Rietumu banka

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
AS Rietumu banka
Rietumu Logo 4.jpg
Veids Akciju sabiedrība
Dibināts 1992. gads
Galvenais birojs Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Vadība Aleksandrs Pankovs, Ruslans Stecjuks, Rolfs Fulss, Pjotrs Gladkovs, Iļja Suharenko, Jevgēnijs Djugajevs, Jeļena Buraja, Nataļja Perhova, Aleksandrs Vološins
Darbinieki 769
Aktīvi 3,8 miljardi EUR
Peļņa 72,2 miljoni EUR
Nozare Finanšu pakalpojumi
Mājaslapa www.rietumu.lv

AS "Rietumu Banka" ir komercbanka Latvijā, kas izveidota 1992. gadā. Viena no lielākajām privātbankām Baltijas valstīs, kas specializējās biznesa un privātpersonu finanšu pakalpojumu sniegšanā. Bankas galvenā mītne Rietumu Capital Centre atrodas Rīgā.

Darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Banka strādā starptautiskajos tirgos un piedāvā pilnu finanšu pakalpojumu klāstu saviem klientiem gan Baltijas valstīs, gan Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Eiropas valstīs citos reģionos. Līdztekus tradicionālajiem banku pakalpojumiem, piemēram, aizdevumu izsniegšanai, tirdzniecības finansēšanai, noguldījumiem, starptautiskajiem maksājumiem, Rietumu Banka sniedz konsultatīvus pakalpojumus (tai skaitā nodokļu konsultācijas), brokeru pakalpojumus, aktīvu pārvaldību, konsultācijas un atbalstu Latvijas uzturēšanās atļauju iegūšanas procesā, piedāvā luksusa klases kartes.

Papildus galvenajam birojam Rīgā bankai ir pārstāvniecības un partneri arī Maskavā, Kijevā, Minskā, Almatā, Erevānā, Bukarestē. Apkalpošana notiek latviešu, krievu, angļu un franču valodā. Rietumu Banka pastāvīgi ievieš jaunākās tehnoloģijas maksimālam komfortam apvienojumā ar drošību. Bankas klienti var pārvaldīt savu kontu no jebkuras vietas pasaulē. Attālinātā klientu apkalpošana tiek veikta, izmantojot internetbanku iRietumu, lietotnes iPhone/iPad ierīcēm, kā arī mobilās lietotnes Windows un Android platformām. Rietumu Banka ir kļuvusi arī par Baltijā pirmo banku, kas saviem klientiem sniedz iespēju kontrolēt kontus ar jaunākās klases valkājamās tehnoloģijas ierīci — Apple Watch.

Kopš 2012. gada Rietumu Banka organizē starptautisko e-komercijas konferenci «eCom21». Ik gadus konferenci apmeklē simtiem dalībnieku no Baltijas reģiona, Centrālās, Austrumu un Rietumu Eiropas, NVS, Āzijas un citiem pasaules reģioniem.

Darbības rādītāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rietumu Bankas aktīvu dinamika (1996—2014).

Saskaņā ar revidēto 2014. gada finanšu pārskatu tīrā Rietumu Bankas peļņa 2014. gadā bija 71,5 mlj. eiro. Kopējie Rietumu Bankas aktīvi 31.12.2013. bija 3,48 mld. eiro, kredītportfelis — 1,09 mld. eiro, klientu noguldījumu apjoms — 3,11 mld. eiro, kapitāls un rezerves — 323 mlj. eiro Kapitāla pietiekamības rādītājs — 18,91%.[1]

Saskaņā ar revidēto 2015. gada finanšu pārskatu tīrā peļņa bija 72,2 mlj. eiro. Kopējie Rietumu Bankas aktīvi bija 3,8 mld. eiro, kas ir par 8,9% vairāk nekā attiecīgie rādītāji 31.12.2014. Klientu noguldījumu apjoms sasniedzis 3,2 mld. eiro (+4%), kapitāls un rezerves palielinājušās par 34%, sasniedzot 433 mlj. eiro. Kapitāla pietiekamības rādītājs bija 19,43%, kapitāla peļņa pēc nodokļu nomaksas (ROE) — 19,09%, aktīvu peļņa (ROA) — 1,99%.[2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rietumu banka nodibināta 1992. gadā un reģistrēta Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. 1995. gadā tā kļuva par piekto lielāko banku Latvijā pēc aktīvu apjoma. Tajā pašā gadā tika sākta reģionālo informācijas centru tīkla attīstība pilsētās NVS un Baltijas reģionā. 1996. gadā Rietumu Banka sāka piedāvāt saviem klientiem dažādas trasta programmas, kas vēlāk ieņēma svarīgu lomu bankas attīstības stratēģijā. 1997. gadā Rietumu Bankas prezidenta amatā stājās Maikls Borks, kurš iepriekš piecus gadus bija strādājis par Latvijas Bankas prezidenta konsultantu programmas Phare ietvaros. 1998. gadā banka atvēra vairākas jaunas filiāles un turpina attīstīt Corporate Banking virzienu, kas 1999. gadā ļāva Rietumu Bankai ieņemt līderpozīcijas korporatīvo klientu apkalpošanā Latvijā. 1999. gadā Rietumu Banka sāka pieņemt noguldījumus eiro valūtā.

