Valmieras stikla šķiedra

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA
Tips akciju sabiedrība
Dibināts 1963. gads
Galvenais birojs Valmiera, Karogs: Latvija LatvijaCempu iela 13
Produkti stikla šķiedra
Vērtība 141,48 milj. EUR (2018) [1]
Darbinieki 1702 [2]
Mājaslapa www.valmiera-glass.com

AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA ir Latvijas uzņēmums, kas ražo stikla šķiedru un tās produktus. Uzņēmuma galvenais birojs ir Valmierā. Par uzņēmums dibināšanu uzskata 1963. gadu, kad izlaista pirmā produkcija.

VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA specializējas 3 dažādu stikla šķiedras veidu (E-stikls, HR-stikls, SiO2-stikls) un to izstrādājumu ražošanā. Ražotā stikla šķiedras produkcija tiek izmantota tālākai pārstrādei, tehniskās (elektrības, siltuma un skaņas) izolācijas materiālos un kā gatavi materiāli mašīnbūvē, celtniecībā un citur.

Valmierā esošais uzņēmums ir ar produktu noietu aptver vairāk nekā 40 pasaules valstis, kopējam eksporta apjomam sasniedzot ap 97 %.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Valmieras stikla šķiedras rūpnīcas celtniecība tika sākta 1959. gadā. Par tās dibināšanas datumu tiek uzskatīts 1963. gada 18. jūlijs, kad tika izlaista pirmā gatavā produkcija. 1972. gadā tika atvērts dekoratīvo audumu cehs.

1991. gadā Valmieras stikla šķiedras rūpnīca pārgāja no Maskavas pakļautības Latvijas Republikas Rūpniecības un enerģētikas ministrijas pakļautībā. 1991. gada 30. septembrī tā tika reorganizēta par valsts uzņēmumu Valsts Valmieras stikla šķiedras rūpnīca. Pēc PSRS sabrukuma samazinājās ražošanas apjomi un bija smags finanšu stāvoklis. 1993. gadā Latvijas Republikas valdība nolēma Valmieras stikla šķiedras rūpnīcu privatizēt, piesaistot ārvalstu kapitālu. 1996. gadā uzņēmums tika privatizēts, 49 % akciju ieguva Vācijas uzņēmums Glasseiden GmbH Oschatz. 1996. gada 18. decembrī uzņēmums tika reorganizēts par akciju sabiedrību VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA.

2001. gada septembrī ekspluatācijā tika nodota moderna vienstadijas stikla šķiedras ražotne. 2002. gadā Vācijas kapitālsabiedrība Vitrulan Textilglas GmbH ieguva 30,8 % uzņēmuma akciju un kļuva par otru lielāko akcionāru. 2006. gadā tika atklāta jauna stikla tekstilšķiedras ražotne. Ražotnes celtniecības izmaksas bija 24,3 miljoni latu (36 miljoni EUR), un tās platība bija aptuveni 19 000 m².

2012. gadā tika sākta jaunas stikla kausēšanas krāsns būvniecība, ar kuras palīdzību iespējams iegūt augstas temperatūras izturības stikla šķiedru. 2013. gadā VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA iegādājās Lielbritānijas uzņēmumu P-D Interglas Technologies Ltd, kas tika pārdēvēts par VALMIERA GLASS UK Ltd; tur tika ražoti stikla šķiedras audumi aviācijas rūpniecībai, siltumizolācijai un arhitektūrai. 2015. gadā ASV Džordžijas štata Dublina tika dibināts otrs meitas uzņēmums P-D VALMIERA GLASS USA Corp., izveidojot ražotni stikla šķiedras un to produktu ražošanai. 2018. gadā līdzās esošajai filcu ražotnei tika atklāta otrā P-D VALMIERA GLASS USA Corp. ražotne ar stikla kausējamo krāsni un stikla šķiedras pārstrādi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]