Omars Haijāms

Vikipēdijas lapa
Omars Haijāms
عمر خیام
Omara Haijāma profils
Omara Haijāma profils
Personīgā informācija
Dzimis 1048. gada 18. maijā
Neišābūra, Lielā Seldžuku impērija
Miris 1131. gada 4. decembrī (83 gadi)
Neišābūra, Lielā Seldžuku impērija
Tautība persietis
Vispārīgā informācija
Galvenās intereses matemātika, astronomija, dzeja
Ietekmējies no Avicennas, Al-Horezmī, Eiklīda

Omars Haijāms (persiešu: عمر خیام ’Omar-e Khayyām, izrunā: [omare xajɑ:m], dzimis 1048. gada 18. maijā, miris 1131. gada 4. decembrī) bija persiešu dzejnieks, astronoms un matemātiķis. Rietumu pasaulē viņš vairāk ir pazīstams kā dzejnieks, bet savā zemē kā zinātnieks. Savus darbus rakstījis persiešu un arābu valodā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saskaņā ar Omara Haijāma sastādīto horoskopu, viņš dzimis 1048. gada 18. maijā amatnieku ģimenē Neišābūrā, Lielājā Seldžuku impērijā. Visticamāk viņa ģimene bija turīga, jo Omara tēvs varēja atļauties dēlu izglītot, sākumā Neišābūras medresē, kas bija aristokrātu mācību iestāde. Vēlāk mācījās arī Balhas un Samarkandas medresēs, galvenokārt matemātiku un filozofiju. Haijāma pirmais traktāts matemātikā nav saglabājies, bet ir zināms, ka tajā bija aprakstīta kvadrātsaknes vilkšana.

Haijāms ieguva labu izglītību zinātnes jomā, bet tā kā ar zinātni varēja nodarboties tikai valdnieku galmos, tad tur arī pagāja lielākā daļa no viņa dzīves. 11. gadsimtā bija ierasta prakse gan persiešu, gan arābu valdniekiem mainīties ar saviem zinātniekiem, tāpēc Haijāms nonāca dažādu valdnieku galmos. Pēc mācību beigām viņš nonāca Transoksiānā (Samarkandā, Buhārā). Tur viņš uzrakstīja otro traktātu algebrā. Mūsdienās tas atrodas Teherānas Universitātē.

Haijāms kļuva tik izslavēts, kad, nonākot Isfahānas sultāna Malika Šaha galmā, sultāns uzdeva viņam izstrādāt jaunu kalendāru, kas atbilstu astronomiskajiem novērojumiem. 1079. gadā tika izveidots Irānas kalendārs, kas, lai arī bija precīzāks par islāma kalendāru, tā arī musulmaņu pasaulē netika pieņemts. No 1074. gada vada Isfahānas observatorijas izveidi. Isfahānā pavadīja divdesmit gadus, kas bija viņa zinātniskās un radošās darbības auglīgākais periods. Šajā laikā Isfahānā vezīra Nizamas al Mulkas vadībā tika izveidotas akadēmijas un zinātnes centri. Tajā laikā šajā pilsētā atradās arī Avicenna, kas strādāja Isfahānas medresē. Sākot ar 1080. gadu tiek datēti Haijāma filozofijas darbi, piemēram, par traktāts par esamību.

No Haijāma pierakstiem ļoti maz fragmentu ir saglabājušies līdz mūsdienām. Ilgstoši tika apšaubīts, ka Haijāms bija arī dzejnieks, jo netika atrastas liecības par viņa dzejoļiem, kas būtu rakstīti viņa dzīves laikā. Bet mūsdienās zinātnieki ir pierādījuši aptuveni 250 dzejoļu autentiskumu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]