Nasdaq Riga

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no NASDAQ OMX Riga)
Jump to navigation Jump to search
AS Nasdaq Riga
Tips akciju sabiedrība
Darbības joma finanses
Dibināts 1993. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Galvenās personas Daiga Auziņa-Melalksne (valdes priekšsēdētāja)
Arminta Saladžiene (padomes priekšsēdētāja)
Produkti fondu birža
Īpašnieks(-i) Nasdaq Nordic, Rietumu banka
Mājaslapa http://www.nasdaqbaltic.com
Nasdaq Riga birojs ēkā Vaļņu ielā 1
Rīgas Fondu biržas ēka 20. gadsimta sākumā
Agrākās biržas ēka mūsdienās

AS Nasdaq Riga (iepriekšējie nosaukumi — NASDAQ OMX Riga, Rīgas Fondu birža) ir vienīgā fondu birža Latvijā, kas piedāvā investīcijas Baltijas reģiona uzņēmumu akcijās un obligācijās. Biržā uzņēmumi piesaista izaugsmes kapitālu, paplašina savu atpazīstamību un caurspīdīgumu.

Nasdaq Riga, centrālais vērtspapīru depozitārijs Nasdaq CSD un Finanšu un kapitāla tirgus komisija (licencē un uzrauga biržas darbību), nodrošina Latvijas vērtspapīru tirgus infrastruktūru.

Nasdaq Baltic ir vienots nosaukums Nasdaq Baltijas tirgum, kas aptver biržu Nasdaq Tallinn, Nasdaq Riga un Nasdaq Vilnius, kā arī Nasdaq CSD centrālo vērtspapīru depozitāriju Baltijā kopīgo piedāvājumu. Baltijas biržās vērtspapīru tirdzniecība notiek vienā tirdzniecības sistēmā; noteikumi un tirgus prakse ir savstarpēji saskaņoti.

Nasdaq Riga īpašnieki ir Nasdaq grupā ietilpstošais Nasdaq Nordic, kuram pieder 92,98 % akciju un AS Rietumu banka ar 7,02 %.

Biržas funkcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Birža Nasdaq Riga ir vērtspapīru tirdzniecības organizētājs — tirgus vieta, kurā bankas, brokeru sabiedrības un to klienti veic darījumus ar dažādiem vērtspapīriem: akcijām, obligācijām, parādzīmēm un ieguldījumu fondu apliecībām. Uzņēmumi un valsts izmanto biržu, lai piesaistītu finansējumu no vietējiem un starptautiskiem investoriem, veicot akciju publisko piedāvājumu, parādzīmju vai obligāciju emisiju. Emitēto vērtspapīru iekļaušana biržā dod iespēju tos pārdot un pirkt par tirgus cenu.

Vērtspapīru kotācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nasdaq Riga nodrošina akciju, parāda vērtspapīru (obligācijas un parādzīmes) un ieguldījumu fondu apliecību kotāciju jeb iekļaušanu vērtspapīru tirgū. Baltijas vērtspapīru tirgū vērtspapīri tiek kotēti šādos sarakstos:[1]

Akcijas Parāda vērtspapīri Ieguldījumu fondu apliecības
Baltijas Oficiālais saraksts Baltijas Parāda vērtspapīru saraksts Baltijas Ieguldījumu fondu saraksts
Baltijas Otrais saraksts First North Baltijas parāda vērtspapīru saraksts Baltijas Fondu centrs
Alternatīvais akciju tirgus First North

Vērtspapīru tirdzniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Biržā iekļautie vērtspapīri ir dematerializēti — tie nepastāv papīra formātā, bet gan kā ieraksts to īpašnieka vērtspapīru kontā. Darījumu veikšana ar vērtspapīriem notiek ieguldītājiem iesniedzot vērtspapīru pirkšanas vai pārdošanas uzdevumus bankās vai brokeru sabiedrībās, kas ir biržas Nasdaq Riga biedri.[2] Vērtspapīru elektroniskai tirdzniecībai tiek izmantota vērtspapīru tirdzniecības sistēma INET, kas ir kopīga visām Nasdaq biržām. Kad vērtspapīri tiek pirkti vai pārdoti, Nasdaq CSD vērtspapīru depozitārijs veic naudas un vērtspapīru norēķinus starp pircējiem un pārdevējiem. Tirdzniecība biržā notiek darbadienās no 10:00 līdz 16:00.