2001. gadā Rietumu Banka nopirka 100% Saules Bankas akciju, iekļūstot pirmajā piecniekā Latvijas komercbanku reitingā. 2001. gada beigās un 2002. gadā Rietumu Banka emitēja jaunas, ekskluzīvas platīna kredītkartes Eurocard/MasterCard Platinum un VISA Platinum. 2003. gadā par vienu no prioritārajiem bankas attīstības virzieniem kļuva uzņēmējdarbības kreditēšana. 2004. gadā banka emitēja VISA čipkartes un pilnībā pārgāja uz vienotu kontu numerācijas sistēmu ES valstīs — IBAN (International Bank Account Number). Rietumu Banka iegādājas Krievijas brokeru uzņēmumu Eco Save un nodibināja jaunu investīciju uzņēmumu RB Investment.

2005. gadā 33% akciju nopirka Īrijas pilsonis Dermots Desmonds. Banka uzsāka jauna centrālā biroja Rietumu Capital Centre celtniecību, kā arī emitēja MasterCard un Maestro čipkartes un piedāvāja klientiem jaunu, mūsdienīgu platformu operācijām pasaules valūtas biržā FOREX. 2006. gadā banka saņēma sindicēto kredītu 60 miljonu eiro apmērā, kuru organizēja ERAB, kā arī sindicēto komerckredītu 110 miljonu eiro apmērā no vairāk nekā 20 bankām dažādās pasaules valstīs. Par bankas prezidentu kļuva Aleksandrs Kaļinovskis. 2007. gadā tā atvēra pārstāvniecību Bukarestē un pagarināja akreditāciju pārstāvniecībai Minskā. Banka saņēma vēl vienu sindicēto komerckredītu 120 miljonu eiro apmērā ar termiņu uz trijiem gadiem (sindikāta dalībnieku skaitā ir 19 bankas no dažādām pasaules valstīm).

2008. gadā banka paplašināja darbību NVS valstīs, kļūstot par uzņēmumu grupas WestLeasing līdzīpašnieci Krievijā un Baltkrievijā, kā arī par Ukrainas brokeru uzņēmuma Ощадна компанiя līdzīpašnieci. Bankas meitasuzņēmums RB Asset Management sāka piedāvāt aktīvu pārvaldības pakalpojumus: pašu ieguldījumu fonds, starptautiskā investīciju fonda portfeļi un strukturētas piezīmes. Atvēra bankas jauno centrālo biroju Rietumu Capital Centre.

2009. gadā Rietumu Banka bija vienīgā Latvijas banka, kas finanšu krīzes apstākļos ieguva peļņu. Rietumu Banka ieviesa jaunu klientu identifikācijas sistēmu Rietumu ID, paplašināja personīgā menedžera servisu visiem klientiem, piedāvājot dažādus tirdzniecības finansēšanas variantus, elastīgus noguldījumu veidus, zelta stieņu un monētu iegādi, ieguldījumu produktus. Tā nomainīja bankas logotipu un korporatīvo stilistiku. 2010. gadā Rietumu Banka piedāvāja klientiem atbalsta programmu uzturēšanās atļauju saņemšanai Latvijā, kas sniedza iespēju brīvi pārvietoties visā Šengenas teritorijā. 2010. gada 13. septembrī pirmais Rietumu Bankas klients oficiāli saņēma Eiropas Savienības uzturēšanās atļauju. Par Rietumu Bankas prezidentu kļuva Aleksandrs Pankovs. Par 5% Rietumu Bankas akciju īpašnieku kļuva Honkongas uzņēmējs Barlams Čainrajs (Balram Chainrai).

2011. gadā Rietumu Banka atklāja pārstāvniecību Armēnijas galvaspilsētā Erevānā, sāka piedāvāt saviem korporatīvajiem klientiem pilnu elektroniskās komercijas pakalpojumu spektru, piedāvāja interneta ekvairinga pakalpojumu sniegšanu saviem korporatīvajiem klientiem uz Eiropas licences bāzes, ieviesa iespēju sazināties ar banku, izmantojot programmu Skype, piedāvājot videokonferenču organizēšanu, depozītu papildināšanu pa telefonu u. c. Tā paplašināja savu kreditēšanas ģeogrāfiju Krievijā un citās NVS valstīs un sniedza klientiem palīdzību eirofondu līdzekļu piesaistīšanā un sāka piedāvāt jaunu pakalpojumu — Art-banking. 2012. gadā Rietumu Banka atvēra bankas partnera pārstāvniecību Šanhajā. Bankas aizbildnībā Rīgā notika pirmā starptautiskā e-komercijas konference "eCom21", kas piesaistīja vairāk nekā 250 tirgus profesionāļu no Krievijas un citām NVS valstīm, kā arī no Eiropas un ASV.

