Grindeks

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Grindeks
Логотип Grindex.gif
Veids akciju sabiedrība
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Akcijas biržā Nasdaq Riga
Vadība Kirovs Lipmans (padomes priekšsēdētājs)

Juris Hmeļņickis (valdes priekšsēdētājs)

Apgrozījums 145,5 milj. eiro (2018)
Nozare farmācija
Produkti medikamenti, aktīvās farmaceitiskās vielas
Mājaslapa grindeks.lv
"Grindeks" galvenā ēka

AS "Grindeks" ir Latvijas farmācijas uzņēmums. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. "Grindeks" specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža un gastroenteroloģisko medikamentu terapeitiskajās grupās. Pazīstamākie produkti ir Mildronāts un Ftorafūrs.

AS "Grindeks" akcijas tiek kotētas Nasdaq Riga biržas Oficiālajā sarakstā. Lielākais akcionārs ir SIA Liplat Holding (94,16 %), kas pieder Kirovam Lipmanam, Annai Lipmanei un Filipam Lipmanam.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1946. gadā Latvijas Zinātņu Akadēmijai tika pievienota Latvijas PSR Pārtikas rūpniecības ministrijas pakļautībā esošā Vitamīnu un hormonu rūpnīca, kas tika pārveidota par Eksperimentālo vitamīnu rūpnīcu. Šajā rūpnīcā ražoja galvenokārt vitamīnus dražejas, mikroelementu maisījumus, alus raugu, mežrozīšu sīrupu.

1957. gadā Eksperimentālā vitamīnu rūpnīca tika iekļauta Organiskās sintēzes institūta (OSI) sastāvā un tajā sākas pirmo ķīmisko preparātu izstrāde OSI dibinātāja Solomona Hillera vadībā. Rūpnīca tika nosaukta par Latvijas Zinātņu akadēmijas Organiskās sintēzes institūta Eksperimentālo rūpnīcu.

1972. gadā tika noslēgti pirmie sadarbības līgumi ar Japānas firmām "Taiho" un "Iskra" par Latvijā radītā oriģinālprodukta ftorafūra piegādi.

1973. gadā rūpnīcu apvieno ar Rīgas Medicīnisko preparātu rūpnīcu, uzsākot gatavo zāļu formu izstrādi un ražošanu, bet 1985. gadā notiek rūpnīcu administratīvā apvienošana, izveidojot vienu no lielākajiem zāļu pētniecības centriem bijušajā PSRS, kurā tika radīti vairāk nekā 60 jauni preparāti.

1991. gadā tika nodibināta Latvijas Valsts medicīnisko preparātu pētniecības un ražošanas firma "Grindeks", kuras nosaukums veidots no pirmā latviešu izcelsmes farmaceita profesora Dāvida Hieronīma Grindeļa uzvārda. 1997. gadā uzņēmums tika privatizēts un izveidojās publiskā akciju sabiedrība "Grindeks". 1998. gadā "Grindeks" iegādājās Igaunijas uzņēmuma "Tallinas farmaceitiskā rūpnīca" kontrolpaketi; tā bija specializejusies ziežu ražošanā.

2000. gadā Grindeks saņēma savu pirmo Labas ražošanas prakses (LRP jeb GMP) sertifikātu, bet 2001. gadā — ISO Vides pārvaldības sertifikātu. 2002. gadā uzņēmums pievienojās ANO Globālajam līgumam un pasaules ķīmijas rūpniecības programmai Atbildīgā rīcība. 2003. gadā Grindeks kļuva par pirmo Latvijas zāļu ražotāju, kas saņēma Labas ražošanas prakses sertifikātu no Latvijas Valsts zāļu aģentūras, ar ko Latvijas valsts ir atzinusi, ka "Grindeks" ražotās produkcijas kvalitāte ir atbilstoša pasaules standartiem. 2004. gadā "Grindeks" izpirka Tallinas farmaceitiskā rūpnīcas visas mazo akcionāru akcijas un kļuva par tās vienīgo īpašnieku.

2005. gadā Grindeks attīstīja pirmo farmācijas koncernu Baltijā. 2006. gadā Grindeks izveidoja meitasuzņēmumus SIA „Namu apsaimniekošanas projekti″ un OOO Grindeks Rus (Krievijā).[2] Tajā pašā gadā uzņēmums nodibināja fondu „Zinātnes un izglītības atbalstam”, kura mērķis ir atbalstīt un veicināt speciālistu izaugsmi un izglītošanu inženierzinātnēs, dabas zinātnēs un farmācijā.

2007. gadā uzņēmumā atklāja jaunu aktīvo farmaceitisko vielu Analītiskās mērogošanas laboratoriju, kuru sertificēja atbilstoši Labas Laboratorijas Prakses prasībām. Tika noslēgts līgums par oriģinālpreparāta mildronāta injekciju zāļu formu un kapsulu reģistrāciju Ķīnas Tautas Republikā. Grindeks atpirka Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas akcijas un kļuva par vienīgo šīs rūpnīcas oficiālo īpašnieku. 2008. gadā tika uzsākta mildronāta reģistrācija Vjetnamā. Tika paplašināta darbība NVS valstīs — stratēģiski svarīgākajā Grindeks gatavo zāļu noieta tirgū. Lai veicinātu efektīvu mildronāta noietu Krievijas teritorijā, uzņēmums noslēdza vienošanos ar Krievijas farmaceitisko kompāniju "Farmstandart" par ilgtermiņa sadarbību šī produkta pārdošanā un virzībā. Tika atvērta pārstāvniecība Uzbekistānā.

