Grindeks

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Grindeks
Логотип Grindex.gif
Veids akciju sabiedrība
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Akcijas biržā Nasdaq Riga
Vērtība 211,90 milj. EUR (2017)[1]
Apgrozījums 132,4 milj. eiro (2017)
Peļņa 10,3 milj. eiro (2017)
Nozare farmācija
Produkti medikamenti, aktīvās farmaceitiskās vielas
Mājaslapa grindeks.lv

AS Grindeks ir Latvijā reģistrēts farmācijas uzņēmums. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. Grindeks specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža un gastroenteroloģisko medikamentu terapeitiskajās grupās. Pazīstamākie produkti ir Mildronāts un Ftorafūrs.

Uzņēmums Grindeks no Krustpils ielas puses

Grindeks akcijas tiek kotētas Nasdaq Riga biržas Oficiālajā sarakstā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1946. gadā Latvijas Zinātņu Akadēmijai tika pievienota Latvijas PSR Pārtikas rūpniecības ministrijas pakļautībā esošā Vitamīnu un hormonu rūpnīca, kas tika pārveidota par Eksperimentālo vitamīnu rūpnīcu. Šajā rūpnīcā ražoja galvenokārt vitamīnus dražejas, mikroelementu maisījumus, alus raugu, mežrozīšu sīrupu.

1957. gadā Eksperimentālā vitamīnu rūpnīca tika iekļauta Organiskās sintēzes institūta (OSI) sastāvā un tajā sākas pirmo ķīmisko preparātu izstrāde OSI dibinātāja Solomona Hillera vadībā. Rūpnīca tika nosaukta par Latvijas Zinātņu akadēmijas Organiskās sintēzes institūta Eksperimentālo rūpnīcu.

1972. gadā tika noslēgti pirmie sadarbības līgumi ar Japānas firmām "Taiho" un "Iskra" par Latvijā radītā oriģinālprodukta ftorafūra piegādi.

1973. gadā rūpnīcu apvieno ar Rīgas Medicīnisko preparātu rūpnīcu, uzsākot gatavo zāļu formu izstrādi un ražošanu, bet 1985. gadā notiek rūpnīcu administratīvā apvienošana, izveidojot vienu no lielākajiem zāļu pētniecības centriem bijušajā PSRS, kurā tika radīti vairāk nekā 60 jauni preparāti.

1991. gadā tika nodibināta Latvijas Valsts medicīnisko preparātu pētniecības un ražošanas firma "Grindeks", kuras nosaukums veidots no pirmā latviešu izcelsmes farmaceita profesora Dāvida Hieronīma Grindeļa uzvārda. 1997. gadā uzņēmums tika privatizēts un izveidojās publiskā akciju sabiedrība "Grindeks".

2000. gadā Grindeks saņēma savu pirmo Labas ražošanas prakses (LRP jeb GMP) sertifikātu, bet 2001. gadā — ISO Vides pārvaldības sertifikātu. 2002. gadā uzņēmums pievienojās ANO Globālajam līgumam un pasaules ķīmijas rūpniecības programmai Atbildīgā rīcība. 2003. gadā Grindeks kļuva par pirmo Latvijas zāļu ražotāju, kas saņēma Labas ražošanas prakses sertifikātu no Latvijas Valsts zāļu aģentūras, ar ko Latvijas valsts ir atzinusi, ka "Grindeks" ražotās produkcijas kvalitāte ir atbilstoša pasaules standartiem.

2005. gadā Grindeks attīstīja pirmo farmācijas koncernu Baltijā. 2006. gadā Grindeks izveidoja meitasuzņēmumus SIA „Namu apsaimniekošanas projekti″ un OOO Grindeks Rus (Krievijā).[2] Tajā pašā gadā uzņēmums nodibināja fondu „Zinātnes un izglītības atbalstam”, kura mērķis ir atbalstīt un veicināt speciālistu izaugsmi un izglītošanu inženierzinātnēs, dabas zinātnēs un farmācijā.

2007. gadā uzņēmumā atklāja jaunu aktīvo farmaceitisko vielu Analītiskās mērogošanas laboratoriju, kuru sertificēja atbilstoši Labas Laboratorijas Prakses prasībām. Tika noslēgts līgums par oriģinālpreparāta mildronāta injekciju zāļu formu un kapsulu reģistrāciju Ķīnas Tautas Republikā. Grindeks atpirka Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas akcijas un kļuva par vienīgo šīs rūpnīcas oficiālo īpašnieku. 2008. gadā tika uzsākta mildronāta reģistrācija Vjetnamā. Tika paplašināta darbība NVS valstīs — stratēģiski svarīgākajā Grindeks gatavo zāļu noieta tirgū. Lai veicinātu efektīvu mildronāta noietu Krievijas teritorijā, uzņēmums noslēdza vienošanos ar Krievijas farmaceitisko kompāniju "Farmstandart" par ilgtermiņa sadarbību šī produkta pārdošanā un virzībā. Tika atvērta pārstāvniecība Uzbekistānā.

2009. gadā uzņēmumā tika atklāta jauna pasaules farmaceitiskajiem rūpniecības standartiem atbilstoša gatavo zāļu formu ražotne, kuras jauda ir 1,5 miljardi tablešu un 500 miljoni kapsulu gadā. Tika atklātas arī jaunas rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kurās īstenots bioloģiskās attīrīšanas princips un uzstādītas modernākās tehnoloģijas. Tika pabeigta vairāku zāļu reģistrācija Somijā. Gada beigās Grindekam bija pārstāvniecības 10 valstīs — Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Kazahstānā, Ukrainā, Baltkrievijā un Moldovā.

