Pāriet uz saturu

Parastās vāveres

Vikipēdijas lapa
Parastās vāveres
Sciurus (Linnaeus, 1758)
Raibā vāvere (Sciurus variegatoides)
Raibā vāvere (Sciurus variegatoides)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaGrauzēji (Rodentia)
ApakškārtaVāverveidīgie (Sciuromorpha)
DzimtaVāveres (Sciuridae)
ApakšdzimtaParastās koku vāveres (Sciurinae)
CiltsKoku vāveres (Sciurini)
ĢintsParastās vāveres (Sciurus)
Parastās vāveres Vikikrātuvē

Parastās vāveres, parasto vāveru ģints (Sciurus) pieder vāveru dzimtas (Sciuridae) parasto koku vāveru apakšdzimtai (Sciurinae).

Parasto vāveru ģintī ir 30 sugas, kas iedalītas 7 apakšģintīs.[1] Parastās vāveres dzīvo Ziemeļamerikā, Eiropā, Āzijas mērenajā joslā un Dienvidamerikā. Latvijā sastopama viena parasto vāveru ģints suga — parastā vāvere jeb Eirāzijas rudā vāvere (Sciurus vulgaris).

Zinātniskais nosaukums Sciurus ir cēlies no diviem grieķu valodas vārdiem: "skia" nozīmē "ēna", un "oura" nozīmē "aste", kopā veidojot jēdzienu, ka vāvere ir dzīvnieks, kas sēž savas astes ēnā.[2]

Izskats un ieradumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visām vāverēm ir raksturīga kupla, gara aste, biezs un mīksts kažoks. Kažoka krāsa var būt ļoti atšķirīga, bet tie galvenokārt ir dažādi rudie, brūnie un pelēkie toņi. Viena no košākajām ir raibā vāvere (Sciurus variegatoides), kuras kažoks ir rudi sarkans, kas jaukts ar koši melnu apmatojumu.

Parastās vāveres pamatā ir augēdājas. Tās ēd dažādas augu daļas: riekstus, sēklas, augļus, ziedus, pumpurus, saknes, lapas, ogas vai arī sēnes.[3] Dažreiz vāveres ēd arī putnu olas, mazos putnēnus un reizēm nomedī to vecākus,[4] kā arī tās neatsakās no kukaiņiem. Vāveres no ziemeļu rajoniem var medīt pat citas vāveres, peles, trušus, bet šādi ieradumi nav novēroti tropos dzīvojošām sugām.[5]

Sarkanastes vāvere (Sciurus granatensis)
  1. Thorington, R. W. and R. S. Hoffmann. 2005. Family Sciuridae. Pp 754-818 in Mammal Species of the World A Taxonomic and Geographic Reference. Johns Hopkins University Press, Baltimore.
  2. «Hinterland Who's Who - Eastern Grey Squirrel». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 6. februārī. Skatīts: 2009. gada 25. aprīlī.
  3. «The Tree Squirrel - Paraxerus cepapi of Southern Africa». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 3. maijā. Skatīts: 2009. gada 24. aprīlī.
  4. «Squirrels : The Humane Society of the United States». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2008. gada 25. decembrī. Skatīts: 2009. gada 1. janvārī.
  5. Sciurus (rodent) - Britannica Online Encyclopedia

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]