2009. gadā uzņēmumā tika atklāta jauna pasaules farmaceitiskajiem rūpniecības standartiem atbilstoša gatavo zāļu formu ražotne, kuras jauda ir 1,5 miljardi tablešu un 500 miljoni kapsulu gadā. Tika atklātas arī jaunas rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kurās īstenots bioloģiskās attīrīšanas princips un uzstādītas modernākās tehnoloģijas. Tika pabeigta vairāku zāļu reģistrācija Somijā. Gada beigās Grindekam bija pārstāvniecības 10 valstīs — Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Kazahstānā, Ukrainā, Baltkrievijā un Moldovā.

Kopš 2010. gada uzņēmums organizē "Profesiju dienas skolēniem", kuru ietvaros katru gadu 30 skolēniem ir iespēja tuvāk iepazīties ar uzņēmuma profesijām, pavadot vienu darba dienu kopā ar izvēlētās profesijas speciālistu, iepazīstoties ar viņa darba pienākumiem, kā arī uzdodot un saņemot atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

2011. gadā sāka ražot vitamīnu sēriju Gritamin — sievietēm, vīriešiem, pieaugušajiem, bērniem, B kompleksu un C vitamīnu. Tika atklāts jauns pretvēža (citostatisko) gatavo zāļu formu ražošanas iecirknis, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas ursodeoksiholskābes (UDHS) ražotne, kas ir viens no uzņēmuma vērienīgākajiem investīciju projektiem.

2012. gadā Grindeks atvēra pārstāvniecību Armēnijā. Uzņēmuma Vides kontroles laboratorija saņēma Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja akreditācijas apliecību ISO 17025. Tika atklāts jauns, pasaules līmeņa farmaceitiskās rūpniecības standartiem atbilstošs, Ziežu un gelu ražošanas iecirknis.

2013. gadā Grindeks saņēma OHSAS 18001 sertifikātu un Krievijas ГОСТ ISO 9001-2011 sertifikātu, kas pēc savas būtības ir LVS EN ISO 9001 standarta analogs. Šajā gadā uzņēmumā sekmīgi noritējusi ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (U.S. Food and Drug Administration jeb FDA) inspekcija, kas ļauj turpināt un attīstīt sadarbību ar ASV uzņēmumiem aktīvo farmaceitisko vielu biznesā. Grindeks atvēra pārstāvniecības Kirgīzijas Republikā un Tadžikistānas Republikā.

2014. gadā "Grindeks" atklāja Kvalitātes kontroles laboratoriju.

2017. gadā meitas uzņēmumā HBM Pharma s.r.o. Slovākijā tika atklāta jauna ampulu ražošanas līnija. 2018. gada jūnijā tika pabeigts HBM Pharma s.r.o. 100 % kapitāldaļu iegādes darījums no Kiprā reģistrētā uzņēmuma Dashdirect Limited.[3] 2018. gada jūlijā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" rīkotajā izsolē "Grindeks" par 886 500 eiro iegādājās bijušo Šķirotavas cietumu Rīgā, Krustpils ielā 63; tur uzņēmums plānoja izveidot inovāciju centru.[4]

2020. gada jūlijā Lipmanu ģimenes uzņēmums SIA Liplat Holding iegādājās vēl 1,35 % Grindeks akciju, palielinot savu dalību uzņēmumā līdz 94,16 %. 2020. gada septembrī "Grindeks" publicēja attīstības stratēģiju līdz 2025.gadam, kas paredz uzņēmumam turpmāk fokusēsies uz sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža un diabēta ārstēšanas medikamentu klāsta paplašināšanu. "Grindeks" plāno darbības paplašināšanu jaunos tirgo: Eiropas Savienības valstīs, ASV, Japānā, Dienvidkorejā, Austrālijā un Jaunzēlandē. Projekts paredz izveidot jaunu farmaceitisko ražotni, kā arī meitas uzņēmuma "Kalceks" attīstību.[5]

Uzņēmuma struktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grindeks koncernā ietilpst 5 meitas uzņēmumi:

 • AS "Kalceks" (98,67 %)
 • SIA "Namu apsaimniekošanas projekti"
 • AS "Tallinas Farmaceitiskā rūpnīca" (Igaunija), ziežu ražošana
 • HBM Pharma s.r.o. (Slovākija)
 • OOO Grindeks Rus (Krievija)

Uzņēmumam ir pārstāvniecības Lietuvā, Igaunijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Uzbekistānā, Moldovā, Kazahstānā, Armēnijā, Kirgizstānā.