2013. gadā Rietumu Banka prezentēja jauno Platinum klases kredītkarti "Jūrmala" 2014. gadā Rietumu Banka ieviesa virtuālās identifikācijas sistēmu, kas piedāvā ērtu un drošu identifikāciju klientiem, kuri strādā ar banku no mobilajām ierīcēm ar iebūvētā virtuālā digipasa Digipass for Mobile© palīdzību. Banka noslēdza privileģēto akciju ierobežoto emisiju, tās gaitā parakstīja un apmaksāja 13,3 miljonus privileģēto akciju.

2015. gadā Rietumu Banka izveidoja īpašu lietotni viedtālruņiem, kas ļāva bankas klientiem iegūt pilnīgu attālināto piekļuvi saviem kontiem, izveidoja jaunu internetbankas lietotni iRietumu ierīcēm ar Android platformu, internetbankas lietotne iRietumu pieejama arī Apple Watch lietotājiem, ieguva PCI-DSS sertifikāta 1. līmeni, kas apliecina kartes turētāja datu maksimālu drošību.

2016. gadā banka piedāvāja iespēju automātiski un droši saņemt pieeju strukturētiem datiem par investīciju portfeļiem ar JSON API — Rietumu Broker Link palīdzību. Šī iespēja ietver informācijas saņemšanu par pozīcijām, finanšu instrumentu kustību pa kontiem, kā arī izrakstus[1]. Uzņēmums Rietumu Asset Management (RAM) nāca klajā ar diviem jauniem investīciju produktiem: investīciju portfeļiem Industry 4.0 un lielajiem investoriem individuālu obligāciju portfeli Target Maturity Bonds.

2017. gada 6. jūlijā Rietumu Bankai naudas atmazgāšanas France Offshore lietā Parīzes krimināltiesa piesprieda 80 miljonu eiro naudassodu. Bankas prezidentam Aleksandram Pankovam piesprieda četru gadu nosacītu cietumsodu, bet bankas pārstāvniecības Francijā vadītājam Sergejam Ščukam viena gada nosacītu cietumsodu, nosakot piecu gadu aizliegumu darboties Francijā.[3]

Sasniegumi un apbalvojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2004. gadā starptautiskais finanšu žurnāls Global Finance nosauca Rietumu Banku par labāko banku Latvijā valūtas operāciju jomā. [4] 2009. gadā Rietumu Banka pirmoreiz ieguva Russia Wealth Management Awards 2009 balvu nominācijā "Labākā banka, kas NVS valstīs un Baltijā piedāvā bankas privāto apkalpošanu un lielu kapitālieguldījumu pārvaldi Krievijas klientiem".[5] Žurnāls The Banker vēstīja, ka Rietumu Banka ieņem otro vietu visstraujāk augošo Centrālās Eiropas banku reitingā. Žurnāls Business New Europe nosauca Rietumu Banku par labāko banku Latvijā saskaņā ar 2009.—2010. gada pētījumu rezultātiem par banku darbību jaunās Eiropas reģionā.[6] 2013., 2014. un 2015. gadā banka ieguva žurnāla SPEAR’S Russia Wealth Management prēmijas.

Akcionāri, padome un valde[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rietumu Banka lielākie akcionāri 2015. gadā bija Boswell (International) Consulting Limited (33,22 % vienīgais īpašnieks ir Dermots Desmonds), SIA Esterkin Family Investments (33,12 %; vienīgais īpašnieks ir Leonīds Esterkins), SIA Suharenko Family Investments (17,34 %; vienīgais īpašnieks ir Arkādijs Suharenko). Bankas padomes sastāvā ir Leonīds Esterkins, Arkādijs Suharenko, Brendans Mērfijs, Dermots Desmonds, Aleksandrs Gafins un Valentīns Bļugers.

Valdes priekšsēdētājs, bankas prezidents ir Aleksandrs Pankovs, valdes locekļi: pirmais viceprezidents klientu servisa elektroniskās komercijas jautājumos — Ruslans Stecjuks, pirmais viceprezidents bankas kases, finanšu plānošanas un kontroles jautājumos — Rolfs Fulss, vecākais viceprezidents pārdošanas un attīstības jautājumos — Iļja Suharenko, vecākais viceprezidents IT un uzņēmējdarbības tehnoloģiju jautājumos — Jevgēnijs Djugajevs, vecākā viceprezidente korporatīvo finanšu un investīciju jautājumos — Jeļena Buraja, vecākā viceprezidente kreditēšanas un investīciju jautājumos — Nataļja Perhova, vecākais viceprezidents aktīvu un resursu pārvaldes jautājumos — Aleksandrs Vološins.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]