Kopš 2010. gada uzņēmums organizē "Profesiju dienas skolēniem", kuru ietvaros katru gadu 30 skolēniem ir iespēja tuvāk iepazīties ar uzņēmuma profesijām, pavadot vienu darba dienu kopā ar izvēlētās profesijas speciālistu, iepazīstoties ar viņa darba pienākumiem, kā arī uzdodot un saņemot atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

2011. gadā sāka ražot vitamīnu sēriju Gritamin — sievietēm, vīriešiem, pieaugušajiem, bērniem, B kompleksu un C vitamīnu. Tika atklāts jauns pretvēža (citostatisko) gatavo zāļu formu ražošanas iecirknis, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas ursodeoksiholskābes (UDHS) ražotne, kas ir viens no uzņēmuma vērienīgākajiem investīciju projektiem.

2012. gadā Grindeks atvēra pārstāvniecību Armēnijā. Uzņēmuma Vides kontroles laboratorija saņēma Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja akreditācijas apliecību ISO 17025. Tika atklāts jauns, pasaules līmeņa farmaceitiskās rūpniecības standartiem atbilstošs, Ziežu un gelu ražošanas iecirknis.

2013. gadā Grindeks saņēma OHSAS 18001 sertifikātu un Krievijas ГОСТ ISO 9001-2011 sertifikātu, kas pēc savas būtības ir LVS EN ISO 9001 standarta analogs. Šajā gadā uzņēmumā sekmīgi noritējusi ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (U.S. Food and Drug Administration jeb FDA) inspekcija, kas ļauj turpināt un attīstīt sadarbību ar ASV uzņēmumiem aktīvo farmaceitisko vielu biznesā. Grindeks atvēra pārstāvniecības Kirgīzijas Republikā un Tadžikistānas Republikā.

2014. gadā Grindeks meitas uzņēmums AS „Tallinas Farmaceitiskā rūpnīca” atzīmēja 100 gadu jubileju. Savukārt Latvijā uzņēmums atklāja Kvalitātes kontroles laboratoriju — pasaules standartiem atbilstošu un vienu no modernākajām laboratorijām Baltijā.

2017. gadā meitas uzņēmumā HBM Pharma s.r.o. Slovākijā atklāta jauna ampulu ražošanas līnija. 2018. gada jūnijā pabeigts HBM Pharma s.r.o. 100 % kapitāldaļu iegādes darījums no Kiprā reģistrētā uzņēmuma Dashdirect Limited.[3] 2018. gada jūlijā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" rīkotajā izsolē Grindeks par 886 500 eiro iegādājās bijušo Šķirotavas cietumu Rīgā, Krustpils ielā 63; tur uzņēmums plāno izveidot inovāciju centru.[4]

Uzņēmuma struktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grindeks koncernā ietilpst 5 meitas uzņēmumi:

 • AS "Tallinas Farmaceitiskā rūpnīca" (Igaunija)
 • AS "Kalceks"
 • SIA "Namu apsaimniekošanas projekti"
 • HBM Pharma s.r.o. (Slovākija)

Uzņēmumam ir pārstāvniecības Lietuvā, Igaunijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Uzbekistānā, Moldovā, Kazahstānā, Armēnijā, Kirgizstānā.

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Padome

 • Padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans
 • Padomes locekle Anna Lipmane, padomes priekšsēdētāja vietniece
 • Padomes loceklis Arkādijs Vjortkins
 • Padomes loceklis Jānis Naglis

Valde

 • Valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis
 • Valdes loceklis, finanšu un administratīvais direktors Jānis Romanovskis[5]
 • Valdes loceklis Juris Hmeļņickis

Produkti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grindeks Alprazolam

Grindeks produktu portfeli veido oriģinālproduktu un pēcpatenta zāļu apvienojums. Grindeks piedāvā vairāk nekā 100 efektīvu un drošu medikamentu formu — gan sirds un asinsvadu zāles, psihotropās zāles, pretvēža zāles, gastroenteroloģiskās zāles, gan arī pretsāpju un pretdrudža zāles. Veiksmīgākie ir oriģinālprodukti mildronāts un ftorafūrs. Uzņēmuma produktu portfeļa sastāvdaļa ir arī aktīvās farmaceitiskās vielas, kas tiek ražotas gan tālākai gatavo zāļu formu ražošanai pašu uzņēmumā, gan pārdošanai citām farmaceitiskajām kompānijām pasaulē.

Grindeks ražotās bezrecepšu zāles[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Produkcija tiek eksportēta uz 77 valstīm un eksports veido 92,5% no kopējā apgrozījuma. Galvenie tirgi ir Baltijas valstis, Krievija un citas NVS valstis, Japāna un ASV.

Aktivitātes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grindeks atbalsta vairākus pasākumus, tostarp Gada balvas medicīnā[7] pasniegšanu, ko rīko Rīgas Stradiņa universitātes Absolventu asociācija.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101
 2. 2,0 2,1 AS "Grindeks" izveidojusi meitasuzņēmumu Krievijā Grindeks, 2006. gada 25. septembris
 3. 3,0 3,1 Grindeks iegādājies Slovēnijas uzņēmumu HBM Pharma s.r.o. Dienas Bizness, 2018. gada 25. jūnijs
 4. 4,0 4,1 Grindeks bijušā Šķirotavas cietuma teritorijā plāno izveidot inovāciju centru LETA, 2018. gada 08. augusts
 5. http://grindeks.lv/lv/uznemums/parvalde-un-vadiba/valde/
 6. «Visi no A-Z / Grindeks bezrecepšu produkti». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 18. augustā. Skatīts: 2010. gada 4. martā.
 7. «Gada balva medicīnā 2009». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 5. janvārī. Skatīts: 2010. gada 2. martā. Teksts " Ziņas " ignorēts; Teksts " Ziņas un notikumi " ignorēts

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]