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Padome

 • Padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans
 • Padomes locekle Anna Lipmane, padomes priekšsēdētāja vietniece
 • Padomes loceklis Filips Lipmans
 • Padomes loceklis Arkādijs Vjortkins
 • Padomes loceklis Jānis Naglis

Valde

 • Valdes priekšsēdētājs Juris Hmeļņickis
 • Valdes loceklis, finanšu un administratīvais direktors Jānis Romanovskis[6]

Produkti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grindeks Alprazolam

Grindeks produktu portfeli veido oriģinālproduktu un pēcpatenta zāļu apvienojums. Grindeks piedāvā vairāk nekā 100 efektīvu un drošu medikamentu formu — gan sirds un asinsvadu zāles, psihotropās zāles, pretvēža zāles, gastroenteroloģiskās zāles, gan arī pretsāpju un pretdrudža zāles. Veiksmīgākie ir oriģinālprodukti mildronāts un ftorafūrs. Uzņēmuma produktu portfeļa sastāvdaļa ir arī aktīvās farmaceitiskās vielas, kas tiek ražotas gan tālākai gatavo zāļu formu ražošanai pašu uzņēmumā, gan pārdošanai citām farmaceitiskajām kompānijām pasaulē.

Grindeks ražotās bezrecepšu zāles[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Produkcija tiek eksportēta uz 77 valstīm un eksports veido 92,5% no kopējā apgrozījuma. Galvenie tirgi ir Baltijas valstis, Krievija un citas NVS valstis, Japāna un ASV.

Ekonomiskie rādītāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2018. gadā "Grindeks" produkcija tika eksportēta pavisam uz 87 valstīm kopumā par 135,1 milj. eiro, kas ir par 12,6 milj. eiro vairāk nekā 2017. gadā.[8] Saskaņā ar biržai iesniegto Grindeks nerevidēto gada pārskatu, koncerna provizoriskie zaudējumi šajā gadā bijuši 10 miljoni eiro, bet kopējais gada apgrozījums pieaudzis par 13,1 miljonu eiro. Zaudējumus uzņēmuma vadība skaidroja ar jauna drošības fonda izveidi vairāk kā 15 milj. eiro vērtībā, nesekmīgu pētījumu izbeigšanu un ekonomiskajām problēmām Krievijā.[9]

Grindeks gatavo zāļu pārdošanas apjoms 2018. gadā bija 136,6 milj. eiro un pieauga, salīdzinot ar 2017. gadu, par 12,4 milj. eiro. Pārdošanas apjoms NVS valstīs un Gruzijā 2018. gadā sasniedza 87,0 milj. eiro, kas ir par 5,9 milj. eiro jeb par 7% vairāk nekā 2017. gadā. Gatavo zāļu pārdošanas apjoms Eiropas Savienības valstīs 2018. gadā pieauga līdz 45,5 milj. eiro — par 5,1 milj. eiro vai 13% vairāk nekā 2017. gadā, tai skaitā Bulgārijā tas ir palielinājies 9 reizes un Polijā — 3 reizes.[8]

Aktīvo farmaceitisko vielu pārdošanas apjoms 2018. gadā sasniedza 7,4 milj. eiro, kas ir par 0,5 milj. eiro vai 8% vairāk nekā 2017. gadā. Šajā gadā lielāko to eksportu Grindeks veica uz ES valstīm, Japānu, Austrāliju un ASV.[8]

Atbalsts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Grindeks" atbalsta vairākus pasākumus, tostarp Gada balvas medicīnā[10] pasniegšanu, ko rīko Rīgas Stradiņa universitātes Absolventu asociācija. AS "Grindeks" ir Latvijas Universitātes fonda bronzas mecenāts. 2004. gadā uzņēmums ziedoja līdzekļus LU Medicīnas fakultātes aparatūras modernizācijai.[11]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Akcionāri Grindeks
 2. AS "Grindeks" izveidojusi meitasuzņēmumu Krievijā Grindeks, 2006. gada 25. septembris
 3. Grindeks iegādājies Slovēnijas uzņēmumu HBM Pharma s.r.o. Dienas Bizness, 2018. gada 25. jūnijs
 4. Grindeks bijušā Šķirotavas cietuma teritorijā plāno izveidot inovāciju centru LETA, 2018. gada 08. augusts
 5. Grindeks būvēs jaunu ražotni db.lv, 23.09.2020
 6. http://grindeks.lv/lv/uznemums/parvalde-un-vadiba/valde/
 7. «Visi no A-Z / Grindeks bezrecepšu produkti». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 18. augustā. Skatīts: 2010. gada 4. martā.
 8. 8,0 8,1 8,2 Grindeks: 2018. gadā Grindeks sasniedz 145,5 milj. eiro apgrozījumu
 9. Medicine.lv: "Grindeks" koncerna provizoriskie zaudējumi 2018.gadā - desmit miljoni eiro
 10. «Gada balva medicīnā 2009». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 5. janvārī. Skatīts: 2010. gada 2. martā. Teksts " Ziņas " ignorēts; Teksts " Ziņas un notikumi " ignorēts
 11. «AS "Grindeks"». www.fonds.lv. Skatīts: 2020-04-20.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]