Koku vāveres

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Koku vāveres
Sciurini (G. Fischer, 1817)
Pelēkā vāvere (Sciurus carolinensis)
Pelēkā vāvere (Sciurus carolinensis)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Grauzēji (Rodentia)
Apakškārta Vāverveidīgie (Sciuromorpha)
Dzimta Vāveres (Sciuridae)
Apakšdzimta Parastās koku vāveres (Sciurinae)
Cilts Koku vāveres (Sciurini)
Koku vāveres Vikikrātuvē

Koku vāveres, koku vāveru cilts (Sciurini) pieder vāveru dzimtas (Sciuridae) parastās koku vāveres apakšdzimtai (Sciurinae). Šajā apakšdzimtā ir vēl viena cilts - lidvāveres (Pteromyini)

Koku vāveru cilts apvieno lielāko daļu plaši pazīstamās vāveres, ciltī ir 37 sugas, kas iedalās 5 ģintīs[1]. Tās dzīvo Ziemeļamerikā, Eiropā, Āzijas mērenajā joslā un Dienvidamerikā. Latvijā dzīvo viena koku vāveru cilts suga - rudā vāvere jeb Eirāzijas rudā vāvere (Sciurus vulgaris).

Ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rudā vāvere (Sciurus vulgaris)

Koku vāveres lielāko daļu dzīves pavada kokos, uz zemes uzturoties īsu brīdi. Tās ir ļoti atkarīgas no kokiem, īpaši ozoliem. Tās iekārto ligzdu koku dobumos vai vij ligzdu zaros no lapām, kokos tās atrod barību, kokos tās glābjas no daudziem ienaidniekiem. Ja vāvere ir nokāpusi lejā uz zemes, tā cenšas uzturēties koku tuvumā, lai briesmu gadījumā varētu uzreiz uzrāpties kokā[2]. Vāveres ir labi piemērojušās dzīvei kaimiņos cilvēkam, tās labprāt iekārtojas cilvēku veidotos būros vai vij ligzdas ēku konstrukciju nišās[3].

Koku vāveres diēta ir atkarīga no sezonas un tā, ko dabā var atrast. Tās ēd dažādus augus, riekstus, sēklas, augļus, ziedus, pumpurus, sēnes, saknes, lapas, ogas[2], bet vāveres ēd arī putnu olas, mazos putnēnus un reizēm nomedī to vecākus[3], kā arī tās neatsakās no kukaiņiem.

Daudzām koku vāverēm bērni dzimst divas reizes gadā, bet ir sugas, kurām dzimst tikai vienu reizi gadā. Mazuļi piedzimst nevarīgi, kaili un akli. Ligzdā tie uzturas līdz 8 nedēļu vecumam[3].

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Nowak, Ronald M. 1999. Walker's Mammals of the World, 6th edition. Johns Hopkins University Press, 1936 pp. ISBN 0-8018-5789-9
  2. 2,0 2,1 The Tree Squirrel - Paraxerus cepapi of Southern Africa
  3. 3,0 3,1 3,2 http://www.hsus.org/wildlife/a_closer_look_at_wildlife/tree_squirrels.html

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]