 1998. gadā Rīgas birža uzsāka sadarbību ar Tallinas, Viļņas un Ziemeļvalstu biržām, lai atvērtu Latvijas vērtspapīru tirgu starptautiskiem investoriem. No 2001. gada par Rīgas Fondu biržas un abu pārējo Baltijas biržu lielāko akcionāru kļuva Somijas birža HEX Group. 2003. gadā HEX Group apvienojās ar Zviedrijas biržu OM, izveidojot vienu no tolaik lielākajām biržu grupām Eiropā — OMX.

2004. gadā tika izveidots vienots Baltijas vērtspapīru tirgus, ietverot trīs Baltijas valstu biržas un depozitārijus — tika izveidoti kopīgi vērtspapīru saraksti, ieviesta viena vērtspapīru tirdzniecības sistēma, kā arī saskaņoti tirgus noteikumi.

2008. gadā biržas mātesuzņēmums OMX apvienojās ar ASV biržu NASDAQ, izveidojot pasaulē lielāko biržu uzņēmumu NASDAQ OMX Group, Inc.. 2009. gadā Rīgas Fondu biržas nosaukums tika mainīts uz NASDAQ OMX Riga,[7] 2015. gada 15. oktobrī biržas juridiskais nosaukums tika mainīts uz Nasdaq Riga.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]