Vērtspapīru izsoļu organizēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Birža Nasdaq Riga organizē gan valsts parādzīmju izsoles, gan Latvijas valstij piederošo uzņēmumu akciju izsoles.

Vērtspapīru tirgus uzraudzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas vērtspapīru tirgus tiek regulēts saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu Markets in Financial Instruments Directive (MIFID), LR Finanšu instrumentu tirgus likumu, kā arī biržas Nasdaq Riga un Nasdaq CSD noteikumiem. Vērtspapīru emitentus, investorus un biržas biedrus — bankas un brokeru sabiedrības — uzrauga gan birža Nasdaq Riga, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija.[3]

Informācijas pieejamības nodrošināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saskaņā ar Finanšu Instrumentu tirgus likumu un biržas noteikumiem uzņēmumiem, kuru vērtspapīri tiek kotēti biržā, bez kavēšanās ir jāatklāj jebkura informācija, kurai varētu būt ietekme uz uzņēmuma vērtspapīru cenu. Uzņēmumiem ir jāatklāj informācija par jebkuru nozīmīgu notikumu to saimnieciskajā darbībā, kā arī regulāri jāpublisko ceturkšņa un gada finanšu pārskati. Informācijas atklāšanas prasību mērķis ir nodrošināt visus vērtspapīru tirgus dalībniekus ar vienādu un pilnīgu informāciju par biržā iekļautajiem uzņēmumiem. Emitenti informāciju tirgus dalībniekiem atklāj, izplatot paziņojumus ar biržas informācijas izplatīšanas sistēmas GlobeNewswire starpniecību. Informācija biržā jāiesniedz vienlaicīgi ar vai pirms informācijas publiskas atklāšanas.[4]

Nasdaq Riga vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Biržas Nasdaq Riga pārvaldi īsteno biržas padome un valde. Padomes priekšsēdētāja ir Arminta Saladžiene (Arminta Saladžienė). Kopš 2005. gada biržas valdes priekšsēdētāja ir Daiga Auziņa–Melalksne.

Biržas vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Birža tika dibināta 1993. gada 7. decembrī ar nosaukumu Rīgas Fondu birža. Pirmā tirdzniecības sesija notika 1995. gada 25. jūlijā. 1998. gadā Rīgas birža uzsāka sadarbību ar Tallinas, Viļņas un Ziemeļvalstu biržām, lai atvērtu Latvijas vērtspapīru tirgu starptautiskiem investoriem.

2001. gada par Rīgas Fondu biržas un abu pārējo Baltijas biržu lielāko akcionāru kļuva Somijas birža HEX Group. 2003. gadā HEX Group apvienojās ar Zviedrijas biržu OM, izveidojot vienu no tolaik lielākajām biržu grupām Eiropā — OMX.

2004. gadā tika izveidots vienots Baltijas vērtspapīru tirgus, ietverot trīs Baltijas valstu biržas un depozitārijus — tika izveidoti kopīgi vērtspapīru saraksti, ieviesta viena vērtspapīru tirdzniecības sistēma, kā arī saskaņoti tirgus noteikumi.

2008. gadā biržas mātesuzņēmums OMX apvienojās ar ASV biržu NASDAQ, izveidojot pasaulē lielāko biržu uzņēmumu NASDAQ OMX Group, Inc.. 2009. gadā Rīgas Fondu biržas nosaukums tika mainīts uz NASDAQ OMX Riga,[5]

2015. gada 15. oktobrī biržas juridiskais nosaukums tika mainīts uz AS Nasdaq Riga.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Sarakstu struktūra Archived 2011. gada 11. janvārī, Wayback Machine vietnē., Biržas Nasdaq Riga Sarakstu struktūra.
  2. Baltijas biržu biedru saraksts.
  3. Regulētā tirgus uzraudzība Archived 2011. gada 23. maijā, Wayback Machine vietnē..
  4. Informācijas atklāšanas prasības Archived 2011. gada 24. maijā, Wayback Machine vietnē..
  5. Biržas NASDAQ OMX Riga vēsture Archived 2011. gada 24. maijā, Wayback Machine vietnē., Biržas Nasdaq Riga vēsture.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]